A romániai háztartások jövedelmének 85 százalékát elviszik a havi költségek

Az idei első negyedévben a romániai háztartások átlagos nominális jövedelme 6979 lej volt – 12,1 százalékkal nagyobb, mint egy évvel korábban –, költségeik pedig ennek a 85,6 százalékát tették ki – idézi az Országos Statisztikai Intézet adatait.

A január és március közötti időszakban a háztartások egy főre eső átlagos havi jövedelme 2550 lej volt, 4,2 százalékkal nagyobb, mint 2022 negyedik negyedévében. A természetbeni jövedelem háztartásonként 616 lejt összesített (az egy főre eső összeg 247 lej), ami 16,4 százalékos növekedést jelent negyedéves viszonylatban.

A jövedelmek 64,9 százalékát a fizetések és a bér jellegű juttatások adták. Emellett 21,3 százalékot tett ki a szociális juttatásokból származó jövedelem és 8,8 százalékot a természetbeni jövedelem.

Lakóhely szerinti lebontásban a városi háztartások havi jövedelme átlagban 7706 lej volt, 1,3-szor nagyobb a vidéki háztartások által jegyzettnél. Városon a fizetések és a bér jellegű juttatások tették ki a teljes jövedelem 71,5 százalékát, vidéken ez az arány 17,3 százalékkal kisebb volt. A szociális juttatásokból származó összegek vidéken a jövedelem 22,5 százalékát adták, városon ennél 2 százalékkal kevesebbet. A természetbeni jövedelem az összbevétel 15,2 százalékát tette ki vidéken, ez az arány 3,2-szer nagyobb a városon jegyzettnél.

A havi költségek háztartásonként átlagban 5487 lejt, személyenként 2199 lejt összesítettek az idei első három hónapban, ami 1,1 százalékkal, illetve 1,5 százalékkal több az előző negyedévinél.

A háztartások kiadásainak 62 százalékát (3702 lej) a fogyasztási kiadások tették ki az idei első negyedévben, 31,6 százalékát (1888 lej) a helyi és központi adók, illeték, társadalombiztosítási járulékok, 3,1 százalékát (181 lej) pedig a háztáji gazdálkodással kapcsolatos költségek (a tenyészállatok és baromfik etetésére, vetőmagra, állatorvosi szolgáltatásokra stb. fordított kiadások) – derül ki az INS adataiból.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!