Állásfoglalás már van, a konkrét intézkedések azonban még váratnak magukra a nőgyilkosságok kapcsán
Végre megszülettek az első hivatalos állásfoglalások is a nőgyilkosságok kapcsán: Nicușor Dan államfő hétfőn kijelentette, hogy „súlyos probléma”; Radu Marinescu igazságügyi miniszter pedig egyenesen borzalmasnak és elfogadhatatlannak nevezte a helyzetet. Persze, nem maguktól mondták ezt, csak miután az újságírók megkérdezték őket, mi a véleményük az év első hét hónapjában meggyilkolt harminc nőről. Annyit már tudunk, hogy „fokozott figyelemmel kezelik a jelenséget”, és „keresik a megoldást”, azt azonban még csak találgatni lehet, milyen konkrét intézkedésekkel tervezik biztosítani a nők védelmét.
A román állam nem kelti az erő, a határozottság benyomását, amely elrettentené az ilyen megnyilvánulásokat, válaszolta egy hétfői sajtótájékoztatón az elnök, amikor arról kérezték, mit üzenne az ügyben az illetékes hatóságoknak. Az ügyészség tevékenységének hatékonyságát is megkérdőjelezte, kiemelve, ezek közül az esetek közül sokat olyan emberek követtek el, akik visszaesők voltak a nők ellen elkövetett bántalmazások, abúzusok terén.
Majd kiegészítette, véleménye szerint a legnagyobb gond az, hogy a törvényeket nem alkalmazzák, vagy olyan időkeretben alkalmazzák, ami bátorítja a bűncselekmények elkövetését. Visszakérdezésre elismerte, ez egy súlyos probléma, amelynek mentalitásbeli gyökerei vannak a nők helyzete kapcsán, és amelyet a román állam gyengesége csak súlyosbít. Azt is elmondta, mindenki megnyugtatására, hogy fokozott figyelemmel követik ezt a jelenséget.
Hasonlóan semmitmondó, konkrétumoktól mentes kijelentéssel reagált Radu Marinescu igazságügyi miniszter is a problémára: keresik már a megoldást, és mindent meg fognak tenni, hogy meg is találják. Bár, arról nem tudni semmit, pontosan hogyan és hol keresik, vagy hogy mi az a minden, amit meg fognak tenni. Azt viszont megtudtuk, hogy borzalmasnak és elfogadhatatlannak tartja a jelenlegi helyzetet, sőt, azt is elmondta, ez a jelenség idegen egy fejlett, jogállami, demokratikus rendszertől. Radu Marinescu korábban egyébként, mielőtt még miniszter lett volna, ügyvédként Mihai Bizu ingatlanfejlesztő védelmét biztosította, aki 2020-ban megpróbálta megfojtani feleségét egy jacuzziban. Radu Marinescu amellett érvelt akkor, hogy az ügyet ne emberölési kísérletként, hanem enyhébb bűncselekként kezeljék.
Mostani miniszteri nyilatkozatában azt fejtegette, hogy a nőgyilkosságok problémáját szerinte nem a törvények hiánya, hanem azok alkalmazásának és számonkérésének elmaradásai okozzák. Majd hatáskörén kívülre helyezve a felelősséget megjegyezte, a probléma kulcsa az oktatásban rejlik: „Az oktatás szintjéről kell elindulnunk, hogy egy férfi többé ne tekintse a nőt tárgynak vagy saját tulajdonának”.
„Ha akárcsak a legkisebb jelét is érzik annak, hogy az abúzus folytatódni fog, ne szüntessék be a védelmi intézkedéseket. Hosszabbítsák meg, kérjenek állandó segítséget. Ha csak a legkisebb jele van a pszichológiai bántalmazásnak, erkölcsi kényszerítésnek, vagy akár burkolt nyomásgyakorlásnak, tegyenek feljelentést fenyegetés miatt. A fenyegetés bűncselekmény, jelentsék az igazságszolgáltatásnak” – tanácsolta a nőknek. Az érzelmi, társadalmi és pszichológiai kontextust mellőzve a miniszter egy olyan rendszer látszatát keltette, ahol a probléma a feljelentések hiányára vezethető vissza. Miközben nem reflektált arra sem, hogy például a mezőméhesi katasztrófa esetében a feltételezett elkövető távoltartási végzésének megszegése és a szintén emberöléshez köthető büntetett előélete sem voltak elég súlyos körülmények ahhoz, hogy a hatóságok megelőzzék a katasztrófát.
Radu Marinescu miniszter úr úgy tesz, mintha egy olyan országban élnénk, ahol nem pont ezek a hatósági szervek hagyták cserben azokat a nőket, akiket érvényben lévő távoltartási végzés ellenére öltek meg az utóbbi pár hónapban. Mintha egy, lassan hét éve történt nőgyilkossági eset kapcsán, a felmerülő hatósági mulasztások ügyében hamarosan elévülő vádak nem maradnának következmények nélkül.
Idén 30 romániai nő halt meg, csak ebben a hónapban már három. Ez a harminc nő, tragikus, erőszakos körülmények között vesztette életét, sok esetben annak ellenére is, hogy segítséget kértek. Az olyan típusú kijelentések, mint Radu Marinescu „bátorítása” arra vonatkozóan, hogy mit kellene tenniük a nőknek ilyen helyzetekben, nem csak a valóban illetékes hatóságok felelősségét relativizálja, de egy olyan áldozat-hibáztató irányba is tereli a diksurzust, amely a gyilkosság tevékenységét közvetlenül kapcsolja össze a segítségkéréssel, ezzel elbagatelizálva a problémát. Azaz, ha van az egyik, akkor biztos nincs a másik.
Ha családon belüli / nők elleni erőszak miatt segítségre van szüksége, hívja az áldozatok megsegítése céljából működtetett 0800 500 333-as ingyenes, zöld telefonszámot, vészhelyzet esetén pedig az 112 segélyhívószámot.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!