Áremelések 2024-ben: listáztuk a dráguló árucikkeket és szolgáltatásokat
2024. január 1. – 19:36
A 2024-es év magasabb árakat és kevesebb vásárlóerőt hoz magával. Emelkedik az áfa a bizonyos mennyiségű cukrot tartalmazó termékekre, a biotermékekre, illetve a dohány, az alkohol és a magasabb cukortartalmú italok jövedéki adója.
Az gazdasági elemzők úgy vélik, a vásárlók az olcsóbb termékek felé fordulnak majd, a termelők pedig visszafogják a termelést. A következő év nehéznek ígérkezik a román polgárok számára: mind azok, akik fogyasztanak, mind azok, akik termelnek és akiknek vállalkozásuk van több nehézséggel fognak szembesülni, mint 2023-ban, derül ki az elemzésekből.
Nemcsak a bio- és hagyományos élelmiszerek, vagy a magas cukortartalmú készítmények fognak drágulni, hanem bizonyos szolgáltatások is. Például a fesztiválok, klubok vagy edzőtermek által nyújtott szolgáltatások, de emelkednek a lakásárak, illetve az egyre nagyobb keresletnek örvendő fotovoltaikus panelek árai is magasabbak lesznek. A drágulások okát a 2024. január 1-jétől életbe lépő költségvetési- jogszabálycsomagban kell keresni.
A bio- és hagyományos élelmiszerek esetében az áfa 5 százalékról 9 százalékra történő emelése miatt fog emelkedni az ár.
De áfaemelés lesz a 120 000 euró értékhatárig terjedő lakások esetében is, valamint a fesztiválok, klubok és edzőtermek által nyújtott szolgáltatásokra is ugyanez vonatkozik.
A vállalkozásokat is magasabb adók terhelik majd. Így a jövő évtől bizonyos vállalatokra 3 százalékos forgalmi adót vezetnek be, és új adókat vezetnek be a bankok, valamint az olaj- és gázágazatban tevékenykedő vállalatok számára, ami az üzemanyagárak emelkedéséhez vezet.
A szállodák és éttermek áfájának 19 százalékra történő emelése jelentős következményekkel járhat a romániai turisztikai szolgáltatások költségeire, a becslések szerint legalább 10 százalékos növekedéssel kell számolni – figyelmeztetnek a Romániai Utazási Irodák Országos Szövetségéhez (ANAT) tartozó turisztikai cégek.
A kormánynak a deficitcsökkentést célzó terveivel összefüggésben az adóemelésre, köztük az áfaemelésre vonatkozó javaslatok komoly aggodalmakat keltenek az utazási irodák körében. Az ANAT rámutat, hogy ezek olyan javaslatok, mint például a köztisztviselők üdülési csekkjeinek eltörlése és az idegenforgalmi ágazat adóemelése, szociális problémákhoz és mély költségvetési hiányhoz vezethetnek.
„Az ANAT csatlakozik a gazdasági szakemberekhez és a munkaadói szövetségekhez, akik riadót fújnak ezen intézkedések gazdaságra gyakorolt súlyos negatív hatása miatt. Az áfa rövid időn belül második alkalommal történő emelése a turizmusban az áremelkedések láncolatához vezethet. Ez az intézkedés a gazdaságot a megélhetés szürke zónájába taszítaná, és felgyorsítaná a fogyasztás negatív spirálját. Az összes környező országban az idegenforgalomban alacsony az áfakulcs. Ráadásul a világjárvány és a háború közelsége által oly súlyosan érintett turizmus Romániában sokkal kevésbé kompenzálódott, mint Európa többi részén. A romániai turizmus még mindig a 2019-es eredmények felénél tart, nehezen lábadozik” – mutatott rá Adrian Voican, az ANAT és a Román Turisztikai Tanácsadó Testület alelnöke.
Egy 2024-es antalyai nyaralás például az infláció miatt 5-10 százalékkal drágulna 2023-hoz képest.
Az 5 százalékos áfakulcs megmarad a tankönyvek, könyvek, újságok és folyóiratok, a kastélyok, múzeumok, emlékházak, történelmi emlékművek, építészeti és régészeti emlékek, állatkertek és botanikus kertek, vásárok, kiállítások, mozik és kulturális rendezvények látogatása esetén.
Itt van a rövid lista azokkal a legfontosabb módosításokkal, amelyek 2024. január 1-jétől lépnek életbe:
- A mezőgazdaságban és az építőiparban dolgozók egészségügyi hozzájárulást fognak fizetni;
- Az egészségügyi szolgáltatási járulék felső határának eltörlése az engedélyezett természetes személyek (PFA) esetében;
- Az osztalékadó 8 százalékról 10 százalékra történő emelése;
- A 600.000 lej alatti lakások adója az eddigi 5 százalékról 9 százalékra emelkedik;
- Az 50 millió eurónál nagyobb forgalmú vállalatok minimum 1 százalékos forgalmi adót fizetnek.
- 1 százalékos adó azokra a házakra és lakásokra, amelyek együttes értéke meghaladja az 500 000 eurót;
- 5 százalékos adó az ingatlanok eladása esetén;
- a bankok 1 százalékos forgalmi adót fognak fizetni;
- a mikrovállalkozások esetében a felső határ 300.000 lejre (60.000 euró) csökkentése a jelenlegi 500.000 euróról;
- jövedelemadó bevezetése a 10.000 lejnél nagyobb fizetéssel rendelkező IT-alkalmazottak számára;
- átállás a kedvezményes, 9 százalékos HÉA-kulcsról a normál HÉA-kulcs alkalmazására az alkoholmentes sör és a hozzáadott cukrot tartalmazó élelmiszerek értékesítésére, amelyek teljes cukortartalma 10 g/100 g termék.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!