Nicușor Dan közzétette a vagyonnyilatkozatát, oldalakon át sorolja a tartozásait
Korábbi ígéretét betartva Nicușor Dan államfő közzétette az elnöki hivatal honlapján a vagyonnyilatkozatát, aminek legérdekesebb része azok felsorolása, akiktől kölcsönkért az elnöki kampánya finanszírozására.
Az egyes vagyonelemeket tekintve nem sokat változott a helyzet a korábbiakhoz képest. Nicușor Dannak továbbra sincs saját lakása, egy predeali 7460 négyzetméteres telek az egyetlen ingatlanvagyona, és valószínűleg továbbra sem használ saját autót, mert csupán egy 1986-os Citroën szerepel a nyilatkozatában, ami oldtimer autónak elég menő, de nem épp a bukaresti utcákra van kitalálva.
A bankszámláin összesen 243 ezer lejt és 180 eurót tart, míg továbbra is 20 ezer euróval tartoznak neki. Ezen kívül 100 ezer eurós bankhitele van, és összesen 52 ezer eurót kért kölcsön magánszemélyektől.
Az államfő vagyonnyilatkozatának legnagyobb újdonsága azoknak a kölcsönöknek a tételes felsorolása, amelyeket az elnökválasztási kampányához kért. Az államfő oldalakon keresztül sorolja, hogy mennyit pénzt kapott kölcsön, esetenként a kölcsönzők nevével együtt (ha beleegyeztek, hogy ez nyilvánosságra kerüljön). Az összegeket nem összesítettük, de hétfői sajtótájékoztatóján az államfő elmondta, hogy az első forduló előtt 20,5 millió lejes kampánykiadása volt, amelyhez 111 személy összesen 20,2 millió lej kölcsönnel járult hozzá; a második forduló előtt pedig 40,5 millió lejt költött, amiből 38,5 milliót kölcsön kapott 239 támogatójától. Azt is elmondta, hogy ezeket az összegeket visszaigényeli az Állandó Választási Hatóságtól. Elmondta, az előkampányban 9,5 millió lej adományt kapott, amiből 7 milliót költött el. A 9,5 lejből 6,5 millió lej 5 ezer euró alatti adományokból állt össze.
Az elnök már a sajtótájékoztatón megnevezett néhány személyt, akitől kölcsönt vagy adományt kapott. Közülük Măriuca és Florin Talpeș a legismertebb, a Bitdefender alapítói 810 ezer lej kölcsönnel járultak hozzá az elnök kampányához, de a főpolgármesteri kampányát is támogatták 660 ezer lejnyi adománnyal. Délelőtti bejelentése szerint az Altex vezérigazgatójától, Dan Ostahietől szintén 810 ezer lejt kapott (igaz, őt nem kaptuk a vagyonnyilatkozatban a több oldalnyi adományozó vagy kölcsönző között).
Nicușor Dan tavalyi éves fizetése főpolgármesterként 296 ezer lej volt, ezen kívül csak a két gyereke után járó állami támogatást (éves szinten nagyjából 9000 lej) nevezte meg jövedelemként.
A köztisztségviselők vagyonnyilatkozata azok után került az érdeklődés középpontjába, hogy alkotmányellenesnek nyilvánították a vagyonnyilatkozatok közzétételét az ANI honlapján. Nicușor Dan akkor azt mondta, hogy a vagyonnyilatkozatokat titkosító alkotmánybírósági határozat „ütközik a demokrácia egyik alapvető elvével, a közhivatal gyakorlásának átláthatóságával”. Az államfő emlékeztetett arra, hogy a polgárok hozzáférése a köztisztségviselők vagyonnyilatkozatához a feddhetetlenség és az elszámoltathatóság garanciája, és ígéretet tett, hogy az elnöki hivatal oldalán ő publikálni fogja a sajátját.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!