Megint felszállt a fekete füst, még mindig nincs új pápa

Megint felszállt a fekete füst, még mindig nincs új pápa
Fotó: Dylan Martinez / Reuters

687

Hosszas várakozás után, a pápaválasztás harmadik köre se hozott jelentős eredményt: fekete füst szállt fel a Sixtus-kápolna kéményéből csütörtök dél körül, tehát nincs új pápa. Ha a füstöt fehérre színezték volna az adalékanyagokkal a pápaválasztó bíborosok, az jelezte volna, hogy új egyházfőt választott a 133 fős testület. Szerda este már volt egy szavazási kör, akkor is fekete füst jelezte annak sikertelenségét.

A bíborosok még szerda késő délután zárkóztak be a Szent Péter-székesegyház melletti híres Sixtus-kápolnába, és a szabályzat szerint addig nem hagyhatják el a környéket, amíg nem szavaznak meg valakit kétharmados többséggel egyházfőnek. Persze nem ragadnak be a kápolnába, a Szent Márta-házba járnak át a szavazási fordulók közt aludni, reggelijüket sem a kápolnában költik el.

Csütörtökön összesen négy szavazási forduló várható, ha nem sikerül a negyedikig pápát választani, majd ugyanez folytatódik pénteken is. Viszont minden sikertelen pápaválasztási kört nem jeleznek már fekete füsttel, csak minden második esetén kormozzák feketére a római eget.

Így kezdődött

Szerdán Diego Giovanni Ravelli érsek, a pápai liturgia mestere zárta rá az ajtót a pápaválasztókra, miután latinul kijelentette: „Extra omnes”, azaz mindenki hagyja el a termet, aki nem bíboros. Ezalatt lassan megtelt a Szent Péter tér érdeklődőkkel és hívekkel, hatósági források szerint mintegy 45 ezer ember követi a Vatikán főterén a történéseket, néha spontán tapsviharban törve ki.

A hívők és laikusok az ilyenkor felállított vatikáni kémény füstjének színéből tájékozódhatnak róla, sikeres volt-e az adott szavazási kör: fehér füst esetén igen, fekete esetén nem, ilyenkor újra szavaznak a kardinálisok. A füst alapvetően az elégetett szavazócéduláké, de belekevernek némi színezőanyagot is. 1958 októberében nem volt ilyen egyértelmű a helyzet – emlékeztet a BBC –, akkor ugyanis kétszer is fehér füst szállt föl, majd feketére váltott a színe, a hívek pedig elbizonytalanodtak, van-e pápa. Végül XXIII. Jánost választották akkor pápává. A füsthelyzetet ezen az élő videón lehetett követni, ahogy azt is, ott van-e még a CNN által is leírt sirály a tetőn.

Ferenc pápa április 21-én halt meg, a hagyományoknak megfelelően ilyenkor az egyház először a temetésére koncentrál – az eseményre a Telex tudósítói is ellátogattak. Az ún. sede vacante idején a camerlengo, magyarul kamarás intézi az egyház technikai ügyeit. Idén az ír-amerikai Kevin Farrellre hárult a feladat.

Hogy a konklávé hogy zajlik, azt korábbi cikkünkben ábrákkal megtámogatva leírtuk, de összefoglaljuk itt a lényeget. A pápaválasztáson 135 bíboros jogosult szavazásra. Ők a világ minden tájáról, Mongóliától Ausztráliáig érkeznek Rómába. Közülük ketten – egyikük Bosznia-Hercegovinából, másikuk Spanyolországból – előre jelezték, hogy betegség miatt nem tudnak részt venni a szavazáson. Nem vesz részt a konklávén végül az eurószázmilliókkal zsonglőrködő Angelo Becciu bíboros sem, aki eredetileg szavazni akart. Annak ellenére, hogy Ferenc pápa korábban eltiltotta ettől.

Csak azok a bíborosok vehetnek részt a szavazásban, akik az egyházfő haláláig nem töltötték be a 80 éves kort. A létszámot 120 főben maximálták, ehhez képest először történik olyan, hogy 133 fővel túllépik ezt a limitet. Így is érvényes lesz minden kardinális szavazata. A Ferenc pápa utódját megválasztók nagy része, nagyjából 80 százaléka olyan bíborosokból áll, akiket maga Ferenc pápa emelt bíborosi rangra. Magyarországot Erdő Péter képviseli a konklávén.

Ha a jelölt elfogadja a felkérést, megvan a következő pápa: a világi választásoktól eltérően itt beiktatásról nem lesz szó, onnantól, hogy a leendő pápa elvállalja a posztot, ő lesz az egyházfő.

Bár Ferenc pápa hatása erősen látszik a konklávén, azt előre nem lehet tudni, hogy mi alapján döntenek majd a következő pápáról. Olyan alapvető kérdések merülhetnek fel, minthogy az utód folytatja-e majd Ferenc pápa hagyatékát. Walter Kasper német bíboros emeritus szerint ez a konklávé a korábbiaknál hosszabb lesz. 2005-ben a konklávé másnapra megválasztotta a pápát, 2013-ban is kevesebb, mint két napig tartott Ferenc pápa kinevezése. Korábbi cikkünkben összegyűjtöttük, mi a három fő szempont, amely téma lehet a konklávén: ezek a leendő pápa származási országa, progresszív vagy konzervatív nézőpontja és végül a fő elérendő cél az új egyházfővel.

Hogy miként nézne ki ideálisan a pápaválasztás folyamata és eredménye, arról Gégény István katolikus teológus írt a Telexre kedden.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!