Be akarják tiltani az olcsó ukrán tojás importját, mert a hazai tojástermelést tönkreteszi

2024. október 4. – 11:02

Másolás

Vágólapra másolva

A román kormány azt fontolgatja, hogy felfüggeszti az ukrán tojások közvetlen importját, amely mostantól csak speciális engedéllyel, és csak akkor lehetséges, ha tojáshiány lépne fel Romániában. A döntést részben az ukrán tojások körüli hírek motiválták, amelyek a közösségi médiában és televíziós műsorokban terjedtek, miszerint Romániát elárasztják az alacsony minőségű ukrán tojások, veszélyeztetve a helyi fogyasztók egészségét. Az orosz sajtó is közölte a hírt, felerősítve a helyi piacon terjedő bizonytalanságot és félelmeket.

Míg a vásárlók örülnek az olcsó árunak, a hazai tenyésztők szerint azzal, hogy elárasztották a román szupermarketeket ukrán tojással, tönkrevágták a romániai vállalkozásokat. Egy ukrán tojás jelenleg körülbelül 0,58 lej, ami lényegesen olcsóbb, mint a román tojások ára. Egy 30 darabos kiszerelésű ukrán tojásdoboz ára például 17,49 lej, míg ugyanennyi román tojás körülbelül 22 lejbe kerül. Ez a különbség, majdnem 30%-os árelőny, sok vásárlót vonz, különösen a jelenlegi gazdasági helyzetben, amikor mindenki igyekszik spórolni a bevásárlásnál.

Ugyanakkor, írja a Libertatea, sokan aggódnak az ukrán tojások minősége miatt, mivel kevés információ áll rendelkezésre arról, hogy milyen körülmények között termelik ezeket a tojásokat. Több szakértő is figyelmeztetett arra, hogy az ukrán termelés élelmiszerbiztonsági szempontból kevésbé ellenőrzött, ami potenciális veszélyt jelenthet az egészségre.

A román baromfitenyésztők rendkívül elégedetlenek a kialakult helyzettel. Szerintük az ukrán tojások olyan olcsón kerülnek forgalomba, hogy az teljesen aláássa az ő versenyképességüket, és veszélybe sodorja vállalkozásukat. A termelők panaszkodnak, hogy ők szigorú európai uniós szabályoknak kell, hogy megfeleljenek, amik növelik a költségeiket. Ezek a szabályok különböznek az ukrán előírásoktól, amelyek lazábbak, ezért az ukrán termelők alacsonyabb költségek mellett tudnak termelni és versenyezni a román piacon.

Ilie Van, a Román Baromfitenyésztők Szövetségének elnöke hangsúlyozta, hogy az ukrán tojásoknál nemcsak az alacsony ár a problémás, hanem az is, hogy a helyi piacra gyakorolt nyomás miatt a román tojások ára lecsökkent a termelők számára, de a boltokban a fogyasztók ezt nem érzékelik. Ez azt jelzi, hogy nemcsak a gazdákat, hanem a fogyasztókat is becsapják, mert az árkülönbség nem jelenik meg a bolti árakban.

Florin Barbu, Románia mezőgazdasági minisztere a hazai termelők tiltakozásai után felhívta az Európai Bizottság figyelmét a helyzet súlyosságára, és az ukrán tojások importjának felfüggesztését kérte. A miniszter hangsúlyozta, hogy a román gazdák olyan szabályozásoknak vannak alávetve, amelyek növelik a termelési költségeiket, és az ukrán termékek tisztességtelen versenyt eredményeznek.

Barbu emellett bejelentette, hogy ha az Európai Bizottság nem lép gyorsan, Románia saját importlicenc-rendszert vezetne be az ukrán tojásokra és más termékekre. Ezt a rendszert már sikeresen alkalmazták korábban az ukrán gabona, cukor és liszt esetében is. Az intézkedés célja úgymond, hogy védje a hazai termelőket és biztosítsa, hogy a román piac megfelelően szabályozott maradjon.

Az elérhető adatok szerint azonban Románia idén nem Ukrajnából, hanem Magyarországról importálta a legtöbb tojást, ami rávilágít arra, hogy a hazai piacra nehezedő nyomás nem kizárólag az ukrán importból fakad.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!