Az RMPSZ szerint válságba taszítja a közoktatást a kormány költségcsökkentő intézkedése

Teljes mértékben és teljes egészében elutasítja a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) a kormány a közoktatást érintő „válságkezelő” intézkedési tervezetét. A szakmai szervezet a Facebookon közzétett állásfoglalásában reagált a felháborodást kiváltó tervezetből.

A kormány közoktatást érintő válságkezeléséről legutóbb szombaton nyilatkozott Daniel David oktatási miniszter a Digi24 hírtelevíziónak. Ebben nagyobb létszámú iskolákat és osztályokat, valamint illetve a katedrához szükséges óralétszám növelését vetítette előre, ugyanakkor hangsúlyozta azt is, hogy a béreket nem lehet csökkenteni, mert azok már így is alacsonyak más területekhez képest.

Az állásfoglalásban azt írják, hogy a közoktatásban dolgozó romániai magyar pedagógusok nyitottak arra, hogy szolidaritást vállaljanak az ország gazdasági helyzetének javítását szolgáló méltányos és szükséges intézkedéseinek foganatosításában, de nem tudnak szolidaritást vállalni olyan intézkedések alkalmazásával, „amelyek tanintézményeink létét, működését, a minőségi oktatás körülményeit, kollégáink és tanítványaink jóllétét, a romániai (magyar) oktatás jövőjét lehetetlenítik el”.

Azt állítják, meggyőződésük szerint egy társadalom válságkezelő intézkedésének legfontosabb, már rövid- és középtávon pozitív társadalmi hatást gyakorló, illetve hosszútávon a gazdasági növekedésben is jelentős eredményt előidéző intézkedése a közoktatás kiemelt támogatása és erősítése lehet.

„Ennek szellemében határozottan úgy gondoljuk, hogy a tanintézmények és osztályok/csoportok diáklétszámainak, valamint a pedagógusok óraszámainak a tervezett növelése nem idéznek elő a válságkezelésben számottevő gazdasági, fenntarthatósági eredményeket, ellenben rendkívüli mértékű negatív hatást gyakorolnak az iskolai oktatás és nevelés minőségére, hatékonyságára” – írták.

Az RMPSZ úgy látja, hogy ezen intézkedések rövid idő alatt történő erőltetett alkalmazása „a közoktatást általános válságba taszítják”, a tanintézményeinkben eddig is tapasztalt nevelési jellegű problémákkal, nehézségekkel, kihívásokkal és jelenségekkel (sajátos nevelési igényű diákok fejlesztése, az iskolai erőszak és függőségek megelőzése, felzárkóztató, differenciáló fejlesztői tevékenységek hatékony alkalmazása, tehetségápolás lehetőségei stb.) történő megküzdés lehetőségeit rendkívüli mértékben ellehetetlenítik, számos intézmény-fenntartási gondot és a zajló fejlesztési projektek implementációjának sikertelenségét okozhatják.

„A pedagógusok heti tanítási óraszámának növelése, az óraszám-kedvezmények csökkentése nagyobb régiséggel rendelkező pedagógusok esetében, a tanintézményvezetők, tanfelügyelők katedra kötelezettségi óraszámainak az indokolatlan nagymértékű növelése, valamint a kezdő pedagógusoknak folyósítható bérezési kedvezmények csökkentése hozzájárulnak a pedagógus utánpótlás válságának további mélyüléséhez, a rendszerben oktató pedagógusok szakmai kiégésének fokozódásához, a felelősségteljes iskolai menedzsment hatékonyságának az ellehetetlenítéséhez, számos eredményes és életképes magyar tanintézmény összevonásához, illetve többezer pedagógusi állás megszűnéséhez vezetnek” – fogalmaztak.

Állításuk szerint épp ezért teljes mértékben és teljes egészében elutasítjuk a kormány a közoktatást érintő „válságkezelő” intézkedési tervezetét. „S arra biztatjuk politikai döntéshozóinkat és jogalkotóinkat, hogy képviseljék az érvényben levő Közoktatási Törvény előírásainak az alkalmazását, illetve kizárólag olyan módosító kezdeményezéseket támogassanak, amelyek akár válságos időkben is, a közösségeink tagjainak jóllétét, a minőségi oktatás mindennemű feltételeit biztosítani képes közoktatáspolitikára alapozna” – tették hozzá.

A kormány megszorításai miatt az oktatási szakszervezetek is felháborodtak. Hétfőre tüntetést is hirdetettek a parlament épülete elé, mert a kormány ekkor fog felelősséget vállalni a képviselők és szenátorok előtt az intézkedéseket előíró tervezetért. Ugyanakkor többen is kilátásba helyezték, hogy szeptembertől általános sztrájkba lépnek. Marius Nistor, a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség elnöke is szerint szeptember elsejétől további tiltakozó akciókról fognak egyeztetni a szakszervezeti tagokkal, és nem zárják ki az általános sztrájk kirobbantásának lehetőségét sem. Az Alfa Kartell szakszervezeti tömb vezetője, Bogdan Hossu pénteken bejelentette, hogy már el is indították az aláírásgyűjtést egy országos sztrájk megszervezésére.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!