Nem változtak a romániai üzemanyagárak az orosz kőolajembargó első napján
2022. december 5. – 17:16
Gyakorlatilag nem változtak a romániai töltőállomásokon az üzemanyagárak hétfőn, a tengeren szállított orosz kőolajra bevezetett uniós embargó és árplafon első napján.
Az árak változatlansága azért is érdekes, mert Románia nettó kőolaj és gázolaj importőr, a Profit.ro gazdasági portál elemzése szerint az idei első kilenc hónapban a romániai energetikai vállalatok 72,3%-kal nagyobb gázolaj-mennyiséget szereztek be tengeri úton, a tengeren leszállított kőolaj mennyisége idén 20%-kal nőtt.
A fenti számokkal fényében ugyanakkor érdemes arra is kitérni, hogy a mostani december 5-ei dátum után még lesz egy fontos fordulópont, mégpedig február 5-e, amikortól már az orosz finomított kőolajtermékekre, például a gázolajra is embargó lesz érvényben. Ez az orosz gázolajnak való kitettség miatt már érzékenyebbül érintheti Romániát.
Energiaügyi miniszter: Románia már múlt hét óta nem használ orosz nyersolajat
Az energiaügyi miniszter hétfői sajtótájékoztatóján – amelyen az éles vitát kiváltó „napfényadóról” is beszélt – kijelentette, mivel a hazai olajtársaságok alternatív forrásokat találtak, így már nem érinti Romániát az orosz kőolajembargó.
Az energiaügyi miniszter elmondta, a romániai olajtársaságok és kőolajfinomítók már az embargó életbe lépésének dátuma, azaz december 5-e előtti héten beszüntették az orosz nyersolaj importját.
„Románia múlt héttől kizárólag Oroszországon kívüli nyersolajat használ, tehát Románia független az orosz kőolajtól” – magyarázta.
Az OMV Petrom már tavasszal bejelentette, hogy nem vesz több orosz kőolajat
Az sem véletlen, hogy a romániai kőolajipari vállalatoknak viszonylag könnyen ment az átállás. A legnagyobb hazai töltőállomás hálózatot működtető OMV Petrom már tavasszal bejelentette, hogy nem fog többé orosz kőolajat vásárolni. A másik nagy kőolaj-importőr, a kazah tulajdonban lévő Rompetrol főleg Kazahsztánból származó kőolajat használ.
Ráadásul még az orosz tulajdonban lévő Lukoil romániai vezetői is hónapokkal ezelőtt beszéltek arról, hogy megoldást találtak a szankciók miatt esetlegesen felmerülő ellátási problémáikra, és a CPC elnevezésű kőolajvezetéken fognak nyersolajat szállítani, állításuk szerint nagyobb részt szintén Kazahsztánból.
Stabilak maradtak az árak a töltőállomásokon
Hétfőn egy liter benzinért 6,71-6,77 lejes, egy liter gázolajért 7,91-7,94 lejes árat kellett fizetni a Petrom töltőállomásoknál. Az OMV-nél november 30. óta nem változtak az árak, a 6,82-6,86 lejbe kerül egy liter benzin, míg a gázolajért 7,99-8,02 lejt kell fizetni.
Nem változtatott az árakon november vége óta a Lukoil sem, 6,71-6,76 lej a benzin, 7,92-7,95 lej a gázolaj. A MOL és a Rompetrol 6,80-6,86 lejes és 7,97-8,02 lejes árakat alkalmaz a benzin és a gázolaj esetében. Az árak minden esetben az 50 banis üzemanyagár-kompenzációt is tartalmazzák.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!