Szerdán végre jól haladtak a tárgyalások, Odesszában feszültebbé vált a helyzet

2022. március 17. – 08:31

frissítve

Szerdán végre jól haladtak a tárgyalások, Odesszában feszültebbé vált a helyzet
Fotó: Huszti István / Telex

Másolás

Vágólapra másolva

A szerdai nap egyik meghatározó eseménye volt, hogy három európai miniszterelnök is ellátogatott Ukrajnába, hogy találkozzanak Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel. A lengyel, a cseh és a szlovén miniszterelnökök vizitjéről itt írtunk. Orbán Viktor sajtófőnöke ezzel kapcsolatban azt mondta: a magyar miniszterelnök „tud a látogatásról, de most nem megy Kijevbe”.

A nemzetközi fronton fontos fejlemény volt még, hogy az Európa Tanács kizárta a tagjai közül Oroszországot. Erre Szergej Lavrov orosz külügyminiszter gyorsan megüzente: ők lépnek ki.

A napok óta bizonytalan helyzetben lévő Odesszából tudósítóink délelőtt még nyugodt hangulatról, ám egyre több páncélosról számoltak be. Estére ez a nyugodt állapot megbomlott, kollégáink lövéseket hallottak a városban.

A háború 21. napját itt követtük végig percről percre.

Menekültek Kárpátalján – Fotó: Ajpek Orsi / Telex
Menekültek Kárpátalján – Fotó: Ajpek Orsi / Telex

Kárpátalján is vannak riportereink, elmondásuk szerint Ungvár gyakorlatilag megtelt az ország nyugati területeiről érkező menekültekkel. A város vasútállomására érkezők Kijevből, Harkivból, Odesszából és Donyeck megye nem szakadár részeiből jönnek. Naponta 10-12 ezer menekült érkezik erre az állomásra, mondja az egyik fiatal civil segítő, aki maga is néhány napja menekült el Kijevből. Beregszász városában már ott tartanak, hogy előkészítik a légópincéket – ezek közül kollégáink is megnéztek egyet, a fotókat ide kattintva nézheti meg.

Egy harkivi iskola romjai – Fotó: ANDREA CARRUBBA / Anadolu Agency
Egy harkivi iskola romjai – Fotó: ANDREA CARRUBBA / Anadolu Agency

Egy harkivi iskola romjai, ahová elbarikádozták magukat az oroszok. Az ukránokkal folytatott harc során szinte teljesen tönkrement az épület.

Az északkelet-ukrajnai Harkiv városában az oroszok elleni harcokban már legalább 500-an haltak meg az ukrán hatóságok szerint.

Fotó: EMRE CAYLAK / AFP
Fotó: EMRE CAYLAK / AFP

A Mariupolból kitelepítettek a Zaporizzsjai Állami Cirkusznál várakoznak, hogy a város más helyszíneire szállítsák őket. Mintegy 20 000 lakos hagyta el Mariupolt az orosz erőkkel megegyezésben létrehozott humanitárius folyosón keresztül. A kimerült menekültek rettenetes utakról és az utcákon szétszórt, rothadó holttestekről beszélnek.

A segélyszervezetek szerint Mariupol humanitárius katasztrófával néz szembe, mivel a heves bombázások miatt a 400 ezer lakosú városban már nincs víz, fűtés, és általános az élelmiszerhiány. A városi hatóságok szerint több mint 2100 lakost öltek meg Mariupolban az orosz invázió óta. A Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága „kezdődő rémálomként” jellemezte a helyzetet.

Fotó: STATE EMERGENCY SERVICE
Fotó: STATE EMERGENCY SERVICE

Mentők dolgoznak egy szétlőtt kijevi lakóházban. Az ukrán fővárost rendszeresen ágyúzzák.

Fotó: J. Scott Applewhite / AP / MTI
Fotó: J. Scott Applewhite / AP / MTI

Az ukrajnai háborúról készült felvételek a kivetítőn. Volodimir Zelenszkij videókapcsolaton keresztül szólalt fel az amerikai kongresszus előtt a washingtoni Capitoliumban. Zelenszkij arról beszélt, hogy az ukrán nép mindennap egy 9/11-es tragédiát él meg a háború alatt.

A beszédre Vlagyimir Putyin is reagált. Azt mondta: mindenképpen végigviszi az orosz „speciális hadműveletet” Ukrajnában, hogy demilitarizálja és nácitlanítsa az országot.

Fotó: STRINGER / Anadolu Agency
Fotó: STRINGER / Anadolu Agency

A lengyelországi krakkói sportcsarnokban létrehozott regisztrációs ponton fotóznak egy kislányt a hivatalos irataihoz. Az ukrán menekültek számára Lengyelországban külön népesség-nyilvántartási rendszert indítottak.

A szerda hajnali jelentések szerint Magyarországra már 429 ezer menekült érkezett. Ahogy a háború terjed, fennáll annak a veszélye, hogy a jövő héten még többen érkeznek majd Magyarországra, és ez óriási kihívás elé állít bennünket, mondta a kormányfő. Eddig viszont csak 2655 menedékstátusz iránti kérelmet adtak be nálunk.

Fotó: EUROPEAN BANK FOR RECONSTRUCTION
Fotó: EUROPEAN BANK FOR RECONSTRUCTION

A mérnökök egy kiégett fűtőelem-tároló kazettáinak állapotáról beszélnek Csernobilban.

Fotó: PHIL NIJHUIS
Fotó: PHIL NIJHUIS

A hágai Nemzetközi Bíróságon ítéletet hoztak az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban. Az orosz delegáció helyén csak üres székeket lehetett látni. A bíróság arról döntött szerdán, hogy Oroszországnak azonnali hatállyal be kell szüntetni a háborút, mert nem találtak bizonyítékot arra az orosz állításra, hogy a donyecki és luhanszki szakadár területeken népirtás zajlana az orosz nemzetiségű lakossággal szemben.

Mindenképp érdemes még megemlíteni azt is, hogy az eddig megfeneklett tárgyalások szerdán jó irányba haladtak. A megállapodások része lehet egy 15 pontból álló előzetes béketerv is, amely szerint tűzszünetet hirdetnének, és az oroszok visszavonnák csapataikat Ukrajnából – cserébe Kijev semlegességet hirdet. Zelenszkij és Lavrov is pozitívan értékelte a tárgyalásokat, az utóbbi szerint járható út lehet a „demilitarizált” Ukrajna ötlete.

Fotó: EyePress News / EyePress via AFP
Fotó: EyePress News / EyePress via AFP

Az ukrán erők azt állítják, hogy orosz katonai helikoptereket semmisítettek meg a herszoni régió elfoglalt repterén, erről légi felvételeket is közzétettek. Ez lehet a háború egyik legsikeresebb ukrán támadása. Egy közelben repülő drón képein is látszik a fekete füst, ami a repülőtéren égő tüzekből áradt. A CNN beazonosította a képet, és hitelesnek találta.

A NATO-tagállamok egységes álláspontja az, hogy Volodimir Zelenszkij sorozatos kérései ellenére nem fognak légtérzárat bevezetni Ukrajna fölött. Ugyanakkor a katonai fenyegetettség ellenére is folytatódik a NATO-fegyverek Ukrajnába való szállítása.

Fotó: GLEB GARANICH
Fotó: GLEB GARANICH

Okszana Martyinenko nővér a BioTexCom klinika tulajdonában lévő speciális menhelyen etet egy béranyától született csecsemőt egy lakóalagsorban, Kijev külvárosában.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink