Tánczos: Nincs és nem is volt tűzifaválság Romániában

2023. január 10. – 11:33

Másolás

Vágólapra másolva

A sajtóban megjelent állításokkal ellentétben jelenleg nincs és nem is volt tűzifaválság Romániában annak hatásaként, hogy a kormány a tűzifa árának befagyasztása mellett döntött – jelentette ki Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter a TVR Infónak adott interjúban. Az RMDSZ-es miniszter azt is kijelentette, hogy adataik szerint az elmúlt három hónapban több tűzifa került értékesítésre, mint 2021 azonos időszakában.

Tánczos szerint ugyan az valóban igaz, hogy a nagy üzletláncokban hiány alakult ki a feldarabolt, csomagolt tüzelőanyagból, viszont szerinte ez nem vezethetett válsághoz, hiszen ezek az üzletek a teljes Romániában értékesített tűzifa-mennyiségnek csak a 0,1%-át adják el.

„A SUMAL 2 informatikai rendszer valós képet ad arról, hogy miként értékesítették és vásárolták a tűzifát 2022 októberében, novemberében és decemberében. Ezekben a hónapokban, amikor mindenki tűzifaválságról beszélt, több tűzifa került értékesítésre, mint 2021 azonos hónapjaiban. Tehát ez a válság valójában nem létezett, az árat sürgősségi kormányrendeletben valóban korlátoztuk, a parlament februárban valószínűleg dönteni fog a jogszabály módosítáésáról vagy kiegészítéséről, de jelenleg is van tűzifa a piacon” – mondta Tánczos.

A miniszter hozzátette: úgy a magántulajdonosok, mint a Romsilva az elmúlt hónapokban több fát hoztak forgalomba, mint egy évvel korábban. A politikus a piaci árak emelkedését elsősorban azzal magyarázza, hogy kontinentális szinten jelentősen növekedett a kereslet a tűzifára, ami a hazai piacra is nyomást helyezett.

A miniszter az interjúban kitért arra is, hogy márciustól már nem lesz indokolt a tűzifára kivetett árplafon fenntartása.

Egy 2022 októberében elfogadott rendelettel a kormány köbméterenként 400 lejes árplafont határozott meg a tűzifa és a fűtésre használt faapríték, faforgács, fűrészpor árára. A jogszabály a fabrikett és a pellett tonnánkénti árát is korlátozta, előbbiét 2000, utóbbiét 1500 lejben. A kereskedők a rendelettel kapcsolatban azt mondták, nem fenntartható számukra, hogy 400 lejes köbméterenkénti áron adják a fát, és szerintük fennáll a veszélye, hogy sokan tüzelőanyag nélkül maradnak a télre. A székelyföldi helyzetről azt írtuk tavaly ősszel, hogy a hatósági árplafon alatt csak rossz minőségű tűzifát lehet kapni. Az erről szóló cikket itt tudjátok elolvasni.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!