Mariupolnak órái lehetnek hátra, Kijevet nem sikerül bekeríteni – a háború huszonötödik napja képekben

Miközben több elemzőintézet és nyugati hírszerző szerv szerint is a frontok többségén lényegében sikerült megállítani az orosz inváziót, az állóháború egyre nagyobb árat követel Ukrajnától. Csernyihivben már nincs se áram, se víz, se fűtés, összeomlott az egészségügyi ellátás; Mariupolban pedig már a civil óvóhelyként használt iskolákat és kórházakat sem kímélik a rakéták.
Ukrán hivatalos adatok szerint a háborúban eddig 115 gyerek halt meg, több mint 140 pedig megsebesült; az UNICEF pedig úgy számol, legalább 1,5 millió gyereknek kellett elmenekülnie az orosz invázió elől, és további 3,3 millió gyerek vált belső menekültté (elsősorban a háború által megkímélt nyugati régiókban). Az orosz agresszió elképesztően rövid idő alatt elképesztő méretű menekültválságot kavart: vasárnapra a földönfutókká vált ukránok száma átlépte a 10 milliót, közülük több mint hárommillióan már Ukrajna nyugati szomszédjainál tartózkodnak.
Közben fokozódik a katonai nyomás az Azovi-tenger utolsó ukrán kézen maradt kikötőjén. Miután a háború előtt félmilliós Mariupolban vasárnapra már kő kövön nem maradt, az orosz vezetés megadásra szólította fel a védőket, és bár az ultimátumot az ukrán kormány csípőből elutasította, a humanitárius folyosók megnyitásához ragaszkodik. De ezek a menekülő útvonalak még nem jelentenek garanciát a biztonságra, vasárnap egyes sajtóhírek megszellőztették, hogy a Mariupolból eddig kijutott emberek közül több ezer személyt hurcolhattak útleveleik nélkül Oroszországba, és az oroszok állítólagos csalfasága csak megacélozta a földről-vízről-levegőből pusztított város védőinek elszántságát.
Annak ellenére, hogy Kijevet még mindig nem sikerült körbezárni, a főváros elleni támadások vasárnap sem lankadtak. Magyar idő szerint éjfél körül egy orosz rakéta egy bevásárlóközpontba csapódott, és az épület teljesen kiégett; a romok alól legalább négy halálos áldozatot húztak ki.
Ez volt, ez is volt a háború 25. napján, melyről most meséljenek a képek.

Az orosz támadások miatt a Mariupolban rekedt civileket az oroszbarát szeparatisták ellenőrzése alatt álló csoportokban evakuálják a környékbeli településeken keresztül.

Egy ukrajnai lakost ellenőriznek az oroszbarát szeparatisták egy mariupoli ellenőrző ponton.

A szakadárok ellenőrzése alatt konvojban evakuált mariupoli civilek egyik autójának belőtt üvege a város mellett.

A lakásából kibombázott 68 éves Antonyina levest főz Mariupol utcáin.

A bombázás elől az óvóhelyre menekült mariupoli lakosok.

Tetyana Csornovol, az ukrán parlament egykori tagja szemügyre vesz egy irányított páncéltörő rakétával kilőtt orosz harckocsit a kijevi fronton.

Kilőtt orosz tank Kijev közelében.

Kijevi lakosok összeszedik megmaradt holmijaikat lerombolt lakásukban. Az ötemeletes lakóépület az ukrán főváros bekerítésére egyelőre sikertelenül aspiráló orosz csapatok szombati ágyúzásban kapott találatot.

A folyamatos orosz támadások ellenére is megtartott vasárnapi misén imádkoznak országukért egy kijevi templomban.

Egymásra halmozott koporsók várnak a hamvasztásra egy kijevi krematóriumban.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!