Az OECD rámutat, hogy tíz év reformkísérlet után miért kritikus még mindig a romániai oktatás helyzete

A kora gyermekkori oktatásra és az alapfokú oktatásra kellene többet és hatékonyabban költsön Románia, és aktívan támogatnia kellene a szakadékok megszüntetését a vidéki, hátrányos helyzetű közösségek, illetve a városi közösségek tanulási esélyei között, derült ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) kedden bemutatott jelentéséből.

Az OECD jelentése az oktatási reformok helyzetét és a romániai oktatás általános helyzetét elemzi Romániában, összehasonlítva a szervezet tagországainak helyzetével, és az elemzések alapján ajánlásokat fogalmaz meg több kulcsfontosságú területen, az egyes oktatási ciklusokhoz kapcsolódóan, valamint javaslatokat tesz oktatáspolitikai intézkedésekre vonatkozóan.

Románia messze elmarad az OECD-átlagtól olyan mutatók tekintetében, mint például a PISA-vizsgálatokon gyengén teljesítők magas száma és a legjobbak alacsony száma, a nagyobb és a kisebb iskolák PISA-vizsgálatokon elért teljesítménye közötti különbség; a középiskolát be nem fejező fiatalok száma vagy a fiatalok foglalkoztatási aránya.

A PISA-vizsgálatokon matematikából gyengén teljesítők aránya 2022-ben Romániában 49 százalék volt, a magasan teljesítőké pedig mindössze 4 százalék, míg az OECD-átlag 31, illetve 9 százalék. Romániában a 25 és 34 év közöttiek 25 százaléka nem jut el a középiskoláig, míg az OECD-tagországokban 15 százalék alatti ez az arány.

A jelentés megállapítja, hogy a vidéki és a városi területek között jelentős különbségek vannak a részvétel és az iskolai végzettség tekintetében, a beiskolázási arányok minden szinten, de különösen a korai és a középfokú oktatásban az OECD-átlag alatt maradnak. „A vidéki gyermekek általában kevésbé vesznek részt a kora gyermekkori gondozásban és oktatásban, és hajlamosak kimaradni az iskolából, illetve jelentősen alulreprezentáltak a felsőfokú oktatásban (...)” – áll a jelentésben. Megjegyzi továbbá: „a szegény vidéki területeken felülreprezentált roma közösség továbbra is az egyik leginkább marginalizált csoport, magas a lemorzsolódási arány és alacsony a részvétel a korai oktatásban, az iskolában és a felsőoktatásban”.

A jelentés nyolc „oktatáspolitikai üzenetet” fogalmaz meg Románia számára, ezek egyrészt a szükséges reformok irányát szabják meg, másrészt az oktatás jelenlegi állapotát írják le.

  1. Át kell alakítani a romániai tanárképzést, előtérbe helyezve a kisgyermekkori nevelést és az iskolák vezetését
  2. Meg kell erősíteni a kisgyermekkori nevelés támogatását, a pedagógiai tevékenység iskolánkénti és klaszterszintű javítása érdekében
  3. Az egyén és a gazdaság szükségleteit jobban össze kell hangolni a középiskolai oktatásban és a felnőttképzésben, mert az iskolaelhagyás a szakiskolai, illetve vokacionális képzésben a legmagasabb
  4. A roma közösségek és a hátrányos helyzetű vidéki közösségek oktatásának minőségét célzottabb anyagi támogatással és digitális programokkal kell javítani a kisgyermekkori oktatástól a felsőoktatáson át a felnőttképzésig
  5. Ki kell terjeszteni a sérülékeny társadalmi csoportokhoz tartozó tanulók oktatási lehetőségeit
  6. Konkrét tervet kell kidolgozni a vidéki duális képzés megvalósítására
  7. A finanszírozást át kell irányítani, különösen a korai és az alapfokú oktatás felé, hogy csökkenjenek a költségvetésbeli különbségek, amelyek bizonyos településeken a hátrány állandósulásához vezetnek. Az oktatás minden ciklusára többet kellene költeni.
  8. Növelni kell az oktatási intézmények autonómiáját, ugyanakkor a felelősségtudatot is a körükben

„Néha az az ironikus helyzet áll elő, hogy ingyenes felsőoktatást kínálunk, de tandíjat kérünk a legkisebbektől, akik óvodába járnak. Ez nem hatékony felhasználása a közforrásoknak. Nem jó módja annak sem, hogy előmozdítsuk a méltányosságot és a minőségi eredményeket érjünk el az oktatásban, még akkor sem, ha ez nagyon sok országban valóság” – mondta az OECD jelentését bemutató keddi sajtótájékoztatón Andreas Schleicher, a szervezet oktatási és készségfejlesztési igazgatója az Edupedu.ro szerint.

Schleicher arra hívta fel a figyelmet, hogy Románia sokkal többet költ az egyetemi oktatásra, mint az elemi oktatásra, a különbség meghaladja az OECD-tagországok átlagát, és erre nincs semmilyen „természetes magyarázat”. „Ha az állami források korlátozottak, akkor azokat elsősorban a rendszer alapjaiba kell befektetni. A felsőoktatásban pedig magánforrásokat is mozgósíthatunk – jövedelem függvényében odaítélt hitelek vagy szociális ösztöndíjak révén” – tette hozzá.

A szakértő kiemelte azt is, hogy a romániai oktatási rendszer egyik nagy kihívása a város és vidék közötti egyenlőtlenség, de van egy másik probléma is, a relevancia kérdése. Schleicher szerint úgy tűnik, hogy túl sok az olyan fiatal, aki úgy érzi, hogy az iskola nem készíti fel a való életre.

„Az egyik kihívás az, hogy kevesebbet taníts, de azt alaposan. Jelenleg a tanároknak rengeteg tartalommal és anyaggal kell dolgozniuk, és túl kevés idejük van arra, hogy felkészítsék a diákokat a valódi problémák és valódi projektek megoldására” – jelentette ki.

Románia 2022-ben lett tagjelölt a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetben. A csatlakozási folyamat részeként Romániát 26 ágazati bizottságnak kell értékelnie az ütemtervben meghatározott tagságra vonatkozó fő elvekkel összhangban.

Az OECD romániai oktatásra vonatkozó jelentésével egyidőben az oktatási minisztérium közzétette a funkcionális analfabetizmusra vonatkozó jelentését is, eszerint a felnőtt lakosság körében a leginkább a 65 év felettieket érinti ez a jelenség.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!