Dél-koreai vállalat önjáró tarackok és páncélozott járművek gyártásához épít üzemet Romániában
2024. szeptember 16. – 12:27
A Hanwha Aerospace, Dél-Korea legnagyobb védelmi ipari vállalata jövő év elején megkezdi egy páncélozott járművek gyártására szolgáló üzem építését Romániában. Peter Bae, a Hanwha Aerospace Europe alelnöke elmondta, hogy Románia regionális központtá válik a Hanwha szárazföldi rendszerei számára Európában. Az építkezés pontos helyszínét a vállalat egyelőre nem hozta nyilvánosságra, írja a hírről beszámoló News.ro.
A Hanwha augusztus 23-án avatta fel első külföldi páncélozott járműgyártó üzemét Geelongban, Ausztráliában, amely hasonló lesz a Romániába tervezett létesítményhez. A román kormánnyal egymilliárd dollár értékű szerződést írtak alá, amely magában foglal 54 darab K9 Thunder (Mennydörgés) nevű önjáró tarackot és 36 K10 lőszerellátó járműnek a legyártását, valamint számos más kerekes támogatójárművet és a hozzájuk tartozó lőszereket.
A K9 Thunder kifejlesztése 1989-ben vette kezdetét. A fegyver első prototípusa 1996-ban készült el, majd miután ez sikeres teszteken esett át, 1998-ban megkezdődött a K9 sorozatgyártása, az első szériát egy évvel később állították szolgálatba. A K9 teljes mértékben lehegesztett acél szerkezettel rendelkezik, mely jelentős védelmet ad a löveg legénységének mind az ellenséges lövedékek, mind az aknák ellen. A löveg elsődleges fegyvere egy 155 mm-es, 52 kaliberhosszú ágyú, melynek hatótávolsága 40 km. A K9 löveg elődjénél, a K55-nél nagyobb tűzerejű (képes három lövedéket kilőni 15 másodperc alatt), jobb manőverező képességű és az erősebb motor lévén sebessége is nagyobb. Kiszolgáló járműve az azonos platformra épült automata lőszer-utántöltő, a K10.
Egyébként az egymilliárd dolláros szerződés, bármilyen óriási összegnek tűnik, nem is olyan nagy. Dél-Korea már megfogott egy ennél sokkal jelentősebb hadiipari szerződést Európában: Lengyelország összesen 14,5 milliárd dollár értékben rendelt a távol-keleti országtól 1000 darab K2 Black Panther harckocsit, 700 K9 önjáró tarackot és 48 FA-50 harci repülőgépet.
Peter Bae hangsúlyozta, hogy „Románia a Hanwha összes európai szárazföldi rendszerének regionális központjává válik”. Hozzátette, a cég Romániában nagy léptékű gyártási és karbantartási létesítményeket kíván létrehozni, amely nemcsak a legmodernebb platformokat biztosítja, hanem gazdasági és ipari előnyöket is nyújt az országnak.
A Hanwha Aerospace képviselői kiemelték, hogy a Redback, a világ egyik legfejlettebb gyalogsági harcjárműve, különféle innovatív technológiákat alkalmaz, például kompozit gumi lánctalpat, aktív védelmi rendszert és átlátszó kijelzőt a sisakra szerelve. „A Redback győzelme az ausztrál IFV tenderen kulcsfontosságú lépés volt, amely bizonyította a dél-koreai páncélozott jármű kiváló képességeit más járművekkel szemben” – nyilatkozták a cég képviselői.
A cég képviselőinek nyilatkozatai szerint a Hanwha Aerospace egy komplex ipari együttműködés kialakítására törekszik Romániával, beleértve egy gyártóüzem és egy kiválósági központ létrehozását a karbantartás és javítás területén. Peter Bae elmondta, a javaslatuk kulcsfontosságú része egy gyártó létesítmény és egy MRO központ létrehozása, amely integrálja a román vállalatokat a Hanwha globális ellátási láncába.
Bae továbbá hangsúlyozta, hogy a K9 és a Redback járművek közötti közös elemek, mint például a hajtáslánc vagy az alváz, növelik a gyártás, karbantartás és üzemeltetés hatékonyságát.
Románia a K9 önjáró tarack tizedik felhasználója lett világszerte, és a harmadik ország lesz, amely a K10 automatikus lőszerellátó rendszert használja, így növelve a tüzérségi erők hatékonyságát.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!