Válság kopogtat Magyarország ajtaján, a kormány kifogyott a pénzből, de Orbán ünnepi beszédében egyensúlyról és stabilitásról szónokolt
2022. október 24. – 08:45
frissítve
Új arcát mutatta vasárnap ‘56 ünnepe. Nem a kormányé és még csak nem is az ellenzéki pártoké volt a főszerep, hanem a Budapest utcáin összegyűlő tüntetőké, akik a magyar közoktatás jövőéért vonultak fel ismét. Az oktatás nélkül nincs jövő jelmondatával felvonulókkal ellentétben a Orbán Viktor nem nyílt téren, hanem vidéken, Zalaegerszegen, zárt körű rendezvényen emlékezett meg 1956-ról és annak üzenetéről.
Orbán Viktor a Mindszenty József Látogatóközpont új épületének átadásán beszélt Zalaegerszegen. A rendezvény helyszínét kordonnal zárták el, a környéken élőket már szombaton is csak személyi igazolvánnyal, lakcímkártyával engedték otthonaikba. A kissé rekedt hangú miniszterelnök beszéde elején reagált arra, hogy miért nem Budapesten emlékeznek meg a forradalomra. „A bennünket, vidékieket lesajnáló baloldal szerint nem helyénvaló ma Zalaegerszegen ünnepelni.” Orbán szerint a baloldal nem érti, hogy Budapest nem azonos az egész országgal, és 1956 nem egy város, hanem az egész ország, az egész nemzet forradalma volt.
Orbán beszédének vezérmotívuma az árulás volt. A biztonsági játékot játszó miniszterelnök Zalaegerszegen azt fejtegette, hogy 1956-ban volt esélye Magyarországnak kivívnia a szabadságát, a Nyugat árulása miatt bukott el a forradalom. A történészek azonban mást mondanak: Magyarország sorsát Moszkvában pecsételték meg: a szovjet pártvezetés nem engedte hazánk kiszakadását a birodalom érdekszférájából.
A Reuters arról számolt be, hogy beszédében Orbán gazdasági stabilitást previzionált Magyarország számára. A kormány jövőre is fenntartja a gazdaság egyensúlyát és megtartja a háztartások energiaszámláinak felső határát, még akkor is, amikor az Európai Unió „gazdasági válságba” csúszik – idézte Orbánt a hírügynökség.
„Háború keleten és gazdasági válság nyugaton” – vázolta fel a meglátása szerinti helyzetet a magyar miniszterelnök, hozzátéve, hogy „pénzügyi válság és gazdasági recesszió van az EU-ban”.
„1956-ban megtanultuk, hogy a nehéz időkben egységre van szükség... megőrizzük a gazdasági stabilitást, mindenkinek lesz munkája, megtarthatjuk az energiaszámlák felső határának rendszerét, és a családok nem maradnak magukra” – mondta.
A gazdasági és politikai elemzők szerint azonban válság kopogtat Magyarország ajtaján, a kormány kifogyott a pénzből.
A gáz- és villanyszámla-korlátozás Orbán politikájának egyik legfontosabb eleme volt, de a rendszer költségei idén az emelkedő energiaárak miatt megnőttek, ami hatalmas terhet ró az állami költségvetésre. A kormány augusztus 1-jétől kénytelen volt feloldani a felső határt a magasabb fogyasztású háztartások esetében.
A végrehajtó testületnek decemberben kell megvitatnia a 2023-as költségvetés módosításait. A júliusban elfogadott költségvetés jövőre 4,1%-os gazdasági növekedést prognosztizált, míg az infláció 5,2%-os volt – ezt az előrejelzést azóta a hirtelen kétszámjegyű áremelkedés felülmúlta.
Az infláció szeptemberben meghaladta a 20%-ot, és még mindig emelkedik, miközben a gazdasági növekedés jövőre várhatóan 1%-ra lassul.
Magyarország, amely még mindig Oroszországból importálja gáz- és olajszükségletének nagy részét, az energiaárak ugrásszerű emelkedését tapasztalja, ami növelte a külkereskedelmi mérleg és a folyó fizetési mérleg hiányát, amely a központi bank szerint idén elérheti a GDP közel 8%-át.
A forint a hónap elején rekordalacsony szintre zuhant mind az euróval, mind a dollárral szemben, ami arra kényszerítette a központi bankot, hogy október 14-én rendkívüli intézkedésként kamatot emeljen.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!