A 65 év felettiek 31 százaléka funkcionális analfabétának számít Romániában, ami pedig a számolást illeti, még rosszabb a helyzet, 43 százalékuk nem tud alapvető műveleteket elvégezni, derül ki az Oktatási Minisztérium 2023-as felméréséből.
A felnőttek írás-olvasási és számolási készségeiről szóló első országos felmérést az Edupedu igénylése nyomán hozta nyilvánosságra az oktatási tárca. Az IRES közvélemény-kutató felmérésében 4 ezer 15 év feletti romániait kérdeztek meg.
Az írás-olvasási kompetenciákat három szinten értékelték:
- 1-es szint alatti: funkcionális analfabétizmus, a válaszadónak rövid, ismerős témájú szövegekből kellett egyetlen konkrét, egyértelmű információt megtalálnia, alapvető szókincs és szövegszerkezet-értés nélkül, de nem sikerült számára.
- 1-es szint: úgynevezett „kockázati zóna”, a válaszadónak rövid szövegekből kell egyetlen, a kérdésben megadott információval megegyező vagy hasonló információt megtalálnia. Alapvető szókincs és mondatértelmezési képességek szükségesek. Nehézségekkel ugyan, de értelmezni tudnak egy kissé bonyolultabb szöveget is.
- 2-es szint: a feladatok megkövetelik az információk összevetését, alacsony szintű parafrazálást vagy következtetést, több információ integrálását, összehasonlítást, érvelést, valamint szövegekben való tájékozódást.
A számolási képességeket hasonlóképpen, három szinten mérték:
- 1-es szint alatti: egyszerű matematikai műveleteket és alapvető térbeli ábrázolások felismerését igénylő feladatok megoldása, ismerős, egyértelmű kontextusban, kevés vagy semmilyen zavaró tényezővel.
- 1-es szint: a feladatok egyszerű, egylépéses matematikai műveleteket követelnek meg hétköznapi, világos kontextusban, kevés szöveggel és zavaró tényezővel.
- 2-es szint: többlépéses matematikai műveletek és adatok értelmezését követelik meg vizuális, egyértelmű kontextusban kevés zavaró tényezővel.
A hivatkozott tanulmány szerint az írás-olvasási készségek tekintetében a felnőtt (a 15 év fölötti) népesség 20,1%-a az 1-es szint alatt van, 17%-a az 1-es szinten, 62,9%-a pedig a 2-es szinten helyezkedik el.
A számolási képességek terén a helyzet lényegesen súlyosabb, az 1-es szint alatt 27,5% az arány. Az 1-es, vagyis kockázati szinten 10,9% található, míg a 2-es szinten 61,6%, ami majdnem ugyanannyi, mint az írás-olvasási készségek esetében.
A legsúlyosabb helyzet azoknál a felnőtteknél figyelhető meg, akik legalább 30 évesek voltak az 1989-es forradalom idején: esetükben több mint 50% a funkcionális analfabétizmus vagy a kockázati zónájában lévők aránya mindkét kompetencia – az olvasás és a számolás – tekintetében.
A 65 év felettiek körében az írás-olvasási kompetenciák 1-es szint alatti aránya 30,5%, ezzel szemben a 15–34 éves fiatalok között csak 15% helyezkedik el az 1-es szint alatt.
A számolási kompetenciákat tekintve 43% az aránya a 65 felettieknek, akik a legalacsonyabb szinten teljesítettek, a 15-34 éves korosztálynak pedig 20%-a helyezkedik el az 1-es szint alatt.
A nemek közötti különbségeket illetően az írás-olvasási kompetenciák 1-es szintje alatt 21% férfi és 19% nő található, míg a számolási kompetenciák esetében 27% férfi és 28% nő. A férfiak mintegy 63%-a és a nőknek ugyanekkora aránya ér el 2-es szintet az írás-olvasásban, a számolási képességek terén azonban ez az arány már különbözik, több férfi ér el 2-es szintet (63%), mint nő (60%).
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!