Akár már holnap el lehetne kezdeni tömeggyártani a csíkszeredai Transylvanian Design Week kiállítási tárgyait

2023. február 18. – 17:23

Akár már holnap el lehetne kezdeni tömeggyártani a csíkszeredai Transylvanian Design Week kiállítási tárgyait
Julia Efros és Oláh Gyárfás beszélgetése – Fotó: Gegő Imre / Csíki Székely Múzeum

Másolás

Vágólapra másolva

Megnyílt a Transylvanian Design Week kiállítás: szombattól látogatható Erdély első olyan kiállítása, amelyen helyi dizájnerek, formatervezők, iparművészek, grafikusok mutatják meg munkáikat egy közös térben. Az erdélyi iparművészeket megszólító eseményt a Csíki Székely Múzeum és a csíkszeredai városháza szervezte és március 10-ig lesz látható a Mikó-várban.

Nem csak, hogy szokatlan régióban, de formabontó helyszínen nyílt dizájnkiállítás pénteken. A Transylvanian Design Week megnyitóján elhangzott, Erdélyben első alkalommal szerveznek iparművészeket megszólító eseményt, de Magyarországon is kevés ilyen jellegű kiállítás látható. Oláh Gyárfás, a tárlat kurátora pedig arra is rávilágított, hogy általában hatalmas, jól átgondolt hangárokban szokták bemutatni a dizájnelemeket. Ezért a Transylvanian Design Week kurátoraként a múzeumnak helyet adó, négyszáz éves Mikó-várban a kortárs alkotások mellé a múlt dizájntárgyait helyezte el, izgalmas párbeszédet hozva létre a térben a különböző korból való tárgyak között. A múzeumnak azokat a tárgyait is felhasználta, amelyek egyébként máskor nem lennének láthatók.

Az Oláh Gyárfás által meghívott dizájnerek alkotásai mellett a Transylvanian Design Week versenyt is hirdetett. A 221 beérkezett munkából a zsűri által összeállított válogatást is meg lehet tekinteni a kiállításon. Öt kategóriában lehetett versenybe szállni az aranyból készült díjakért: divattervezés, terméktervezés, grafikai tervezés, motion design (animáció) és ajándéktárgy. A pályázat tematikája pedig az eseményhorizont volt. Oláh Gyárfás szerint amíg a grafikai tervezésnél például túljelentkezés volt, addig a souvenir tárgyak és az animációs munkák esetében kevesebb pályamunka érkezett, ezért a zsűri úgy döntött, hogy ezeknek a kategóriáknak a díjazásától eltekint. Viszont mivel az alkalmazott grafikában nagyon erős mezőny alakult ki, ott két díjat is átadtak.

Fotó: Gegő Imre / Csíki Székely Múzeum
Fotó: Gegő Imre / Csíki Székely Múzeum

A pályázat győzteseit pénteken hirdette ki Karda-Markaly Aranka múzeumigazgató és Korodi Attila polgármester számottevő érdeklődő jelenlétében. A divattervezésben a moldovai származású Julia Efros került ki győztesen, aki A medve bundája című ruhájával nyerte el a zsűri maximális értékelését. A kurátor szerint a ruha formája jól átgondolt volt, már a fotókon is érződött az aprólékos kézimunka, és sikerült elkapnia az erdélyi design week fonalát is.

A zsűri számára pedig hasonlóan egyértelmű volt a terméktervezés kategória győztesének kiléte is Catrinel Săbăciag személyében, aki a Morfoza: light & color out of this world című munka tervezője. Egy hangulatlámpáé, amely a benne lévő köveknek és technikai elemeknek köszönhetően érintésre különböző formákat képes felvenni. Az alkalmazott grafika versenyén azonban szoros volt a mezőny, ott végül Sztojka Melissza, a Fabrica és Csiby Gindele Botond, a Rokoya című munkák alkotói kapták a legtöbb pontot. Kovács Kristóf pedig stúdiólámpájával külön díjat érdemelt.

Díjátadó a múzeumban – Fotó: Gegő Imre / Csíki Székely Múzeum Díjátadó a múzeumban – Fotó: Gegő Imre / Csíki Székely Múzeum
Díjátadó a múzeumban – Fotó: Gegő Imre / Csíki Székely Múzeum

A kiállítással párhuzamosan számos társrendezvény is zajlik majd, amelyeknek célja az erdélyi dizájn megismertetése a helyi közönséggel, valamint találkozási lehetőség biztosítása a kreatív közösség számára. A megnyitón Tóth László főkonzul, Korodi Attila polgármester, Szén Zoltán, a főtámogató OTP Bank Románia regionális igazgatója és Oláh Gyárfás kurátor szólalt fel. Korodi beszédében arra is kitért, hogy a rendezvény ötletét egy Kelemen Attila marketing-tanácsadóval való kávézás adta. Az ötletet pedig örömmel és nagy lelkesedéssel karolta fel a Csíki Székely Múzeum, amely az eseménynek nem csak helyszínt adott, de társszervezője is lett.

