Trump visszatérése és a német kormányválság árnyékában zajlik a budapesti EPK-csúcs

2024. november 7. – 13:29

Trump visszatérése és a német kormányválság árnyékában zajlik a budapesti EPK-csúcs
Orbán Viktor és Volodimir Zelenszkij az EPK-csúcson – Fotó: Szabó Bernadett / Reuters

Másolás

Vágólapra másolva

Donald Trump visszatérése és a német kormánykoalíció összeomlása kulcstémák lesznek a budapesti találkozón, ahol közel 50 európai vezető vitatja meg az Ukrajna támogatását, a migrációt, a gazdasági biztonságot és az EU csökkenő versenyképességét. Az európai vezetők üdvözölték Trump győzelmét, de bizonytalanok az USA NATO iránti elkötelezettsége és az Ukrajnának nyújtott támogatás jövője felől, valamint aggódnak az esetleges új amerikai vámok miatt. Az EU vezetői remélik, hogy közös álláspontot képviselhetnek az USA-val való kapcsolatokban, de hangsúlyozzák, hogy az EU-nak saját, független stratégiája van a globális kereskedelemben.

Fontos diplomáciai eseménynek ad otthont Budapest, ahol csütörtökön és pénteken zajlik az Európai Politikai Közösség (EPK) csúcstalálkozója, majd pénteken az informális EU-csúcs. A rendezvényekre összesen 47 európai ország állam- és kormányfője, köztük Klaus Iohannis román elnök, valamint több jelentős nemzetközi szervezet vezetője is meghívást kapott. Orbán Viktor miniszterelnök számára ez a találkozósorozat nemcsak házigazdaként kínál fontos szerepet, hanem egy lehetőséget is arra, hogy egy megváltozott globális politikai helyzetben, Donald Trump friss választási győzelme után helyezze Magyarországot a figyelem középpontjába.

A News.ro hírügynökség a Reuters nyomán arról ír, hogy a találkozók időzítése különösen kedvezően alakult Orbán számára, hiszen Trump elnöki visszatérése esélyt ad arra, hogy Magyarország, és maga Orbán is, kedvezőbb pozícióba kerüljön a nyugati világ átrendeződő erőviszonyai között. Orbán az utóbbi években Trump egyik leglátványosabb európai támogatója lett, aki többször nyíltan is kifejezte szimpátiáját az „America First” politika iránt, és nem rejtette véka alá, hogy Trump győzelmét saját győzelmeként éli meg. Trump választási sikere az európai politikai viszonyokat is befolyásolni fogja, és Orbán lehet az, aki először találkozik ennyi európai csúcsvezetővel az amerikai választások után. A magyar miniszterelnök már eddig is megmutatta, hogy képes gyorsan alkalmazkodni és előnyt kovácsolni a változó nemzetközi környezetből – ezt a képességét most újra kihasználhatja, írja a News.ro elemzése.

A Puskás Arénában rendezett eseményt a Telex percről percre követi. A Budapestre látogató európai vezetők között olyan meghatározó politikai személyiségekre hívja fel a figyelmet, mint Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, aki első alkalommal látogat a magyar fővárosba, Mark Rutte, a NATO új főtitkára, Charles Michel, az Európai Tanács elnöke, Aleksandar Vučić szerb elnök, valamint Robert Fico szlovák miniszterelnök, és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. Az EPK napirendjén szereplő témák között kiemelt helyen áll az Ukrajnának nyújtott támogatás, a migrációs kérdések és az európai gazdasági biztonság megerősítése. Az események során Trump győzelmének lehetséges hatásait is elemzik, és bár egyelőre kérdéses, de felmerült a lehetőség, hogy Trump videó-kapcsolaton keresztül üdvözölheti a résztvevőket, amit Orbán minden bizonnyal saját politikai eredményeként is kommunikálhatna.

Ursula von der Leyen EB-elnök és Recep Tayyip Erdoğan török elnök is megérkeztek a budapesti csúcsra – Fotó: Szabó Bernadett / Reuters Ursula von der Leyen EB-elnök és Recep Tayyip Erdoğan török elnök is megérkeztek a budapesti csúcsra – Fotó: Szabó Bernadett / Reuters
Ursula von der Leyen EB-elnök és Recep Tayyip Erdoğan török elnök is megérkeztek a budapesti csúcsra – Fotó: Szabó Bernadett / Reuters

A találkozó azonban nem csupán az aktuális politikai kérdésekről szól; a magyar kormány számára ez lehetőséget nyújt arra, hogy ismét közvetlen kapcsolatot építsen az európai vezetőkkel és új politikai szövetségeket erősítsen meg, különösen a Trump visszatérése által kínált lehetőségeket kihasználva. Orbán Viktor az elmúlt hónapokban már megtett néhány lépést ebbe az irányba váratlan moszkvai és grúziai látogatásával, amelyek egyértelműen jelezték, hogy Magyarország saját külpolitikai útját járja, és nem kívánja minden esetben követni az EU közös álláspontját. Ez a Budapesten tartott csúcs lehetőséget ad Orbánnak arra is, hogy újra közvetítse politikai üzenetét Európa felé: Magyarország fontos geopolitikai tényező a kontinensen, és készen áll arra, hogy saját álláspontját képviselje akár olyan érzékeny kérdésekben is, mint az orosz kapcsolatok vagy a migráció.

Pénteken az EPK találkozót egy informális EU-csúcs követi, ahol az EU tagállamai és intézményei képviseltetik magukat. Az uniós vezetők itt az európai biztonság, a gazdasági helyzet és a migráció témáiban folytatnak megbeszéléseket, illetve a Draghi által készített jelentést is tárgyalják, amely az európai gazdaság zöld átállásához szükséges finanszírozási lehetőségeket vázolja fel.

Összességében a budapesti találkozók nemcsak a magyar diplomácia, hanem Orbán Viktor személyes politikai ambícióinak is kiváló lehetőséget jelentenek. A magyar miniszterelnök előtt megnyílni látszik az út, hogy az új, Trump-vezette globális politikai környezetben saját politikai irányvonalát pozicionálja, és közvetlen kapcsolatokat építsen a vezető európai politikai szereplőkkel, akik viszont azt remélik a találkozótól, hogy Trump győzelmére válaszul közös üzenetet tudnak megfogalmazni, amely hangsúlyozza az USA-EU kapcsolatok fontosságát, de egyúttal kijelenti, hogy az EU-nak saját, független stratégiája és céljai vannak.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!