Csökken a romániai IT-szektor versenyképessége a régió országaihoz viszonyítva
Az első félévben a román gazdaságban az információs és kommunikációs ágazat nem járult hozzá a GDP növekedéséhez, a szektor részesedése változatlanul 7,8% maradt. Az ágazat volumene stagnált az előző év azonos időszakához képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A szektor stagnálásához külső tényezők mellett hozzájárult a tavalyi adótörvény módosítása is, írja a Curs de guvernare portál, amely részletesen elemzi a helyzetet. Mihai Matei, a Romániai Szoftver- és Szolgáltatóipari Szövetség igazgatótanácsának tagja a lapnak elmondta, hogy a stagnálás mögött piaci korrekciók húzódnak meg, melyeket a 2023 novemberében életbe lépett adózási változások is súlyosbítottak. Ezeknek a módosítások értelmében az IT-szakemberek, akiknek bruttó fizetése meghaladja a 10.000 lejt, jövedelemadót kötelesek fizetni. Bár továbbra is mentesülnek a kötelező nyugdíjhozzájárulás (II-es pillér) alól, azoknak, akik folytatni kívánják a hozzájárulást, külön kérelmezniük kell ezt.
Az adókedvezmények megszűnésével párhuzamosan növekvő bérköltségek miatt az IT-szektor egyre kevésbé versenyképes a régió többi országához képest, mint például Lengyelország, Magyarország, Csehország, Bulgária és Ukrajna. A román IT-cégek árainak emelkedése csökkenti az ország vonzerejét külföldi partnerek és befektetők szemében.
Az iparág teljesítménye és az általános gazdasági visszaesés
Az INS adatai szerint az IT-szektor teljesítménye különösen a második negyedévben mutatott visszaesést, amikor az ágazat volumene 98,2-es értékre csökkent a tavalyi év azonos időszakához képest. Az informatikai és kommunikációs szolgáltatások terén 12,8%-os csökkenést regisztráltak, ami hozzájárult ahhoz, hogy a szektor nem érte el az elmúlt évek két számjegyű növekedését.
Az általános gazdasági környezet sem kedvezett az IT-ágazatnak. A román ipari termelés, különösen a nyugati országok, például Németország gyáriparának visszaesése következtében, az év első felében 0,9%-os csökkenést mutatott. Mivel az IT-szolgáltatások nagy része ipari termelési folyamatokhoz kapcsolódik, ez az ágazat közvetlenül megszenvedte a globális gazdasági visszaesést.
Globális hatások és munkaerőpiaci változások
Az elmúlt év során számos nagy tech-cég globális elbocsátási hulláma elérte Romániát is. Olyan cégek, mint az Oracle, NTT Data Romania, Endiva és Cognizant, már elkezdték a leépítéseket, és a munkaerőpiac lassulása érezhetővé vált a toborzási folyamatokban is. A tavalyi év októberében a román IT-szektorban dolgozó alkalmazottak száma 147.900 volt, ami idén júniusra 145.600-ra csökkent. Bár a havi csökkenések mérsékeltek voltak, a visszaesés folyamata jelzi, hogy a hosszú évek óta tartó növekedési trend megtorpanni látszik.
Az IT-iparban tevékenykedő vállalkozások optimizmusa jelentősen visszaesett az elmúlt évekhez képest. A globális gazdasági bizonytalanság, az ukrajnai háború és a munkaerőpiaci szokások átalakulása növelte a szektorban dolgozók aggodalmát a jövőt illetően.
Matei kiemelte, hogy míg néhány évvel ezelőtt a növekedésre irányuló tervek domináltak a tech szektorban, most inkább bizonytalanság és szorongás uralkodik. A folyamatosan növekvő bérköltségek és a régióbeli versenytársak (például Lengyelország, Magyarország és Bulgária) vonzóbb árazási stratégiái miatt Románia IT-piacának jövője bizonytalan.
A régióban más országokhoz képest Románia súlyosabb visszaesést tapasztalt a szolgáltatási szektorban. 2024 júniusában Románia 6,6%-os éves szinten csökkent a szolgáltatások terén, ami az egyik legnagyobb esés volt az Európai Unióban, Görögország után. Ezzel szemben olyan országok, mint Málta (+20,5%) és Litvánia (+8,6%) jelentős növekedést értek el.
Összességében elmondható, hogy Románia IT-szektorának korábbi „csoda” státusza egyre inkább kifulladni látszik, és a versenyképesség helyreállításához jelentős változtatásokra lenne szükség a gazdasági és adózási politikák terén.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!