Kivégzésekkel és korbácsolásokkal fokozódik a megtorlás Iránban

2023. január 28. – 23:00

Kivégzésekkel és korbácsolásokkal fokozódik a megtorlás Iránban
Az iráni tüntetők kivégzése elleni tiltakozás Isztambulban 2022 decemberében – Fotó: Hakan Akgun / dia images / Getty Images)

Másolás

Vágólapra másolva

Miközben az Ukrajna elleni invázió hamarosan egyéves évfordulójához érkezik (más megközelítésben mondjuk már nyolc éve kezdődött), a szeptemberben kirobbant iráni rendszerellenes tiltakozás is már több mint négy hónapja tart. A 22 éves Mahsza Amini brutális bántalmazása miatt kirobbant demonstrációhullám már a kezdetektől fogva az iszlám fundamentalista rezsim megdöntésére is irányult, azonban a mozgalom politikai koordináció és az ország jövőjéről alkotott vízió híján egy helyben toporog. A rezsim a karhatalmi terror után kivégzésekkel és korbácsolásokkal próbálja elnyomni ellenzékét, azonban a kormányzat dilettantizmusával és az egyre mélyülő megélhetési válság kezelésére való alkalmatlanságával folyamatosan újabb muníciót szolgáltat a tiltakozóknak.

Múlt csütörtökön egy iráni bíróság nyolc évre ítélte Szadzsad Hejdarit, aki tavaly lefejezte 17 éves feleségét, mivel Mona a férjétől elszenvedett állandó bántalmazások miatt el akart válni tőle. A bíróság azzal magyarázta az enyhe ítéletet, hogy a lány családja megbocsátott a gyilkosnak – a megbocsátás őszintesége felől azonban komoly kételyek merülhetnek fel, miután a perben Mona nagybátyját bűnrészesnek mondták ki a gyilkosságban, és kiróttak rá csaknem négy évet. Ahogy a gyilkosság – mely után a közösségi médiát bejárták a fényképek, ahogy Szadzsad Hejdari felesége levágott fejével sétál az utcán –, úgy maga az ítélet is óriási felháborodást váltott ki.

És nem csak azért, mert tökéletes példa arra a jelenségre, hogy az iráni állam nem törődik eléggé női állampolgárai védelmével, és archaikus elvek görcsös érvényesítésén keresztül garantálja a nők elnyomását. Hanem azért is, mert

miközben egy feleségét lefejező gyilkos megúszhatja néhány év börtönnel, addig az iráni bíróságok sorra hozzák a halálos ítéleteket a letartóztatott rendszerellenes tüntetőkkel szemben.

Emberi jogi szervezetek az elmúlt hónapokban lezajlott perekről kiszivárgott adatok alapján súlyos szabálytalanságokról számoltak be: a vádlottak nem választhatták meg védőiket, egyesekből kínzással csikartak ki beismerő vallomást. A vádlottak többsége fiatal férfi, akiket a hatóságok elleni erőszak – ami sokszor valójában a hatósági erőszakkal szembeni ellenállást takarja – miatt ítéltek halálra. Ugyan az elmúlt két hónapban eddig négy embert végeztek ki, azonban nagyjából 100 további elítélt várja fellebbezésének elbírálását vagy a bitót (a halálos ítéleteket akasztással hajtják végre).

Mohammad Mahdi Karami és Seyyed Mohammad Hosseini pere az iráni állami televízió felvételén. A két férfit az iráni Baszídzs félkatonai erő egyik tagjának megölésének vádjával végezték ki. – Forrás: AFP
Mohammad Mahdi Karami és Seyyed Mohammad Hosseini pere az iráni állami televízió felvételén. A két férfit az iráni Baszídzs félkatonai erő egyik tagjának megölésének vádjával végezték ki. – Forrás: AFP

A halálos ítéletek azonban csak a megtorlás csúcsát jelentik; a tüntetések elleni fellépés során a rendőrök és az őket kisegítő Baszídzs félkatonai szervezet milicistái nagyjából 500 embert öltek meg – köztük 70 kiskorút. Teherán szerint a hatósági áldozatok száma is több mint 60-ra rúg.

A sebesültek számát sok ezerre lehet becsülni (ezekről az iráni helyzetet monitorozó emberi jogi szervezetek még csak becsléseket sem közölnek), a több tízezernyi letartóztatottat pedig nemre és korra való tekintet nélkül brutális elbánásban részesítik. A kiszivárgó információk szerint a börtönökben kínzótermeket alakítanak ki, egyes férfiakat és nőket a vallatás – pontosabban a megfélemlítés – részeként megerőszakoltak, és a bíróságok is könnyű kézzel csomagolnak a néhány hónapos börtönbüntetések mellé 50-60 korbácsütést.

