Öt évbe telt, mire megjelent egy rendelet arról, hogy műemlékké nyilvánították a Telefonpalotát

Ugyan a Kulturális Minisztérium 2020 szeptemberében keltezett rendeletében műemléknek nyilvánította a kolozsvári Telefonpalotát, de csak öt évvel később, 2025 júniusának végén jelent meg a rendelet a Hivatalos Közlönyben, tehát csak attól kezdve számít hivatalosan annak – írja a Știri de Cluj.
A helyi sajtó nyomán még június elején megírtuk, hogy Kulturális Minisztérium 2020. szeptember 16-án keltezett rendeletével B kategóriás építészeti műemléknek nyilvánította a Kolozsvár központjában található Telefonpalotát. Csak most derült ki, hogy hiába született már öt éve döntés a védettségről, mert csak 2025. június 27-én jelent meg az erről szóló rendelet a Hivatalos Közlönyben, tehát csak akkor lépett életbe a védettség.
Az Actual de Cluj a védettséget kezdeményező BACU (Biroul pentru Cercetare și Artă Urbană) egyesület alapján azt írja, hogy a tulajdonos akadályozhatta a műemlékké nyilvánítást. A tájékoztatásból az is kiderül, hogy az Országos Műemlékvédelmi Bizottság már 2019-ben elfogadta a kezdeményezésüket a Telefonpalota védetté nyilvánításáról. Az Actual de Cluj még június elején hivatalos megkeresésben fordult minisztériumhoz a helyzet tisztázása érdekében, de egyelőre nem kaptak választ.
A Telefonpalota azok után került az érdeklődés középpontjába, hogy az Orange Romania Communications idén tavasszal több mint 2,1 millió euróért hirdette meg az épületet eladásra, ezek után több építész kezdeményezte, hogy a helyi önkormányzat vásárolja meg az épületet, és azt is kérték, hogy vegyék azt műemléki listára.
Azért lényeges kérdés az épület műemléki státusa, mert Emil Boc polgármester ettől tette függővé a megvásárlását. A Cluj24 korábbi beszámolója szerint a Ziua Live műsorában a polgármester azt mondta, műemléki státusz hiányában az önkormányzat nem élhet az elővásárlási jogával.
„Meghívhatnak minket, ha az adott épület műemléki besorolás alatt áll. Ha az épület eladása megkezdődik, akkor tőlünk, a megyei tanácstól vagy a kormánytól meg kell kérdezni, kívánunk-e élni az elővásárlási jogunkkal azon az áron, amelyre már érkezett ajánlat” – mondta Emil Boc, hozzátéve, hogy egyelőre nem kaptak semmilyen megkeresést vagy hivatalos értesítést. A polgármester szerint nem szállhatnak be piaci alkudozásba/árverésbe, különben meggyűlne a bajuk a Számvevőszékkel.
A romániai szocmodern építészet kiemelkedő példája Vasile Mitrea tervei alapján két szakaszban készült el: az elsőt 1969-ben fejezték be, a másodikat pedig az utolsó emelet hozzáadásával 1976-ban. Az épület kulturális értékeivel ebben az anyagunkban foglalkoztunk részletesen. Az épületet felvételét a műemléki listára már 2018-ban felterjesztették.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!