A külföldön dolgozó román vendégmunkások által hazaküldött pénz a GDP 2,8%-át tette ki tavaly
A külföldön dolgozó román munkavállalók által hazaküldött pénzösszegek a tavalyi évben a román GDP 2,8%-át tették ki, ami mintegy 320 milliárd eurónak felel meg – derül ki a Knomadnak, a Világbank által is támogatott platformnak az adataiból, amiket a Ziarul Financiar ismertetett. Ezzel Románia az Európai Unióban a harmadik helyet foglalja el a hazautalások GDP-hez viszonyított arányát tekintve, Horvátország és Portugália után.
Portugália esetében a GDP 3,9 százalékát teszi ki a hazautalások, amit az magyaráz, hogy ez az ország rendelkezik a legmagasabb kivándorlási rátával Európában, ahogyan az a portugál Expresso lap is írja. A portugál fiatalok egyharmada elhagyta az országot, hogy jobb életet teremtsen magának külföldön. Horvátország esetében az ország lakosságának közel fele él külföldön, ami szintén megmagyarázza a magas hazautalási arányt (7,4%).
Romániát illetően a legfrissebb becslések szerint több mint 4 millió román állampolgár hagyta el az országot, és él vagy dolgozik külföldön, főként Olaszországban és Spanyolországban, de Németország, Franciaország vagy az Egyesült Királyság is jelentős román diaszpórával rendelkezik.
A Knomad adatai arra is rávilágítanak, hogy a gazdaságilag kevésbé fejlett országok sokkal inkább függenek a hazautalásoktól, mint a gazdagabb országok. Például Hollandiában, Finnországban, Norvégiában és Írországban a hazautalások a GDP-nek csupán 0,1-0,2%-át teszik ki, részben azért, mert ezekben az országokban kevesen vándorolnak ki, részben pedig azért, mert a GDP olyan magas, hogy a külföldön dolgozók által hazaküldött pénzösszegek nem jelentenek jelentős tételt.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!