A román munkavállalók június 19-ig csak azért dolgoztak, hogy befizethessék az adójukat
A román munkavállalók június 19-ig dolgoztak azért, hogy kifizessék adósságukat az állam felé, és csak ezután az időpont után kezdtek el dolgozni saját maguknak – derül ki a Molinari Gazdasági Intézet számításaiból, amelyeket az Economedia gazdasági portál foglalt össze. Ennek oka, hogy az adóterhek súlyosan nehezednek a vállukra: 100 lejből csak 53,7 lej marad a zsebükben az adósságok kifizetése után.
Június 19-e tehát az adószabadság napja egy román számára. A Molinari Intézet kiszámolja, hogy egy átlagos fizetéssel rendelkező romániai munkavállalónak hány napot kell dolgoznia ahhoz, hogy befizesse az adóterheit az államnak. Az évnek azt a napját, amikor befejezik az adófizetést, „adószabadság napjának” nevezik.
Csak azért, hogy egy évig befizessék az államnak az adót, ami a jövedelmük 46,3%-át teszi ki, a román munkavállalóknak az elmúlt öt évben június 19-éig kellett dolgozniuk, tehát ez az adószabadság napja. Ezzel a dátummal a 21. helyen állunk az EU-ban az adószabadság rangsorában, szemben az elmúlt évek 19. helyével, vagyis két pozíciót veszítettünk.
Ciprus és Málta már április 16-án és 27-én megszabadul az adóterhektől, EU-s szinten a leggyorsabban az itteni munkavállalóknak sikerül teljesíteniük az államkasszába jutó összegek kiteremtését, ezt követi az Egyesült Királyság (amely kilépett az EU-ból, de még mindig szerepel a rangsorban) és Írország május 9-én és 15-én, valamint Bulgária, Litvánia, Dánia, Horvátország és Észtország május 24-én, 29-én, 30-án és június 1-jén. Franciaország, Ausztria, Belgium, Németország és Olaszország fizeti be a legnehezebben az adóját az államnak, július 17-én, 15-én, 5-én és 3-án.
Az Európai Unióban a bruttó átlagbérek jelentősen eltérnek, a bulgáriai alig több mint 11 200 eurótól a luxemburgi 77 000 eurót meghaladó éves átlagbérig. De az adózás (jövedelemadó és héa) is széles skálán mozog: a legalacsonyabb 28,9% Ciprusban és több mint 54% Franciaországban.
Például egy luxemburgi lakosnak az EU-ban a legmagasabb a fizetése, 77 555 euró (tavaly 66 920 euró volt), miközben az adókulcsa mindössze 44,1%, így az egyik legmagasabb nettó fizetése van az EU-ban, abszolút értékben 43 386 euró (tavaly 38 974 euró volt).
A románok keresik a második legalacsonyabb éves fizetést az EU-ban, 14 397 eurót (a tavalyi 13 381 euróhoz képest), és e jövedelem 46,3%-a után adóznak, így abszolút értékben a második legalacsonyabb, 7 729 eurós rendelkezésre álló jövedelemmel rendelkeznek (a tavalyi 7 183 euróhoz képest).
A legrosszabbul az EU-ban a bolgárok járnak, akik évi 11 225 eurót keresnek (a tavalyi 11 082 euróhoz képest), 39,3%-ban adóznak, és így 6808 euró marad nekik (a tavalyi 6722 euróhoz képest).
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!