A romániai betegek 7 milliárd euró értékben vásároltak gyógyszereket az év első három hónapjában
Románia lakosai 7 milliárd euró értékben vásároltak gyógyszereket az év első negyedévében, ami 13,6%-kal több, mint 2023 első negyedévében, írja a Hotnews. Az éves gyógyszerpiac értéke 7,051 milliárd euró volt az első negyedévben, amelyből a vényköteles gyógyszerek értéke 5,169 milliárd euró, az OTC termékeké pedig 1,882 milliárd euró volt. Az OTC termékek (Over-the-Counter termékek) olyan gyógyszerek és egyéb egészségügyi termékek, amelyeket vény nélkül is meg lehet vásárolni. Ezek közé tartoznak például a fájdalomcsillapítók, a köhögéscsillapítók, a vitaminok és az étrend-kiegészítők. Az OTC termékek általában enyhébb panaszok kezelésére szolgálnak, és nem igényelnek orvosi felügyeletet a használatukhoz.
Az elmúlt öt évben mintegy 3000 gyógyszert vontak ki a forgalomból Romániában, ebből közel 500 innovatív készítmény volt, ami az innovatív gyógyszerek 20%-át jelenti. Ezek többsége gazdasági okok miatt került kivonásra, mivel a gyártási költségek magasabbak voltak, mint az eladási árak.
Dan Zaharescu, a Romániai Nemzetközi Gyógyszergyártók Szövetségének (ARPIM) ügyvezető igazgatója szerint, ha a betegek hozzáférhetnek hatékonyabb gyógyszerekhez, amelyek 10%-kal csökkentik a betegszabadság idejét, vagy időben diagnosztizálják őket, akkor ezek a szociális költségek jelentősen csökkennek, és a betegek hozzájárulókká válnak. A gyógyszerfejlesztés 12-15 évet vesz igénybe, és egy gyógyszer fejlesztési költsége 2 milliárd euró.
Az európai szinten a gyógyszerárképzési metodológia felülvizsgálata már több mint 4 éve zajlik, de nincs egyértelmű perspektíva ennek a folyamatnak a befejezésére. Romániában a 2000-2020 közötti időszakban a gyógyszeriparba történő tőkebefektetések összértéke nem haladta meg a 250 millió eurót.
A román gyógyszerkereskedelmi mérleg hiánya 2023-ban több mint 5,2 milliárd euró volt. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár nettó gyógyszerkiadásai 2023-ban 17,36 milliárd lejt tettek ki, az idei évre pedig 17,7 milliárd lej van tervezve, ami 2%-os növekedést jelent. Az egészségbiztosítási rendszer 2024-ben ünnepli 25 éves fennállását, de szervezeti és működési szempontból jelentősen eltér az eredeti tervektől, ezért nem képes kielégíteni a jelenlegi és jövőbeli szükségleteket. Más szavakkal, a rendszer nem elég hatékony vagy rugalmas ahhoz, hogy megfelelően reagáljon a változó egészségügyi kihívásokra és a növekvő igényekre.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!