Az Egyesült Államok szegényített uránt tartalmazó lőszert küld Ukrajnának

Az Egyesült Államok szegényített uránt tartalmazó páncéltörő lőszert küld Ukrajnába, derült ki a Reuters által megismert és két amerikai tisztviselő által külön megerősített dokumentumból. A lövedékek az Ukrajnának szánt új katonai segélycsomag részét képezik, amelyet a következő héten hoznak nyilvánosságra. A lőszereket az amerikai Abrams harckocsikhoz lehet használni, amelyeket egy, az ügyben jártas személy szerint várhatóan a következő hetekben szállítanak Ukrajnába.

Az egyik megkérdezett szakértő azt mondta, hogy a segélycsomag értéke 240 és 375 millió dollár között lesz attól függően, hogy mit tartalmaz majd, egyelőre ugyanis még véglegesítés alatt áll.

Bár Nagy-Britannia az év elején már küldött szegényített uránt tartalmazó lőszert Ukrajnának, ez lenne az első ilyen amerikai szállítmány, és lehet rá számítani, hogy felkavarja a kedélyeket. A Biden-adminisztrációnak korábban is voltak vitatott döntései, korábban azért érte kritika, mert kazettás lőszereket küldött az ukránoknak, annak ellenére, hogy ezek veszélyesek a civilekre nézve is.

A szegényített urántartalmú lőszerek használatáról heves vita folyik. Az olyan szervezetek, mint az uránfegyverek betiltására irányuló nemzetközi koalíció (International Coalition to Ban Uranium Weapons), azt mondják, hogy a szegényített uránpor lenyelése vagy belélegzése veszélyes egészségügyi kockázatokat jelent, például rákot és születési rendellenességeket okozhat.

Bár a szegényített urán is radioaktív, lényegesen kevésbé, mint a természetben előforduló urán. Fontos tudni, hogy szegényített uránból nem lehet atomfegyvert készíteni, hiába kommunikálnak erről itthon is kormányközeli újságírók és influenszerek. „A szegényített, a nukleáris reaktorok és fegyverek anyagának gyártásakor visszamaradt uránnak csak annyi köze van a nukleáris fegyverekhez, hogy az gyártásukkor hulladékként visszamaradt” – írta korábban a közösségi médiában Pálinkás József atomfizikus, politikus, a Magyar Tudományos Akadémia volt elnöke.

Az urándúsítás melléktermékét, a szegényített uránt azért használják lőszerként is, mert rendkívüli sűrűsége lehetővé teszi, hogy a lövedékek könnyen áthatoljanak a páncélzaton, és felgyulladjanak por- és fémfelhőben.

Az Egyesült Államok az 1990-es és a 2003-as Öbölháborúban használt nagy mennyiségben szegényített urántartalmú lőszert, valamint akkor is, amikor a NATO bombázta Jugoszláviát 1999-ben.

Ha sugárzással nem is, más problémákkal járhat az ilyen fegyverek használata Ukrajnában: hozzájárulhat ahhoz a már most is hatalmas kihíváshoz, hogy a háború után az országot megtisztítsák a harcok maradványaitól. Az ország egyes részei már most is tele vannak kazettás bombákból és egyéb lőszerekből származó fel nem robbant töltényekkel, valamint több százezer gyalogsági aknával.

(Reuters)

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!