A VIBE Fesztivál idei főszponzora a Superbet szerencsejáték-cég volt – a szervezők szerint ez rendben van

Vasárnap zárul a 2025-ös VIBE Fesztivál Marosvásárhelyen – a legnagyobb erdélyi magyar rendezvény, amely idén egy szerencsejáték-céget, a Superbetet választotta főtámogatónak. A Transtelex kérdésekkel fordult a szervezőkhöz, mert ez a döntés szerintünk élesen szembemegy a fesztivál deklarált értékeivel, és különösen aggályos egy fiatal, részben kiskorú közönség mellett. A kapott válaszok nem nyugtattak meg.
A VIBE nem csupán egyike az Erdély-szerte megrendezésre kerülő nyári fesztiváloknak. Ez az erdélyi magyar fiatalok fesztiválja, kulturális és politikai értelemben is. A rendezvényt politikaközeli szereplők szervezik, az RMDSZ kiemelten támogatja, és az eseményen évről évre feltűnnek a romániai magyar és magyarországi közélet befolyásos alakjai. Idén is jelen voltak RMDSZ-es politikusok, MCC-s előadók, sőt, a Fidesz holdudvarához köthető vendégek is. A fesztivál súlyát jelzi, hogy az elmúlt években komoly, reputációval bíró szponzorok sorakoztak fel mögé: MOL, Richter Gedeon, E.ON, eMAG, BCR – nagynevű cégek, akiket sikerült érdekeltté tenni abban, hogy vállalják a VIBE támogatását.
Ehhez képest az idei fesztivál látványos fordulatot vett. A beléptető kapuknál és a helyszíni vizuális felületeken a Superbet, egy sportfogadási cég, a szerencsejáték-ipar egyik domináns szereplőjének öles logói jelzik, hogy ő az idei főtámogató. Olyan iparág képviselője kapott kiemelt láthatóságot, amelyet Romániában is társadalmi és törvényhozási szinten próbálnak visszaszorítani, és amelynek célzott kommunikációja különösen veszélyes a fiatalokra nézve.
Nem ez az első eset, hogy a VIBE szervezői nehezen tudják összehangolni a kommunikált értékrendjüket a gyakorlati döntéseikkel. Alig pár hete tört ki botrány a fesztivál egyik reklámvideója körül, amelyben három fiú lefogott és elhurcolt egy lányt. A képi világ egyértelműen a nemi erőszakot idézte meg. A videót csak akkor távolították el, amikor már többen felháborodásuknak adtak hangot, és a Transtelex megkereste őket. Akkor úgy fogalmaztak: „félresikerült marketingfogás” volt. De nem mondták el, hogyan történhetett meg, és nem vontak le belőle nyilvánosan következtetéseket.
Most egy másik súlyos határátlépést látunk: egy sportfogadási cég kiemelt partnerré válását, fiatalok tízezrei előtt, egy olyan országban, ahol a törvényhozás épp most korlátozza az iparágat.
A VIBE közönsége ugyanis döntően fiatal: középiskolások, friss érettségizők, egyetemisták. A fesztivál 2022-ben 82 ezer, 2023-ban már több mint 102 ezer látogatót vonzott, a szervezők saját bevallása szerint többségük 16 és 22 év közötti. Tehát egy olyan generáció, amely egyfelől a legfogékonyabb a szórakoztatóipari impulzusokra, másfelől a legvédtelenebb a szerencsejáték-függőség kockázatával szemben.
Ebben a kontextusban nem csak egyszerű finanszírozási kérdés, hanem értékválasztás is egyben, hogy a VIBE 2025-ben a Superbettel menetel. A szerencsejáték társadalmi hatásai súlyosak: az általa okozott függőség nemcsak az egyént érinti, hanem közvetlenül hat a családjára, a munkahelyi teljesítményére, mentális egészségére és pénzügyi stabilitására. A rendszeresen játszók körében gyakoribb a depresszió, szorongás, az adósságspirálba kerülés, és nem ritkák az öngyilkossági kísérletek sem.
A fiatalok a legveszélyeztetettebb csoportok közé tartoznak, különösen azok, akik először találkoznak a szerencsejáték lehetőségével euforikus, alkoholos vagy csoportnyomásos környezetben – például egy fesztiválon. Az ipar üzleti modellje kifejezetten számol ezekkel a pszichológiai helyzetekkel: az impulzív döntéshozatalra, a nyerési illúzióra és a dopaminlöketre épít, miközben gyakran sulykolja a sportosság, verseny és siker hamis ígéretét.
