Ezeket a könyveket olvasták 2024-ben az erdélyi magyarok

2025. január 21. – 16:46

Ezeket a könyveket olvasták 2024-ben az erdélyi magyarok
Fotó: Tóth Helga / Transtelex

Másolás

Vágólapra másolva

A székelyföldi könyvtárakban romantikus lektűröket kölcsönöznek a leggyakrabban, de azért a könyvkereskedések eladásaiból az is látszik, hogy az irodalom iránt is van érdeklődés, Mircea Cărtărescu, Nádas Péter, Han Kang és Jón Kalman Stefánsson regényei is legkeresettebbek között vannak. Sőt, egy pillanatra még TGM Kolozsvári esszéi is feltűnnek. Az erdélyi könyvesboltok és könyvtárak körében készítettünk minifelmérést, hogy megtudjuk, mit olvastak 2024-ben az erdélyi magyarok.

Körképünkhöz megkerestük a négy székelyföldi városban is könyvesbolttal rendelkező Gutenberget, az online rendelések révén egész Romániában elérhető Bookline-t (ők a cikkünk megjelenéséig nem válaszoltak), valamint a főleg erdélyi kiadványokat forgalmazó kolozsvári Idea Könyvteret, majd a három, magyar olvasók által leginkább látogatott megyei – a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtártól, a marosvásárhelyi Maros Megyei Könyvtártól, a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtártól – és egy városi könyvtártól – a Székelyudvarhelyi Városi Könyvtártól – is elkértük a leggyakrabban kölcsönzött könyvek listáját. Lehetőség szerint külön a felnőtt, illetve külön a gyermek- és ifjúsági könyvek topját. Emellett arra kértük a könyvtárosokat, hogy osszák is meg velünk a tapasztalataikat.

„Mint látható, idén is a szórakoztató irodalom tarolt nálunk, azok közül is a romantikus regények”

– írta összegzésében Gálovits Rózsa, a Székelyudvarhelyi Városi Könyvtár osztályvezetője, hozzátéve, hogy ez is mutatja, hogy a könyvtárba járó közönség nagy többsége nő. A kölcsönzött listák alapján a mondat nemcsak a székelyudvarhelyi helyzetet írja le, hanem egész Székelyföldön (a megkérdezett könyvtárokban biztosan) általános, de ezt erősíti a korábbi évek tapasztalata is. Az is biztos, hogy Valérie Perrin talált be leginkább tavaly.

Hozzá kell tennünk, hogy a könyvtárak esetében a leginkább kölcsönzött könyvek listája nem csak az olvasóközönség összetételét és az olvasói igényeket, hanem a rendelkezésre álló könyvállományt is tükrözik, mert változó, hogy melyik könyvtár mennyit fordíthat beszerzésre és elképzelhető, hogy egy-egy cím még sikeresebb lenne, ha több példány lenne belőle hozzáférhető egyszerre. Az viszont így biztos, hogy Valérie Perrin a könyvtárba járók kedvence, mindenik intézmény sikerlistáján feltűnik egy (vagy több) könyve. Mellette Náray Tamás, Anne Jacobs, Jojo Moyes, Nicholas Sparks és Kristin Hannah könyvei jelennek meg több intézmény népszerűségi listáján is.

A számok alapján a sepsiszentgyörgyi olvasókon söpört végig leginkább a Valérie Perrin-láz tavaly, a három leggyakrabban kölcsönzött könyv a francia írónőé volt. Székelyudvarhelyen Fábián Janka történelmi regényei találtak telibe, négy munkája is top 10-be került, míg Marosvásárhelyen a Nicholas Sparks tarolt, szintén négy top 10-es könyvvel. Csíkszeredában úgy tűnik, hogy nem volt egy kedvenc, de ahogy Péter Katalin könyvtáros jellemezte a szokásokat, sokan kölcsönözték Jón Kalman Stefánsson, Elena Ferrante, Elif Shafak, Fredrik Backman, Guzel Jahina, Karl Ove Knausgard könyveit, de népszerű szerző Jo Nesbø és Stephen King is.

