Románia nem kap több pénzt a PNRR-ből az év végéig a katonai nyugdíjak emelése miatt
2024. december 4. – 08:13
frissítve
Románia nem fog több pénzt kapni az Európai Unió helyreállítási alapjából (PNRR) az év végéig, írja az Economedia. Ennek oka a katonai nyugdíjak közelmúltbeli emelése, amely évente közel 7 milliárd lejjel növeli az állami költségvetés terheit. Bár a nyugdíjreformmal kapcsolatos követelményt az Európai Bizottság korábban teljesítettnek tekintette, a mostani változtatás ezt a státuszt visszavonta, így a harmadik kifizetési igény egy része – 1,1 milliárd euró – máris felfüggesztésre került.
A probléma gyökere az, hogy a román parlament elfogadott egy törvényt, amely a katonai nyugdíjakat a hivatásos állomány béreihez igazítja. Ez azt jelenti, hogy a katonai nyugdíjak automatikusan emelkednek, ha a szolgálatban lévő katonák, rendőrök vagy speciális státuszú közalkalmazottak fizetése nő. A törvényt a kormány kezdetben 4,4 milliárd lejes éves költségnek becsülte, de a pénzügyminisztérium szerint ez valójában közel 7 milliárd lej.
A kormány és a parlament tagjai között politikai viták is bonyolították a helyzetet. Miközben a PNL, PSD és AUR támogatták a törvényt, az USR és az RMDSZ tartózkodtak, és a PNL elnöke, Nicolae Ciucă – aki maga is katona volt – távol maradt a szavazástól.
A törvény elfogadása komoly következményekkel járt. Az Európai Bizottság szerint a PNRR-ben meghatározott reformoknak visszafordíthatatlannak kell lenniük. Az új törvény viszont éppen ezt a kritériumot sérti, ezért a nyugdíjreformmal kapcsolatos jalont most nem teljesítettnek tekintik. Ezzel Románia nemcsak a harmadik kifizetés elmaradását kockáztatja, hanem az egész PNRR megvalósítása is veszélybe kerülhet.
A katonai nyugdíjak ügye mellett több más reform sem halad megfelelően. Például a mikrovállalkozások kedvezményes adózási küszöbének csökkentése még nem valósult meg, noha ez szintén kulcsfontosságú lenne a PNRR szempontjából. A kormány egyelőre nem döntötte el, hogy fenntartja-e ezt a kedvezményes rendszert.
Egy másik problémás terület a nagy állami vállalatok vezetőinek kinevezése. Több esetben olyan személyek kerültek vezető pozíciókba, akik összeférhetetlenség vagy átláthatatlan kiválasztási folyamatok miatt nem felelnek meg az európai elvárásoknak. Szintén elmaradás tapasztalható a kolozsvári metró projektjével kapcsolatban, amely 300 millió eurós finanszírozástól eshet el.
A jelenlegi helyzet szerint Románia az év végéig biztosan nem kapja meg a harmadik kifizetési igény teljes összegét. Az országnak hat hónapja van arra, hogy pótolja az elmaradásokat, és meggyőzze az Európai Bizottságot a reformok visszafordíthatatlanságáról. Ugyanakkor, ha a helyzet nem javul, az ország jelentős összegeket veszíthet az EU helyreállítási alapjából, ami súlyosan érintené a gazdaságot és a tervezett projekteket.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!