2024-ben már jogszabállyal próbálták visszaszorítani a szerencsejátékot Romániában
A Superbet főszponzori jelenléte egyébként nemcsak etikai szempontból kérdéses, hanem egy olyan időszakban történt, amikor a román állam törvényi szinten is korlátozni kezdte a szerencsejáték-ipar mozgásterét. 2024. áprilisában a román képviselőház döntő házként elfogadta azt a törvénytervezetet, amely megtiltja pénznyerő automatákkal működő játéktermek üzemeltetését a 15 ezer fő alatti településeken.
A törvényt előterjesztő akkori ügyvivő házelnök, Alfred Simonis így fogalmazott: „Ez az iparág sok rosszat tesz Romániának, sorsokat, családokat tesz tönkre, emberek halnak meg egyesek kapzsisága miatt.” A parlamenti vita során világossá vált: a szerencsejáték komoly társadalmi probléma lett Romániában, amellyel szemben az állam most kezdi érvényesíteni a felelősségét.
Ennek a törvényi és társadalmi fordulatnak a közepén döntött úgy a VIBE Fesztivál, hogy egy ilyen iparági szereplőt emel a legfontosabb partnerei közé – egy olyan eseményen, amely fiatalok tízezreit, köztük nagy számban kiskorúakat vonz.
A Superbet amúgy egy szerencsejáték- és sportfogadási cég, a ma már nemzetközi piacokon is működő Superbet Group része – a cégcsoport ma már 12 országban van jelen, és a világ 20 legnagyobb bukmékere közé sorolják, amely ma már több mint 4 500 alkalmazottat foglalkoztat, és közel 1 milliárd eurós éves forgalmat könyvelhet el –, jelenléte régiónk egyik legnagyobb szereplőjévé teszi. A vállalat 12 országban van jelen, az elmúlt években több százmillió euró összegű befektetéseket kapott a Blackstone-tól és más pénzügyi hátterű partnerektől. A Superbet futballstadion névadó szponzora Bukarestben, és díjnyertes pozícióban van sportfogadási szolgáltatásokban a régióban. Ez alapján nem csupán passzív pénzbevételi forrás, hanem komoly branding- és közéleti szereplő, amelyet masszívan jelenik meg mérvadó helyeken.
Bár a Superbet jellemzően sportfogadással azonosítja magát, tevékenysége a román jog szerint a szerencsejáték kategóriájába tartozik. A sportfogadás a Nemzeti Szerencsejáték Hivatal (ONJN) – felügyelete alá esik, amely a pénzügyminisztériumnak alárendelten működik. Ugyanúgy engedélyköteles, korhatáros (18+), és a 2024-ben elfogadott korlátozó törvények is érvényesek rá. A sportfogadás tehát nem külön iparág, hanem a szerencsejáték-rendszer egyik, fiatalok számára különösen kockázatos ága.
Ez a jogi háttér egyben érdekes politikai összefüggésre is rávilágít: a VIBE-t támogató cég főhatósági háttere közvetetten a pénzügyminisztériumhoz kötődik, amelynek nem is olyan régen még RMDSZ-es vezetése volt Tánczos Barna személyében.
Kérdéseink a ViBE szervezőihez
Mivel a fesztivál honlapján csak a tavalyi támogatóknak a listáját találtuk meg, gyakorlatilag már elkezdődött a buli, amikor azzal szembesültünk, hogy az idei VIBE a Superbettel dobbant. Ekkor írásban kérdéseket intéztünk a szervezőkhöz, arra voltunk kíváncsiak, hogyan egyeztethető össze egy szerencsejáték-cég kiemelt jelenléte a fesztivál évek óta épített márkájával, a fiatalokra szabott, nevelő célzatú programkínálattal.
A következő kérdéseket tettük fel:
- Mi alapján választották a Superbetet főszponzornak, miközben a román törvényhozás már elfogadott egy olyan jogszabályt, amely korlátozza a szerencsejáték-ipart, és a közvélemény egyre kritikusabban viszonyul ehhez az ágazathoz?
- Hogyan illeszkedik ez a partnerség a VIBE deklarált értékeihez, különösen, ha a célcsoport döntően fiatalkorú vagy fiatal felnőtt?
- Tettek-e bármilyen lépést annak érdekében, hogy a szerencsejáték-márka ne célozza meg közvetlenül a fesztiválon részt vevő fiatalokat – akár aktivációkkal, akár vizuális jelenléttel?
- Vállalják-e, hogy a jövőben átlátható szponzorációs irányelvek szerint működnek, és nyilvánossá teszik, milyen értékek mentén választanak partnereket?
- Tervezik-e, hogy a nyilvánosság előtt is elszámolnak ezzel a döntéssel, reflektálva a társadalmi aggályokra?