A kötelező házi olvasmányok emelik a klasszikus irodalom iránt érdeklődők számát, de amúgy jelentősen elmaradnak a szórakoztató irodalomhoz képest, vázolta a székelyudvarhelyi kölcsönzési szokásokról Gálovits Rózsa, a Székelyudvarhelyi Városi Könyvtár osztályvezetője.

A kortárs magyar szerzők közül a már említett Fábián Janka és Náray Tamás mellett Tompa Andrea jelenik meg a Sokszor nem halunk meg c. regényével, de Rácz Zsuzsa Állítsátok meg Terézanyut! folytatásaként tavaly megjelent Kovácsné kivan c. regényével megjelenik a listákon, illetve a romantikus történelmi regényeket író Karády Anna is. Csíkszeredából a népszerűbb kortárs magyar szerzők között említik még Durica Katarinát, Vida Gábort, Grecsó Krisztiánt, Mörk Leonórát, Zsuffa Tündét, Bauer Barbarát, Szentesi Évát, Háy Jánost és Tóth Krisztinát.

A gyermek és ifjúsági könyvek kölcsönzési listáját viszont általában a magyar szerzők vezetik, szinte nincs olyan összegzés, amiben ne szerepelne Berg Judit Rumini egyik-másik kalandjával, de többször megjelenik a listákon a Polgár Judit közreműködésével elkészült Alma – A sötét birodalom című kötete is. Dániel András Kuflik-könyvei is a legnépszerűbbek között vannak, de Bartos Erika nevével is többször találkoztunk. Székelyudvarhelyen pedig igazi Leiner Laura-láz volt tavaly, négy kötet is legtöbbször kölcsönzöttek között van. Jeff Kinney a legnépszerűbb külföldi szerző, akinek az Egy ropi naplója sorozata rendre a kedvencek között van.

Az iskolai kötelezők közül Kosztolányi Édes Annáját, Kármán József Fanni hagyományait és Móricz Zsigmond Sáraranyát említették. Egy kicsit a romántanárok is megnyugodhatnak, Székelyudvarhelyen legalább biztosan van tizenhat olyan diák, akinek járt a kezében Camil Petrescu A szerelem utolsó, a háború első éjszakája című regénye.

Az olvasottsági listák mellett arra is kértük a könyvtárosokat, hogy egy kicsit jellemezzék a tavalyi évet, akár olyan szempontokat is megemlítve, ami az toplistákból nem derül ki. Így megtudtuk, hogy Sepsiszentgyörgyön megélénkült az érdeklődés a skandináv irodalom iránt, de a személyiségfejlesztő könyveket és a kortárs magyar irodalmat is keresik. Háromszéken az ifjúság egyre gyakrabban kölcsönöz képregényeket, különösen a mangák iránt érdeklődnek, de népszerű az Abszolút Töri sorozat is. A gyermek és ifjúsági részlegen a fantasy, a foci és a balett iránt érdeklődtek újabban a Bod Péter Megyei Könyvtárban – írta Bedő Szidónia.

Fotó: Bod Péter Megyei Könyvtár / Facebook
Fotó: Bod Péter Megyei Könyvtár / Facebook

A Székelyudvarhelyi Városi Könyvtárból pedig azt említették meg, hogy az elmúlt pár évben élénkült az érdeklődés a kézimunka jellegű szakkönyvek iránt, leginkább a kötés, horgolás, varrás témában. Állításuk szerint gyakran a fiatalabb olvasók is keresnek ilyen témájú könyveket. „Igyekszünk frissíteni az állományunkat ezen a területen is” – írta a könyvtár osztályvezetője. Emellett a hírességekről szóló életrajzi vagy önéletrajzi művek szintén keresettek Udvarhelyen, legyen szó közéleti szereplőkről, színészekről vagy a divatvilág ikonjairól.

