Tiltakoznak az önkormányzati dolgozók a Bolojan-kormány megszorításai ellen
Bírálja a közigazgatásban dolgozók érdekvédelmi szervezete, a Törvény Ereje (Forţa Legii) Országos Szakszervezet a pénteken bejelentett újabb kormányzati megszorításokat. Mint írják, a tervezett intézkedések veszélybe sodorják a helyi közigazgatás működőképességét, és készek minden jogi és tiltakozási eszközt bevetni, ha a kormány társadalmi egyeztetés nélkül akarja bevezetni a csomagot – számolt be a Digi24.
A szakszervezet szerint a „hatékonyságnövelés” jelszava alatt valójában egy olyan megszorító csomag készül, amely aránytalanul sújtja a községekben, kisvárosokban dolgozó hivatalnokokat. Mint írják, a bérplafon bevezetése azokban az önkormányzatokban, amelyek nem tudják saját bevételeikből fedezni a fizetéseket, politikai zsarolási eszközzé teheti a bérpolitikát.
Emellett tiltakoznak:
- a közalkalmazotti és rendőri létszám kizárólag lakosságarányos korlátozása ellen,
- a köztisztviselők több település között való szétosztása ellen, amely szerintük szétzilálja a szolgáltatásokat,
- és a magáncégeknek kiszervezett adóbehajtás ellen is, amely szerintük „bizalmatlanságot kelt az állami intézmények iránt”.
A szakszervezet szerint mindezekkel a kormány tovább mélyítené az amúgy is meglévő szakadékot a gazdagabb és a szegényebb települések között, miközben a döntések meghozatalánál nem történik valós társadalmi egyeztetés, sem gazdasági hatásvizsgálat.
A közlemény szerint a szervezet kész akár tüntetéseket is szervezni, vagy az ügyet európai intézményekhez vinni, ha a kormány nem tartja be a párbeszéd és a jogállamiság alapelveit.
A tiltakozást kiváltó reformcsomag pénteken került nyilvánosságra: Ilie Bolojan miniszterelnök és Cseke Attila fejlesztési miniszter közösen jelentettek be egy sor létszám-, bér- és szerkezeti reformot, amelyet a helyi önkormányzatoknál vezetnének be. A csomag részleteit a Transtelex összefoglalójában olvashatják.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!