A díjátadó után Oláh Gyárfás kísérte végig az érdeklődőket a Mikó-várban kiállított tárgyak között. Interaktív bemutatójába az alkotókat, a múzeum alkalmazottjait és néha a szakavatott nézőket is bevonta, hogy az adott tárgyról lehető legtöbbet megtudjunk. Valamint maguk a nyertesek is spontán beszélgetésekben vehettek részt.

Fotók: Tőkés Hunor / Transtelex és Gegő Imre / Csíki Székely Múzeum Fotók: Tőkés Hunor / Transtelex és Gegő Imre / Csíki Székely Múzeum
Fotók: Tőkés Hunor / Transtelex és Gegő Imre / Csíki Székely Múzeum

A kiállításon izgalmas párhuzamokra hívta fel a közönség figyelmet. A régi tárgyak, mint a sétapálca, a máktörő, faragott székek, a kovácsműhelyből visszamaradt salak, a jénai kerámia tál és régi népviseleti tárgyak a friss animációkkal, grafikai és divatmunkákkal lettek kiegészítve. Ezáltal a kurátor a dizájnelemeket a hely jellegével is összhangba hozta, de a térben igyekezett megtalálni a tárgyak közötti rezonanciát és párbeszédet.

Például a múlt században a múzeum számára kifaragott székek bükkfából készült, kis helyet foglaló modern székekkel és asztallal lettek párhuzamba állítva, amit akár az IKEA kínálatában is láthatnánk. De a kurátor több száz éves máktörők, mozsarak és tálak, illetve népművészeti kézműves tárgyak és az új formával ellátott bögrék között is kapcsolatot teremtett. Ugyanakkor a múzeum és a színház illusztrációi, plakátjai is kiállításra kerültek, így például a Kolozsvári Állami Magyar Színház Kalucsni és Illegitim című előadásplakátjai is láthatóak egy olyan környezetben, ahol a lámpák és a technikai elemek kerültek bemutatásra.

Fotó: Tőkés Hunor / Transtelex és Gegő Imre / Csíki Székely Múzeum Fotó: Tőkés Hunor / Transtelex és Gegő Imre / Csíki Székely Múzeum
Fotó: Tőkés Hunor / Transtelex és Gegő Imre / Csíki Székely Múzeum

Magukról a dizájntárgyakról egyébként Oláh Gyárfás azt is mondta, hogy akkor töltenék be valódi szerepüket, ha tömeggyártani lehetne őket. Tehát nem egyszeri, hanem megismételhető alkotó folyamatba tudnak bekapcsolódni, és akár a kiállítás után a gyártósorokra is kerülhetnének. Abban már eddig is őrületes munka volt, hogy a március 10-ig tartó tárlat elkészült és mostani formájában összeállt, igazán viszont csak akkor éri el a célját, ha az iparművészek megszólítása után magukat a gyártókat is sikerülne bevonzaniuk, akik futószalagra állíthatják a termékeket.

Csiby Gindele Botond – Fotó: Tőkés Hunor / Transtelex
Csiby Gindele Botond – Fotó: Tőkés Hunor / Transtelex

A termekbe lépve viszont nem csak az iparágak képviselői, hanem a dizájntárgyak iránt érdeklődőknek is számos olyan találkozásban lehet részük, amelyek elgondolkoztathatják. Erre pedig az egyik legkézenfekvőbb példa az a terem, ahol a különdíjas, Csiby Gindele Botond munkáját állították ki.

A fiatal alkotó ugyanis a hagyományos, népi öltözeteket gondolta újra úgy, hogy a népi kultúra értéke és tisztelete megmaradjon és a végeredmény se valamiféle giccsbe torkolljon. A művész egy program segítségével különböző ruhákat képes kalibrálni azáltal, hogy a rokolyákra jellemző módon a viselőjének korát, hovatartozását és számos más identitásjegyét összegezi, ezeket az adatokat felhasználva pedig a rendszer számtalan színű, formájú ruhadarabot képes megalkotni.

A kiállított tárgyakból a kiállítás honlapján lehet még szemezgetni.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!