Arról, hogy egy top olvasottság mit jelent, a csíkszeredai könyvtár adataiból kapunk részletesebb képet, nekik tavaly összesen 4484 olvasójuk volt, akik összesen 105 277 kötet kölcsönöztek ki, ebből 95 406 volt magyar nyelvű. Náluk a legnépszerűbb kötet 73 kölcsönzéssel lett az első.

„Könyvtárunkban a beiratkozott olvasók száma növekvő tendenciát mutat, a kikölcsönzött könyvek száma is évről évre nő. Az olvasók nagy része kortárs irodalmat, az aktuális újdonságokat és a megfilmesített műveket keresi. Nagyon sok fiatal és középiskolás diák jár hozzánk, és nem házi olvasmányokat kölcsönöznek”

– írta reményteljes összegzésében Péter Katalin könyvtáros.

A székelyföldi (és erdélyi olvasók) pénzt viszont nem adnak a romantikus regényekért, legalábbis az erdélyi eladási toplistákban már nincsenek olyan túlnyomó többségben a lektűrök. Vagy az is lehet, hogy egyszerűen kevésbé elérhetők az üzletek polcairól.

A könyvkereskedések közül a Gutenbergtől, illetve az Idea Könyvtértől kaptunk népszerűségi listákat, amik részben visszaigazolják a könyvtárosok tapasztalatit, például a Gutenberg felnőtteknek szóló sikerlistájára az izlandi Jón Kalman Stefánsson két könyve is felkerült. Mellette olyan irodalmi sztárok kerültek a topba, mint a tavalyi Nobel-díjas Han Kang egyik frissen megjelent új regénye, a Görög leckék. Az állandóan Nobel-esélyesként emlegetett Nádas Péter és Mircea Cărtărescu egy-egy kötete is ott van Gabriel García Márquez klasszikusa, a Száz év magány mellett.

Úgy tűnik, egy év alatt sem veszítettek népszerűségükből Máté Gábor pszichológiai bestsellerei, mindkét kereskedés toplistáján megtaláljuk őket. Ugyanakkor továbbra is a legkeresettebbek között van Orvos Tóth Noémi Örökölt sorsa és Szabad akarata is. Nyilván jót tett az eladásoknak, hogy tavaly októberben erdélyi turnén volt a szerző, ahogy Steigervald Krisztián és Bibók Bea esetében is nyomhatott az a latba, hogy több romániai helyszínre is ellátogattak tavaly, a generációkutató és a pszichológus/szexuálpszichológus is két könyvvel szerepel a Gutenberg non-fiction sikerlistáján. A gyermek- és ifjúsági sikerlistájukat a saját kiadásaik dominálják, az első öt kötet a Gutenberg gondozásában jelent meg, de Antoine de Saint-Exupéry elnyűhetetlen ifjúsági regényét, A kis herceget is vették. A részletes listát alább találjátok.

A székelyföldi könyváruház-lánc külön listát állított össze az erdélyi szerzőkről, amit Zsidó Ferenc náluk megjelent regénye, A fák magukhoz húzzák az esőt vezet, ami már két kiadást is megért. Visky András két kötettel szerepel a listájukon, ahogy Vida Gábor is, akinek a Senkiháza című legújabb regénye mellé felkapaszkodott a 2023-ben újra kiadott Egy dadogás története is.

A Gutenberg és az Idea Könyvtér sikerlistáján mindössze két átfedés van, Tompa Andrea szerepel a legutóbbi regényével mindkét listán, illetve Tamás Gáspár Miklós Transtelexnél megjelent Kolozsvári esszéi a legkeresettebbek között voltak mindkét kereskedőnél.

A kolozsvári könyvesüzletben a Holnap Kiadó gondozásában, Az építészet mesteri sorozatban megjelent Pákei Lajos munkásságát bemutató albumot vásárolták a leggyakrabban, míg a gyermek- és ifjúsági könyvek közöl a Korzo Egyesület kiadványát, a Kolozsvári színezőt vásárolták a legtöbbet.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!