Nicușor Dan szerint hiba volt nagyobb összegű nyugdíjat adni a bíráknak, mint amekkora fizetésük volt
Óriási politikai hiba volt, amikor a bírók és ügyészek speciális nyugdíja magasabb lett, mint a fizetésük, mert ez arra sarkallta őket, hogy elhagyják a rendszert – fogalmazott Nicușor Dan államfő a hétfői sajtótájékoztatóján, ahol az első deficitcsökkentő intézkedéscsomag mellett a pénteken bejelentett másodikról is beszélt.
Az elnök szerint az is hiba volt, hogy olyan kiszámíthatatlan környezetet teremtettek a bíróknak és ügyészeknek, ami sokukat arra sarkalta, hogy mihamarabb nyugdíjba menjenek, ami rontotta az igazságszolgáltatás minőségét. Dan emlékeztetett, a bírák és ügyészek jogállásáról szóló törvény tartalmaz egy olyan rendelkezést, ami szerint azok, akik teljesítik a nyugdíjazás feltételeit, akkor is megtarthatják a jelenlegi jogaikat, ha később mennek nyugdíjba. Szerinte nem kellene elsietniük a rendszerből való kilépést.
Az államfő emlékeztetett arra, hogy az erről szóló rendelkezés nem fog módosulni a kormány második deficitcsökkentő csomagjában.
„Azt üzenem a korhatárt elérő bíráknak és ügyészeknek, hogy ne siessenek a nyugdíjba vonulással, mert ez a rendelkezés továbbra is érvényben marad”
– mondta a Cotroceni-palotában tartott sajtótájékoztatóján Nicușor Dan. Az újságíróknak az államfő arra is reagált, hogy a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) az igazságszolgáltatás működésének „példa nélküli akadályozásával” vádolta őt, amiért nem írta még alá 51 bíró nyugdíjazási vagy kinevezési kérelmét. Az államfő szerint hiányosak voltak a kérelmek, és csak azután írja alá azokat, miután kiegészítették a szükséges iratokkal.
Az elnök szerint a kormány deficitcsökkentő intézkedései átmenetiek. Nicușor Dan azt is elmondta, jelentős volt a nyomás a pénzpiacok részéről, ezért kellett először olyan intézkedéseket hozni, amelyek mindenkit érintenek. Az elnök szerint az egyetlen hiteles jelzés az volt a költségvetési hiányt finanszírozó pénzpiacok számára, ha a bevételek sürgősen növekedni fognak.
A Hotnews összefoglalója szerint Nicușor Dan újságírói kérdésre később azt is kijelentette, nagyon sok pénzügyi adat elemzése után lett ez a megoldás. Elmondta, csak egy összetett intézkedéscsomag bevezetésével tudták volna a 19 százalékos áfakulcsot megtartani. Olyan intézkedéscsomagra volt szükség, amivel az Európai Bizottság és a befektetők gyorsan meggyőzhetők. „Ők már elvesztették a belénk vetett bizalmukat” – tette hozzá az államfő.
Az állampolgároknak szánt üzenetében az elnök kijelentette, hogy Romániának van gazdasági potenciálja. Ha a döntéshozók nem követnek el hibákat, és az ország 2026 végén csatlakozik a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD), akkor vonzani fogja a külföldi befektetőket. A befektetőknek és a pénzpiacnak szóló üzenetében ismét ígéretet tett, hogy a reformokat végrehajtják annak érdekében, hogy a piac talpraállhasson.
Arról is beszélt, hogy az elnöki hivatal a 2025-ös költségvetés kiigazításakor 20 százalékkal csökkenti fogja a saját költségvetését. Az államfő szerint a hivatala így kíván hozzájárulni a deficit csökkentését célzó közös erőfeszítésekhez.
Nicușor Dan beszélt arról is, hogy több mint 60 millió lejt költött az elnökválasztási kampányra. Az államfő elmondta, hogy az első forduló előtt 20,5 millió lejes kampánykiadása volt, amelyhez 111 személy összesen 20,2 millió lej kölcsönnel járult hozzá; a második forduló előtt 40,5 millió lejt költött, amiből 38,5 milliót kölcsönbe kapott 239 támogatójától. Ezeket az összegeket visszaigényeli az Állandó Választási Hatóságtól.
Elmondta, az előkampányban 9,5 millió lej adományt kapott, amiből 7 milliót költött el. A 9,5 lejből 6,5 millió lej 5 ezer euró alatti adományokból állt össze, de megnevezett néhány nagyobb adományozót is. Közülük Măriuca és Florin Talpeș a legismertebb, a Bitdefender alapítói 810 ezer lejjel járultak hozzá az elnök kampányához.
Az Agerpres összefoglalója szerint újságírói kérdésekre válaszolva Nicușor Dan azt is elmondta, hogy „viszonylag” rövid időn belül új igazgatót fog jelölni a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) élére. Kijelentette, hogy a jelölt nevesítését a parlament következő rendkívüli ülésszakára időzíti.
Kijelentette azt is, hogy szerinte Romániának olyan új bértörvényre van szüksége, amely az összes közalkalmazotti kategóriát „árnyaltan” kezeli. Az államfő becslései szerint a jogszabály kidolgozása egy-másfél évet vesz igénybe, és „az indokolt pótlékokat” is magában foglalja majd. Nicușor Dan hozzátette, a kormány ezen a téren is drasztikus intézkedésekre kényszerült, mert szorította az idő, nem volt lehetősége a mérlegelésre.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!