Az iráni tiltakozó mozgalom négy bővített mondatban

A súlyos gazdasági-, szociális és politikai válság miatt évek óta forrongó Iránban a legújabb tüntetéshullám azután tört ki, hogy a viselkedési- és öltözködési szabályokra felügyelő erkölcsrendészet 2022. szeptember 16-án Teheránban a hidzsáb „nem megfelelő viselete” miatt olyan súlyosan bántalmazta a kurd származású 22 éves Mahsza Aminit, hogy a nő három nappal később belehalt sérüléseibe. Az 1979-es iszlamista forradalom után felállított erkölcsrendészet brutalitását az iráni közvélemény nem valamiféle túlkapásként, hanem a rezsim lényegének megnyilvánulásaként értelmezte, ezért az Amini haláláról szóló hírek elterjedése után kirobbanó spontán tüntetések rögtön az iszlamista rendszer egésze ellen irányultak. A tiltakozásokkal híres sportolók, művészek és értelmiségiek mellett egy sor társadalmi csoport is kifejezte szolidaritását – egyebek mellett egy december elején tartott háromnapos általános sztrájkkal. Az elmúlt évek tiltakozó akcióihoz hasonlóan a rezsim rögtön brutális erőszakkal lépett fel a megmozdulások ellen, azonban a mai napig nem sikerült konszolidálnia a helyzetet.

Az iráni tüntetések kirobbanásáról itt, a nők helyzetéről ebben a cikkünkben, a decemberi helyzetről pedig itt olvashat bővebben.

A bírósági büntetések egyik sztenderd tétele az okostelefon használatától és a külföldi utaktól való többéves eltiltás. Előbbi arra a tényre vezethető vissza, hogy Iránban hagyományosan decentralizált módon, a közösségi médián vagy chatalkalmazásokon keresztül szerveződnek a tiltakozások, a tömegek is ezek útján tájékozódnak.

Természetesen a rezsim igyekszik beszivárogni ezekre a felületekre, és dezinformációval provokálni vagy épp akadályozni az akciókat Ha pedig igazán forróvá válik a helyzet, egyes régiókban ideiglenesen lekapcsolja az internetet – azonban ezt az opciót a gazdasági károk miatt csak igen korlátozottan lehet alkalmazni. Az eleve fejlett kiberkultúrával rendelkező országban a tüntetők azonban újabb és újabb kerülőutakat és alternatív technikai megoldásokat találnak – a blokkolt platformokat például az Oroszországban is használt VPN-szolgáltatásokkal kerülik meg.

Politikai patt, gazdasági matt

Az iráni tiltakozássorozat jövőjéről 2023 január végén sem tudunk többet, okosabbat mondani, mint három hónappal ezelőtt; a történelmi fordulatok kiszámíthatatlanságára figyelmeztető elemzők is csak elejtett nyilatkozatokból és a színfalak mögül előtüremkedő eseményekből vonnak le óvatos következtetéseket.

Egy Twitteren közzétett, állítólag 2022. október 26-án készült képen egy nő áll egy jármű tetején, miközben ezrek tartanak az Aichi temető felé Szakkézben, Mahsza Amini szülővárosában, hogy megemlékezzenek a nő negyven nappal azelőtti haláláról – Forrás: UGC / AFP
Egy Twitteren közzétett, állítólag 2022. október 26-án készült képen egy nő áll egy jármű tetején, miközben ezrek tartanak az Aichi temető felé Szakkézben, Mahsza Amini szülővárosában, hogy megemlékezzenek a nő negyven nappal azelőtti haláláról – Forrás: UGC / AFP

Az egyik ilyen esemény Alireza Akbari egykori védelmi miniszterhelyettes váratlan elítélése és kivégzése volt. A brit útlevéllel rendelkező expolitikust Nagy-Britannia javára végzett kémkedés vádjával ítélték el, azonban szakértők szerint valószínűtlen, hogy Akbari valóban Londonnak kémkedett volna, hiszen kevés lebukósabb tényező létezik egy teheráni beépített ügynök esetében a brit állampolgárságnál – amit a néhai politikus egyébként megbízatása után szerzett meg.

Kivégzése inkább az eliten belüli hatalmi harc fokozódását mutatja; bár nem világos, hogy ez a hatalmi harc a reformerek fenyítéséről szól, vagy csak a 83 éves, évek óta betegeskedő Ali Hamenei legfelsőbb vezető utáni időkre készülő politikai helyezkedésről.

Azt is a rezsim kérlelhetetlenségére utaló jelek között tartják számon, hogy a 2021 nyarán demokratikus apátia útján elnökké választott konzervatív Ebrahim Raíszi azt az Ahmed Reza Radant nevezte ki országos rendőrfőkapitánynak, aki elévülhetetlen érdemeket szerzett a 2009-es, feltűnően elcsalt választások után kirobbanó milliós tömegmozgalom leverésében.

Mindeközben a mozgalom őszi lendülete ha el nem is apadt, de stagnálni látszik (bár ahogy azt minden, Iránról szóló cikkben érdemes hangsúlyozni, az országon belüli történésekről szóló beszámolók rendkívül hézagosak, sokszor egy-egy felvételbe, megnyilvánulásba vagy motívumba kapaszkodnak). A tiltakozások nem terebélyesedtek politikai mozgalommá, a felháborodás spontán megnyilvánulásai alig lépnek túl a női és állampolgári jogegyenlőség követelését magába sűrítő szlogenen, a „Nők, élet, szabadság”-on.

