Pánikhangulat lett úrrá a világ tőzsdéin, Japánban 1987 óta nem zuhant ekkorát a Nikkei

Az amerikai recesszió okozta félelem átterjedt a Wall Streetre is: jelentős eséssel néz szembe a tőzsde, a VIX „félelemindex” pedig négyéves csúcsot ért el. Az arany és az ezüst árfolyama is csökkent, annak ellenére, hogy ezek általában menedéknek számítanak válság idején. A réz ára is esett, ami a gazdasági lassulás egyik fontos indikátora.

A világ tőzsdéin nagy pánik alakult ki hétfőn, írja a Hotnews, mivel az amerikai recesszióval kapcsolatos félelmek miatt az ázsiai és európai piacok is jelentős veszteségeket szenvedtek el. A japán Nikkei index 12,4%-kal esett vissza, ami a legnagyobb napi zuhanás az 1987-es „fekete hétfő” óta. Több ázsiai tőzsde is komoly veszteségeket könyvelhetett el, míg az európai piacokon szintén pirosba fordultak a mutatók, különösen a technológiai és banki részvények estek nagyot.

Az amerikai piacok jövőbeli mozgását jelző indexek (futures) is komoly visszaesést mutatnak, és az európai indexek is jelentős veszteségeket könyvelhetnek el. A legnagyobb amerikai technológiai cégek, mint az Apple és az Amazon részvényei is jelentős esést produkáltak.

A cikk megemlíti, hogy a japán jegybank váratlan kamatemelése súlyosan érintette az úgynevezett „carry trade” befektetőket, és hogy a FED-nek esetleg gyorsabb kamatcsökkentésre lesz szüksége az amerikai gazdaság serkentése érdekében. Az amerikai munkanélküliségi és gyártási adatok is aggodalmat keltettek, mivel ezek arra utalnak, hogy az amerikai gazdaság lassul.

A Reuters is részletesen ír a globális piaci pánikról és a várható következményekről. A Wall Street követi a globális piaci zuhanást: az amerikai Nasdaq és S&P 500 indexek határidős ügyletei is jelentős csökkenést mutattak, a Nasdaq több mint 4%-kal, míg az S&P 500 körülbelül 3%-kal esett vissza az amerikai nyitás előtt.

A piacok nyugtalanságát mérő volatilitási index (VIX) index 30 ponttal ugrott meg, elérve a 53,55-öt, ami a legmagasabb érték 2020. március 31. óta.

Az európai részvények közel hat hónapos mélypontra estek, a STOXX 600 index körülbelül 3%-kal csökkent, Németország DAX, Franciaország CAC 40, az Egyesült Királyság FTSE és Spanyolország IBEX 35 indexei mind több mint 2%-kal estek.

A japán jen és a svájci frank értéke jelentősen nőtt, mivel a befektetők menekülnek a kockázatosabb eszközöktől. Az amerikai dollár értéke is csökkent a japán jennel szemben.

A piacok most már 78%-os esélyt látnak arra, hogy a Fed nemcsak szeptemberben, hanem talán korábban is 50 bázisponttal csökkenti a kamatlábakat. A Goldman Sachs elemzői 25%-os valószínűséget adnak egy amerikai recessziónak, míg a JPMorgan elemzői ezt 50%-ra becsülik.

Az arany ára csökkent, elveszítve némi biztonságos menedék szerepét, és az olajárak is estek, mivel a globális energiakereslettel kapcsolatos aggodalmak felülkerekedtek a közel-keleti konfliktus miatti kínálati aggályokon.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!