Belga befektető létesít akkumulátorgyárat Romániában
Akkumulátorgyárat létesít Romániában az Avesta Battery & Energy Engineering (ABEE), tudta meg az Economica. A Romvolt nevű üzemet Galacon építik meg, egy 60 hektáros területen.
A gyárban elektromos autókba való lítium akkumulátorokat fognak gyártani, a termelési kapacitása évi 22 GWh lesz. A beruházás értékét 1,4 milliárd euróra becsülik, és 8 ezer munkahelyet fog teremteni.
„Az akkumulátorgyártás kulcsfontosságú az EU számára a jelenlegi piaci helyzet miatt, ahol Kína uralja a lítium-ion akkumulátorok kínálatát. A növekvő európai kereslet kielégítéséhez a jövőben több termelési kapacitásra van szükség. A Romvolt elsősorban az autóiparnak szállít majd akkumulátorokat, a romániai Renault/Dacia és Ford számára, de a helyhez kötött piacra is, mivel a megújuló energiára való átálláshoz tárolókra van szükség. A Romvolt illeszkedik a román kormány elképzeléséhez, amely szerint Romániát be kell illeszteni az európai akkumulátor-értékláncba, és célja, hogy Románia az akkumulátorok gyártásában és fenntartható használatában egész Európa számára akkumulátor-ellátási forrássá váljon” – áll az ABEE képviselőinek közleményében.
„Nem volt könnyű ezt a projektet Galacra hozni, mert számos kérésnek kellett eleget tennünk, de örömmel mondhatom, hogy a projekt ezen pontjához érkezve városunk és egész Délkelet-Románia közössége nagy hasznot fog húzni belőle. Az elektromos autók akkumulátorgyárának megépítése olyan munkahelyeket teremt, amelyeket a térség jól képzett munkaereje már nagyon vár. ” – mondta Ionuț Pucheanu, Galati polgármestere.
A 2019-ben Noshin Omar által alapított Avesta Battery & Energy Engineering (ABEE) egyelőre két gyártóüzemmel rendelkezik Belgiumban és Macedóniában. A galaci beruházás a Romániában már létrehozott ABEE Rom-Volt leányvállalatán keresztül valósul meg, és 2026-ban fejeződik be.
A második fázisban az ABEE projektje egy másik, mintegy 200 millió eurós beruházást irányoz elő, amelynek célja egy évi 50 000 tonna kapacitású, akkumulátorokat és elektromos berendezéseket újrahasznosító üzem kialakítása. Ezt a második szakaszt 2028-2030-ban kell megvalósítani.
Magyarországon az elmúlt időszakban több akkumulátorgyár létesítéséről döntöttek, a kínai befektetők Gödön és Debrecenben építik meg az üzemeket. A közvéleményt olyan kérdések tartják lázban a kormány akkugyártásra épülő iparpolitikája kapcsán, mint
- a beruházások víz- és energiaigénye, környezeti terhelése, valamint egészségügyi kockázatai,
- a helyi önkormányzatok és közösségek megkerülése,
- továbbá, hogy a beszállítók képesek lesznek-e bekapcsolódni az akkumulátoripari értékláncba, vagy marad az alacsony hozzáadott értékű bérgyártás.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!