Egyes politikai spekulánsok a népes iráni emigrációtól várják az áttörést. Előkerült például az 1979-ben megbuktatott sah amerikai száműzetésben élő legidősebb fia, Reza Pahlaví, akinek a nevét állítólag több iráni demonstráción is skandálták, és az iráni rendszerváltás külföldi támogatását szorgalmazóknál szóba jött a rejtélyes iráni ellenzéki milícia, a Mudzsáhidok Népi Szervezete (MEK) is. A hatvanas években a marxizmus és a mérsékelt iszlamizmus összeházasítására alakult, a nyolcvanas években még jelentős fegyveres erővel bíró szervezet azonban mára már Irán környékéről is kiszorult – bázisa jelenleg Albániában található –, és erőfeszítéseinek nagy része valószínűleg kimerül a külföldi szponzorok meggyőzésében. Az elmúlt évtizedek tapasztalata alapján ezek a szereplők a rendszerellenes mozgalom jelenlegi szakaszában súlytalannak tűnnek.

Azonban az egy helyben való toporgás nem csak bajjal jár, mert

a politikai cél és politikai összpontosítás hiánya egyszerre teszi lehetetlenné a rendszer leváltását, és teszi lehetetlenné a mozgalommal való leszámolást.

A rezsim bekeményítése és a tiltakozások szórványosabbá válása azonban nem garantálja a rendszerellenes mozgalom elfojtását. Az elégedetlenség muníciója ugyanis kifogyhatatlannak tűnik; az iráni fizetőeszköz, a riál a héten történelmi mélypontra került, ami újabb pofon a dilettáns kormányzat és az ország elleni szankciók kettős szorításába került társadalomnak. Egyes jelek – optimista olvasatban – arra utalnak, hogy a rezsim összeomlása helyett valószínűbb fogatókönyv lehet a rezsim elrohadása, kiüresedése. Ez a vallási előírások megtartását, de be nem tartatását, az iszlám helyett a nacionalizmus hangsúlyossá válását vonhatja maga után.

Megemlékezés két Iránban kivégzett tüntetőről Berlinben 2023. január 7-én – Fotó: Christophe Gateau / picture alliance / Getty Images)
Megemlékezés két Iránban kivégzett tüntetőről Berlinben 2023. január 7-én – Fotó: Christophe Gateau / picture alliance / Getty Images)

Senki nem akar beavatkozni a mindenhol külföldi beavatkozást szimatoló rezsim ellen

A rengeteg feltételes mód mellett egy dolgot magabiztosan kijelenthetünk: a minden felháborodott egyetemista mögött a Moszad és a CIA ügynökeit vizionáló teheráni vezetésnek továbbra sem kell külföldi beavatkozástól tartania. Az Egyesült Államok, az EU és szövetségeseik ugyan sorra hozták a szankciókat az ellenzéki tiltakozókkal szembeni fellépés főszereplői ellen, csakhogy ezek inkább látszatintézkedéseknek tűnnek – a rezsim leglojálisabb fegyveres testülete, a Forradalmi Gárda főparancsnoka nyilván eddig sem Kanadába vagy Új-Zélandra szervezte a nyári üdülését.

Sőt, Iránnak az elmúlt hónapokban nemzetközi elszigeteltségéből is sikerült, ha nem is kitörnie, de kisurrannia, miután egymásra találtak a nyugati szankciókkal szembenéző Oroszországgal. Az iráni drónszállítás megnyitotta az utat a katonai és gazdasági együttműködés felpörgetése előtt; előbbi azt jelenti, hogy Teherán néhány hónapon belül 24 korszerű Szu-35-ös vadászbombázóval válthatja le a még a sahtól örökölt F-14-eseit, de a vadászgépeket hamarosan katonai helikopterek és Sz-400-as légvédelmi rakétarendszerek is követhetik.

A légvédelem fejlesztésének hírére különösen Izraelben szívhatják a fogukat; a zsidó állam ugyanis másfél éve csiszolja-gyakorolja az iráni atomlétesítmények ellen kilátásba helyezett légioffenzívát. Az izraeli fegyveres erők idén leköszönt parancsnoka a múlt héten arról számolt be, hogy az elmúlt fél évben két nagyszabású hadgyakorlatban próbáltak el egy Irán elleni komplex csapást, és hamarosan jön a harmadik próba, mellyel gyakorlatilag elérték a bevetési szintet. Aviv Kohávi ennek ellenére arra sürgette a nemzetközi döntéshozókat, még azelőtt próbáljanak akár keményebb szankciók árán is új életet lehelni a tüntetések és a drónszállítmányok miatt leállított nukleáris megállapodási tárgyalásokba, hogy a több oldalról szorongatott teheráni rezsim kezébe atomfegyver kerül.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!