Miután megelőzte Magyarországot, Románia utolérte Lengyelországot is a vásárlóerő-paritás alapú GDP tekintetében
A Profit.ro portál ír arról az Eurostat adatai alapján, hogy Románia, miután megelőzte Magyarországot, immár Lengyelországgal is egyenlővé vált a vásárlóerő-paritáson alapuló bruttó hazai termék (GDP) tekintetében. Románia elérte az EU átlagának 80%-át az egy főre jutó GDP értékében, ezzel egy szintre került Lengyelországgal és közelít Észtország szintjéhez.
Románia GDP-je tavaly meghaladta az 1600 milliárd lejt, ami 250%-kal nagyobb, mint 10 évvel ezelőtt. 2013-ban az ország GDP-je 650 milliárd lej volt. Ez gyors és látványos fejlődés, ami Romániát az európai fejlődési verseny élére helyezi.
Az EU átlagánál 10-20%-kal alacsonyabb az egy főre jutó GDP Spanyolországban, Litvániában, Portugáliában, Észtországban, Lengyelországban és Romániában. Magyarország, Horvátország, a tagjelölt Törökország, Szlovákia és Lettország GDP-je kevesebb mint 30%-kal marad el az átlagtól.
A román kormány célja, hogy Romániát regionális gazdasági vezetővé tegye, és hogy a román munkavállalók legyenek a legjobban fizetettek Közép- és Kelet-Európában. A lengyel elemzők is elismerik Románia gazdasági növekedését és a lakosság életszínvonalának javulását.
Cezary Bachański, a Lengyel Vállalkozók és Munkavállalók Szövetségének (ZPP) igazgatója kiemelte, hogy Románia vonzóbb a vállalkozások számára, mint Lengyelország, az áfa és az egyszerűbb adórendszer kiszámíthatósága, valamint az alacsonyabb adóterhek miatt. Példaként említi a 8%-os osztalékadót (Lengyelországban 19%) és az alacsonyabb munkajárulékokat. Románia a második helyen áll az EU-ban a munkajövedelmek adóztatásában, mindössze 5%-kal, szemben az EU átlagával, ami 24,7%.
Bachański szerint a nagy infrastrukturális beruházások, valamint a légi és tengeri szállítási Schengen-térséghez való csatlakozás is növeli Románia vonzerejét. Hozzátette, hogy néhány év múlva Románia jelentős részt vesz majd át a lengyel piacról, amit már most igazol, hogy a nagy nemzetközi vállalatok, például a Michelin, Romániába helyezik át tevékenységüket Lengyelországból.
Az Eurostat adatai szerint Románia 2023 végére Lengyelországgal egy szintre került az egy főre jutó vásárlóerő-paritáson alapuló GDP tekintetében is. A tényleges egyéni fogyasztás (AIC) tekintetében Románia 89%-on áll, míg Lengyelország 86%-on.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!