Válasz: Büszkék vagyunk a Superbetre
A VIBE válasza lényegében díszcsomagolt gazdasági magyarázat: a szervezők egyenesen büszkék az együttműködésre. A támogatást kulturális áttörésként mutatják be – mintha egy szerencsejáték-cég részvétele a magyar nyelv és zene romániai terjesztésének új mérföldköve lenne. Válaszukban azt írják: „Büszkék vagyunk arra, hogy sikerült a romániai piacon olyan kereskedelmi partnerek és szponzorok érdeklődését felkeltenünk, akik hajlandóak támogatni egy olyan rendezvényt, amely leginkább az erdélyi magyar fiataloknak szól.”
Azt is kiemelik, hogy a támogatás révén „a sport és a sporttevékenységek népszerűsítése is kiemelt figyelmet kapott a fesztivál keretein belül”, és leírják, hogy a Superbet „kizárólag sporttevékenységek és játékok által inspirált márkaaktiválásokat valósított meg, kereskedelmi tevékenységek vagy ügyfélszerző kampányok nélkül.” A fő üzenetük szerint a szponzoráció „a közösség, a sport és a szórakozás fogalmára összpontosul, egyéb kereskedelmi vonatkozások nélkül.”
Azt az érvelést, hogy nem volt „kereskedelmi tevékenység” a helyszínen, érdemes kontextusba helyezni. A mai reklám- és márkázási logikában nem kell regisztrációs pult vagy mobil app letöltés ahhoz, hogy egy cég jelenléte marketingértéket termeljen. A Superbet főtámogatóként volt jelen, márkázott felületeken, látványosan, az esemény kapujában. Ez épp elég ahhoz, hogy tudatosan – vagy tudattalanul – összekapcsolódjon a fesztivál élményével. A „nincs ügyfélszerzés” állítás tehát lényegi kérdést kerül meg: nem arról van szó, mit csinált ott a cég, hanem arról, mit jelentett a jelenléte.
Mert mi sem az feltételeztük, hogy egy 16 éves résztvevő a fesztivál területén fogad majd a Brazília–Franciaország meccsre. Hanem azt látjuk problémásnak, hogy milyen márkákat, iparágakat, életstílusokat társít a VIBE a fiatal közönség élményvilágához.
A szerencsejáték-ipar – beleértve a sportfogadást is – tudatosan épít az utánpótlásra: ha most látható, menő és legitim, később, amikor a fiatal nagykorúvá válik, már ismerősként, barátként, élményként tér vissza hozzá. Ez a hosszú távú, „branding first” stratégia lényege. Ezért aggályos, hogy a fesztivál, amelynek célcsoportja látványosan fiatal, és ahol kiskorúak is jelen vannak, ilyen iparágat választ főszponzorrá – ezzel normalizálva a szerencsejáték jelenlétét a közösségi térben.
A fennmaradó kérdéseinkre a szervezők egy összefoglaló válaszban reagáltak: szerintük a fesztiválpiac jelenleg súlyos nehézségekkel küzd, sok rendezvény megszűnik a növekvő költségek miatt. A VIBE sem fenntartható kizárólag jegybevételből, mivel elsősorban az erdélyi magyar közönségre épít. Ezért szerintük „az ilyen közösségi rendezvények megrendezéséhez elengedhetetlen a nagy szponzorok támogatása.” Hozzáteszik: a Superbettel kötött szponzori megállapodás „szilárd együttműködési elveken alapul, és minden tevékenység és megállapodás összhangban van a vonatkozó jogszabályokkal.”
A fesztivál azt sem cáfolja, hogy fiatal, érzékeny közönségre hatott ez az üzenet. Nem esik szó sem etikai mérlegelésről, sem arról, hogy a döntés előtt megvizsgálták volna, milyen társadalmi következményei lehetnek egy szerencsejáték-márka beemelésének egy ilyen közegbe. Nem reflektálnak a román törvényhozás friss, szigorító döntésére sem. A válaszban nem jelenik meg a fiatalok védelme, vagy az, hogy mit üzen ez a magyar közönségnek Erdélyben, mit üzen azoknak a szülőknek, akik elengedték kiskorú gyermeküket a fesztiválra.
Azt sem mondják ki, hogy a szerencsejáték-függőség valós probléma. Nem vállalják, hogy társadalmilag kényes döntést hoztak. Nem ígérnek semmit a jövőre nézve: se szigorúbb belső irányelveket, se társadalmi párbeszédet, se önkorrekciót. Csupán megmagyarázzák a pénzügyi kényszert – amire valószínűleg sok fesztivál tudna hivatkozni, de mégsem hívják be első számú partnernek a szerencsejáték-ipart.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!