Dagad a botrány az OMV Petrom körül: az Európai Bizottsághoz fordul jogértelmezésért a kormány

2023. január 18. – 16:21

Másolás

Vágólapra másolva

Az Európai Bizottságtól kért jogértelmezést Adrian Câciu pénzügyminiszter azzal az uniós rendelettel kapcsolatban, amelynek a hazai jogrendbe való átültetésével az állam többek között szolidaritási adót vet ki energiaipari vállalatokra. A lépésre azt követően kerül sor, hogy az OMV Petrom korábban egy tőzsdén közzétett, befektetőknek szóló közleményben azt állította, számításaik szerint rájuk nem vonatkozik a plusz adóteher.

A kormány december végén fogadott el sürgősségi kormányrendeletet arról, hogy különadót vetnek ki minden olyan kőolaj-, földgáz- és finomítói ágazatban működő vállalatra, amelynek a nyeresége 2022-ben és 2023-ban 20%-kal meghaladja a 2018 és 2021 között realizált nyereség átlagát. Azok a vállalatok, amelyek ebbe a kategóriába esnek, a törvény szerint 60%-os szolidaritási adót kell fizessenek a 2018-2021-es időszak átlagnyereségét 20%-kal meghaladó nyereség összegére. A jogszabály szerint az adó befizetésére június 25-ig kerülne sor, az összeg pedig egy úgynevezett szolidaritási alapba kerülne, amiből az állam az energiafogyasztók támogatását, a megújuló energiával kapcsolatos beruházásokat vagy fogyasztás csökkenését elősegítő programokat finanszírozhatna.

Az OMV Petrom viszont a fentebb említett közleményben azzal érvel, hogy ők nem esnek a sürgősségi kormányrendelet hatálya alá, mivel a 2022-es üzleti forgalmuknak kevesebb mint 75 százaléka származott kőolaj- és földgázkitermelésből, illetve kőolajfinomításból, köszönhetően annak, hogy a vállalat kereskedelmi tevékenysége jelentősen nőtt a szóban forgó évben.

Adrian Câciu szerdán a parlamentben elmondta, a kormány az uniós szabályozás összes elemét belefoglalta a sürgősségi rendeletbe, beleértve az OMV Petrom által felhozott 75 százalékos bevételküszöbre vonatkozó előírást is. Közlése szerint ennek az előírásnak az értelmezéséhez kérte az Európai Bizottság segítségét. Hozzátette: a kormány módosítani fog a sürgősségi rendeleten, ha az Európai Bizottság pontosításai ezt szükségessé teszik. Kérdésre válaszolva a pénzügyminiszter leszögezte: nagyon biztos abban, hogy a sürgősségi rendelet hatálya kiterjed az OMV Petromra is, ezért a vállalatnak be kell fizetnie a szolidaritási adót. Közölte azt is, hogy a kormány „néhány napon belül” választ fog kapni az Európai Bizottságtól.

Megszólalt ebben az ügyben Virgil Popescu energiaügyi miniszter is, aki kedd este kijelentette: az összes olyan vállalatnak kell fizetnie az adóterhet, amelyet érint a magas energiaárak kezelését célzó uniós rendelet, illetve az előírásait a hazai jogrendbe ültető sürgősségi rendelet.

Az adóhatóság elnöke hétfőn azzal kommentálta az OMV Petrom bejelentését, hogy legfeljebb két hét múlva döntés fog születni a vállalat ügyében, és ki fog derülni, kell-e fizetnie szolidaritási adót, vagy sem. Kiemelte, hogy nem csak az OMV Petromot, hanem minden olyan vállalatot ellenőrizni fognak, amely a rendelet hatálya alá vonatkozhat a tevékenységi területük alapján.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!