Egy régi-új szereplő a háborúban: az Iszlám Dzsihád

2023. október 18. – 15:01

Másolás

Vágólapra másolva

A Hamász október 7-i sokkoló terrortámadásáról, majd az ezt követő izraeli megtorlásról szóló beszámolókban rendszeresen feltűnik egy bizonyos Iszlám Dzsihád nevű terrorszervezet is. A teljes nevén Palesztinai Iszlám Dzsihád Mozgalom akkor került a háborús hírek fókuszába, amikor Izrael bizonyítékokat bemutatva állította, hogy a terrorszervezet egyik rosszul sikerült rakétaindítása volt az oka a gázai al-Ahli baptista kórházban történt, több száz áldozatot követelő robbanásnak (nem pedig egy izraeli légicsapás, ahogy azt a Gázai övezetet vezető Hamász állította).

Na de hogy került a Gázai övezetbe, illetve a háborúba egy újabb terrorszervezet?

Az Iszlám Dzsihád régre visszanyúlik a sokszor tiszavirágéletű iszlamista terrorszervezetek között. A Hamászhoz és sok más hasonló szervezethez hasonlóan az Iszlám Dzsihádot is a hatvanas-hetvenes évek meghatározó – és nem feltétlenül szélsőséges – politikai iszlamista irányzata, a Muszlim Testvériség radikálisai alapították 1979-ben Egyiptomban. Egyik alapítója az al-Kaida amerikai nindzsabombával likvidált emírje, Ajmán az-Zavahiri volt.

Miután 1981-ben a szervezet (pontosabban egyik egyiptomi társszerve) főszerepet játszott Anvar Szadát akkori egyiptomi elnök meggyilkolásában, az Iszlám Dzsihád áttette a székhelyét Gázába, Libanonba, majd Damaszkuszba. Jelenlegi vezetője, Zijád Nakaleh napjainkban is az Aszad-rezsim védelmét élvezi.

Az Iszlám Dzsihád fegyveresei a szervezet alapításának 36. évfordulójára rendezett gázai díszfelvonuláson – két nappal a Hamász által koordinált meglepetésszerű terrortámadás előtt – Fotó: Majdi Fathi / NurPhoto via AFP
Az Iszlám Dzsihád fegyveresei a szervezet alapításának 36. évfordulójára rendezett gázai díszfelvonuláson – két nappal a Hamász által koordinált meglepetésszerű terrortámadás előtt – Fotó: Majdi Fathi / NurPhoto via AFP

Annak ellenére, hogy az Iszlám Dzsihád az iszlám szunnita ágához tartozik, a vezetés nem az Iszlám Államot is fűtő vahabita ultraortodox nézeteket, hanem az iráni síita teokratikus forradalmat tekinti követendő mintának, és még a Hamásznál is szorosabban kötődik Teheránhoz: 2019-es becslések szerint évente 70 millió dolláros támogatásban részesül az Iráni Forradalmi Gárdán keresztül.

Az Izrael megsemmisítésén dolgozó Iszlám Dzsihád Gázában is jelentős mértékű autonómiát élvez, erejét – és a Hamásszal való szolid rivalizálását – jelzi, hogy 2022-ben önállóan, a Hamász akkori kvázi-semlegessége mellett indított rakétaoffenzívát Izrael ellen; az izraeli válaszcsapás azonban lényegében elpusztította felhalmozott tartalékait és lefejezte a vezérkarát. Meggyengülése ellenére az Iszlám Dzsihád fegyveresei komoly szerepet játszottak az október 7-i meglepetésszerű terrortámadásban, mely során akár 50 túszt is ejthettek.

Az Iszlám Dzsihád a legkomolyabb befolyással Ciszjordániában rendelkezik, ahol ez a szervezet a felelős az izraeli megszálló erőkkel és a zsidó telepesekkel szemben elkövetett merényletek többségéért. Izrael szerint a terrorszervezet Ciszjordánia több települése – így például az izraeli határhoz közeli, némi joggal „terrorfészeknek” tartott Dzsenin – felett át is vette az ellenőrzést a korrupcióval vádolt és tehetetlen Palesztin Hatóságtól.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!