Közel 500 millió dollár büntetést fizethet a Boeing, hogy megússza a légi katasztrófákban meghalt utasok után fizetendő milliárdos kártérítést
2024. július 8. – 08:48
Hamarosan hivatalos közleményben ismerheti el a Boeing, hogy szervezett módon vezette félre a nyilvánosságot az egyes típusaira jellemző tervezési és minőségi problémákkal kapcsolatban, írja a CNN. A cég összesen 487 millió dolláros (kb. 177 milliárd forint) büntetést fizethet cserébe azért, hogy elkerülje az Egyesült Államokban rá váró büntetőeljárást, közölte az igazságügyi minisztérium a vasárnap este benyújtott bírósági beadványában. Az amerikai repülőgépgyártó rövid közleményt adott ki, amelyben megerősítette az elvi megállapodás létezését és későbbre ígért részletes tájékoztatást.
Ez a megállapodás figyelmen kívül hagyja, hogy a Boeing 737 Max robotpilótájának hibája miatt bekövetkező 2018-as és 2019-es légi katasztrófákban összesen 346-an haltak meg, kommentálta a hírt az áldozatok családtagjait képviselő Paul Cassell, a Utahi Egyetem jogászprofesszora.
Ezzel arra utalt, hogy az érintettek mintegy 24,8 milliárd dollár kártérítést követeltek a cégtől, miután kiderült, hogy a 2018-ban a Lionair, majd egy évvel később az Ethiopian Air gépeivel történt tragikus balesetek hátterében az úgynevezett MCAS rendszer hibája áll, ráadásul ennek működésével kapcsolatban a gépek pilótái sem rendelkeztek megfelelő információval, a cég pedig ígérete ellenére nem készített szoftverfrissítést az első baleset után.
Bár ez a két baleset alapjaiban rengette meg a Boeing sok évtizede tartó presztízsét, egyáltalán nem tekinthető példa nélkülinek, hogy komoly minőségi problémák vannak az egyes típusokkal.
2024 márciusának elején holtan találták a cég egyik korábbi dolgozóját, aki évekig szivárogtatott információkat, és több pert is indított a Boeing ellen. Az illető a Dreamliner-projekten minőségügyi vezetőként dolgozott, és beszámolt arról, hogy az ütemterv tartása érdekében nem megfelelő minőségű alkatrészeket kellett használniuk. Az idei évben eddig:
- Kényszerleszállást hajtott végre egy amerikai utasszállító repülőgép, miután kinyílhatott a vészkijárata a levegőben. Mint kiderült, a gépnek ötezer méteren szakadt ki az ajtaja, emiatt ideiglenesen 171 Boeing 737 Max 9 típusú repülőgép használatát függesztették fel, az amerikai légügyi hatóság pedig megtiltotta a Boeingnek, hogy növelje a 737 Maxok gyártási kapacitását. Később kirúgták a géptípusért felelős vezetőt.
- Kilazult rögzítéseket találtak a United Airlines Boeing 737-eseinél.
- Kritikus hibát észleltek az amerikai külügyminiszter Boeing 737-es repülőgépén.
- A levegőben gyulladt ki egy Boeing 747–8-as hajtóműve Miami felett, kényszerleszállást hajtott végre a gép.
- Leesett egy felszállásra váró Boeing 757-es gép orrkereke.
- Vizsgálni kezdték a 737 Max és a 787 Dreamliner típusokat, miután kiderült, hogy probléma lehet hajtóműveik jégmentesítő rendszerével.
- Felszállt egy Boeing 777-es, de szinte azonnal kiszakadt a kereke.
- Pár napja derült ki, hogy egy héten belül ötödszörre van probléma a United Boeing 777-eseivel, most üzemanyag-szivárgás miatt kellett az egyiknek kényszerleszállást végrehajtania.
- A legfrissebb incidens pedig egy oregoni utasszállítóval történt. A gép észrevétlenül veszítette el az egyik külső paneljét.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!