Politico: Románia esetleges elmozdulása a Putyin-barát irányba destabilizálná a keleti szárnyat

Brüsszel egyre nagyobb aggodalommal figyeli a romániai elnökválasztás fejleményeit, mivel a szélsőjobboldali George Simionnak komoly esélye van arra, hogy vasárnap elnyerje az ország elnöki posztját. A Politico részletes elemzésében arra figyelmeztet: Simion megjelenése az Európai Tanácsban komoly zavart kelthet, különösen akkor, amikor az Európai Unió egységes frontot próbál kialakítani Oroszországgal szemben és Ukrajna támogatása mellett.

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje mindössze 38 éves, de máris sokak szemében az EU új belső bomlasztójaként tűnik fel. Amennyiben sikerrel jár, olyan vezetők társaságába emelkedhet, mint Orbán Viktor vagy Robert Fico, akik rendre akadályozzák az Ukrajnának nyújtandó támogatásokat és Brüsszel közös fellépéseit Moszkvával szemben.

Románia geostratégiai jelentősége súlyosbítja a helyzetet

A Politico elemzése szerint Románia „oldalváltása” különösen súlyos következményekkel járna. Az ország 19 milliós lakosságával, NATO- és EU-tagként, valamint a Fekete-tenger melletti kulcsszereplőként eddig megbízható partner volt a nyugati szövetségi rendszerekben. Egy esetleges elmozdulás a Putyin-barát irányba destabilizálná a keleti szárnyat, és gyengítené az Ukrajnának szánt katonai és logisztikai támogatásokat.

Simion azonban próbálja eloszlatni ezeket a félelmeket. Azt állítja, hogy ő nem euroszkeptikus, hanem eurorealista, és az Európai Unió egységes piacát a román gazdaság motorjának tekinti. Szerinte inkább az olasz kormányfőhöz, Giorgia Melonihoz hasonlítható, aki ugyan szélsőjobboldali, de Ukrajna- és EU-párti vonalat képvisel. Simion egyúttal Donald Trump MAGA (Make America Great Again) mozgalmával való szövetségét is pozitívumként említi, mondván: ez garantálhatja az amerikai csapatok jelenlétének fennmaradását Romániában.

Ellentmondásos nyilatkozatok, aggasztó törekvések

Simion retorikája azonban sok európai szakértő és politikus szerint ellentmondásos, és több ízben aggodalomra ad okot. Többek között

  • olyan kijelentéseket tett, hogy az amerikai katonai bázisok bezárásának lehetősége is felmerülhet Romániában;
  • támogatja az úgynevezett „Nagy-Románia” eszmét, ami a Moldovával való egyesülést is magába foglalja: ez komoly feszültségeket gerjeszthetne nemcsak Chişinăuval, hanem Ukrajnával és Bulgáriával is;
  • ellenzi az Ukrajnának nyújtandó további uniós támogatásokat, és Románia semlegességét hirdeti az orosz agresszióval szemben, ami összeegyeztethetetlen Románia NATO- és EU-tagságával.

Oana Lungescu, a NATO korábbi szóvivője szerint Simion egyértelműen bomlasztó szereplő lenne az EU Tanácsában és a NATO-n belül is. „Az álláspontja világos: semlegességet hirdet Oroszország Ukrajna elleni háborújával kapcsolatban, ami ellentétes Románia hivatalos álláspontjával és kötelezettségeivel” – fogalmazott.

Kapcsolatok Orbánnal – példakép, de nem szövetséges

Bár Simion nyilvánosan elismerte, hogy Orbán Viktor a politikai példaképe, a két vezető között nincs jó kapcsolat. A román és magyar nacionalisták közötti viszony feszültségekkel teli, főként az erdélyi magyar kisebbség miatt. Simion pártja, az AUR, már régóta ellenzi a magyar kisebbség autonómiatörekvéseit, és a magyar fél is bizalmatlan vele szemben.

Mindezek ellenére Simion nyitott lenne egy jövőbeni együttműködésre Orbánnal: „A kapcsolatunk jelenleg nem létezik, de mint már korábban is mondtam, Orbán Viktor egyfajta példakép számomra, és több kérdésben együtt fogok működni vele.”

Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) vezetője – amihez a PNL is tartozik – nyíltan kijelentette: Simion veszélyt jelent. Szerinte nem lehet őt összehasonlítani Melonival, aki bár jobboldali, de az uniós konszenzus része maradt. Weber egyenesen azzal vádolta Simiont, hogy „orosz titkosszolgálatokkal működött együtt”, utalva egy korábbi állítólagos találkozójára orosz kémekkel Ukrajnában, amit Simion tagad.

Ugyanakkor ez a retorika egyelőre nem riasztja vissza a román választókat. Simion az elnökválasztás első fordulójában a szavazatok 41 százalékát szerezte meg. Bár a legutóbbi televíziós vita során gyengébben szerepelt mint ellenfele, Nicușor Dan, továbbra is esélyes kihívó az AUR elnökjelöltje.

Amennyiben George Simion elnökké válik, jelentős befolyása lesz az ország kül- és védelmi politikájára. A Politico szerint Simion képes lehet:

  • kivonni Romániát az ukrán katonák NATO-keretben zajló kiképzéséből,
  • akadályozni a fegyverszállítmányok áthaladását Ukrajnába,
  • visszafogni a Fekete-tengeri gabonaexport logisztikai támogatását.

Ezek a lépések nemcsak Ukrajnát, hanem az egész EU egységét is megingathatják, különösen egy olyan időszakban, amikor az EU éppen nagyobb nyomást próbál gyakorolni Oroszországra.

A Politico szerint a romániai politikai szakértők egyértelmű üzenetet fogalmaznak meg: ne higgyük el, amit George Simion vagy pártja állít.

„Nem szabad komolyan venni, amit a programjukba írtak” – figyelmeztetett Ana Otilia Nuţu, az Expert Forum elemzője, aki szerint Simion sokat tanult Donald Trump kampánystratégiájából.

„Kultuszt épít maga köré, akárcsak Trump. Az emberek akkor is rá fognak szavazni, ha nyíltan hazudik nekik” – tette hozzá.

Nuţu szerint Simion tudatosan mérsékelte retorikáját, hogy szélesebb választói réteget szólítson meg – ugyanakkor attól tart, hogy amennyiben elnökké választják, „Orbánhoz hasonlóan Putyin érdekeit fogja szolgálni”.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!