Egy transznemű lány meséje miatt kapta a Libri a fóliabírságot
2023. augusztus 18. – 11:08
Mielőtt július közepén 12 millió forintos fogyasztóvédelmi bírságot kapott Alice Oseman Heartstopper című könyve miatt a Líra, júniusban a Librit, amelyet a Fidesz közeli MCC vásárolt fel a közelmúltban, szintén megbüntették amiatt, hogy a jogszabály előírásait nem tartotta be. Egymillió forintos bírságot szabott ki a cégre a fogyasztóvédelmi hatóság az egyik boltjukban árult könyv miatt, amivel megsértették a melegellenes gyermekvédelmi törvényt. A Telex információi szerint a Móra Kiadó egyik könyvéről volt szó, a Libri azonban csak annyit erősített meg, hogy fogyasztóvédelmi eljárás zajlik egy általuk forgalmazott kötet kapcsán. Mivel a Libri kommunikációjából nem derült ki pontosan, hogy milyen könyvről van szó, ezért a Lakmusz közérdekű adatigénylést nyújtott be, hogy megkapja a fővárosi kormányhivataltól a határozatot.
Az Esti mesék lázadó lányoknak című könyv miatt kapta a Libri a fóliázós bírságot
– derítette ki végül a lap. Az egyes történetek közül a hatóságnak egészen pontosan a könyv 42. oldalán található, a transznemű Coy Mathist bemutató mesét kifogásolta.
A Családháló így számolt be az esetéről. „Visszatérhet az iskolába az első osztályos transznemű Coy Mathis, aki megnyerte a pert saját oktatási intézménye ellen, amelynek vezetősége nem akarta engedélyezni, hogy Coy a lány wc-t használja. A Coy mellett kiállók a korrektség győzelmének nevezik az esetet.”
A kormányhivatal szerint „a gyermekeknek szóló kiadvány (…) a születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérést, illetve a nem megváltoztatását jeleníti meg, ennek ellenére (…) nem volt elkülönítve a többi terméktől és nem volt zárt csomagolásban forgalmazva”.
A fogyasztóvédelmi döntésekkel szemben 30 napon belül közigazgatási pert lehet indítani. A Libri elleni határozat június 2-án, a Líra elleni július 13-án született, a határidő tehát mindkét esetben eltelt.
Erdélyben, például az Erdélyi Online Könyvesbolttól a könyv akadályatlanul megszerezhető, megrendelhető, írja az Újhét. Francesca Cavallo és Elena Favilli könyve száz rendkívüli nő életét mondja el Kleopátrától Marie Curie-n át Michelle Obamáig. Történetüket egy-egy portré teszi teljessé, amelyeket a világ különböző országaiban alkotó hatvan női grafikus készített. Ahogy a Libri ajánlójában olvassuk: „a szerzőpáros újragondolja a mese műfaját”.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!