Simion úgy mutatkozik be a nemzetközi sajtóban, mint aki Orbán nyomán újrarajzolná Európát és Romániát

George Simion, az AUR elnöke és a május 5-én megismételt elnökválasztás első fordulójának győztese intenzív nemzetközi médiakampányba kezdett. Az elmúlt napokban három rangos külföldi sajtóorgánumnak – Financial Times, Euronews, BBC – adott interjút, amelyekben egyaránt megkísérli árnyalni szélsőjobboldali megítélését és megrajzolni európai politikai arcélét.
A három beszélgetés eltérő hangsúlyokat emel ki: míg a Financial Times-nak adott nyilatkozatában a hatalmi stratégiáját bontja ki, az Euronewsnak az RMDSZ-hez és Orbán Viktorhoz fűződő viszonyáról beszél, a BBC-interjúban pedig a külpolitikai víziójáról és az „európai simionizációról” fejtette ki nézeteit.
1. Financial Times: Simion visszahozná Georgescut és átrajzolná a politikai rendszert
A Financial Times-nak adott interjúban (mivel fizetős portál, csak a News.ro ismertetését tudjuk belinkelni háttérként) Simion egyértelművé teszi: elnökként visszaemelné a politikai porondra Călin Georgescut, az oroszbarát, ultranacionalista politikust, akinek korábbi választási győzelmét az alkotmánybíróság érvénytelenítette.
„A népnek kell döntenie. Elnökként meg tudom változtatni az Alkotmánybíróság és a titkosszolgálatok tagjait, hogy biztosítani tudjam a tisztességes választásokat, és közvetítőként működhetek, hogy parlamenti többséget találjak Georgescunak” – mondta a brit gazdasági lapnak.
Ehhez – saját szavai szerint – megreformálná az alkotmányos hatalmi egyensúlyt: lecserélné az Alkotmánybíróság tagjait és a titkosszolgálatok vezetését, hogy biztosítsa a „valóban tisztességes választásokat”, és közvetítőként lépne fel egy új parlamenti többség kialakításában. Simion ezzel lényegében elismerte: a jogállamiság átszabásával készül hosszú távú politikai dominanciára, mindezt a „népakarat” nevében.
Az interjúban hangsúlyozta, hogy szerinte a román társadalom mélyen kiábrándult a rendszerváltás utáni politikai elitből, és Georgescu népszerűsége ennek a tiltakozásnak a megtestesülése. S bár Georgescut formálisan kizárták a választásból – az alkotmánybíróság orosz befolyásolási kísérletekre hivatkozva érvénytelenítette indulását –, Simion kész az elnöki hatáskörök kiterjesztésére, hogy „visszaadja” neki a helyét.
A lap elemzése arra is kitér, hogy bár Simion ellenfelei széles politikai összefogásban próbálják megállítani a második fordulóban, maga a jelölt ezt bagatellizálja: szerinte ez csak „diverzió”, és nem aggódik az elit „egységfrontja” miatt.
A Financial Times háttérként emlékeztet: a Georgescu-féle első fordulót érvénytelenítő döntést az amerikai Trump-adminisztráció is bírálta, így Simion nemcsak belpolitikai, hanem nemzetközi jobboldali támogatásra is épít, amikor a jogállamiság kereteinek fellazítását hirdeti „népuralmi” jelszavak mögé rejtve.
2. Euronews: Simion szövetséget ajánl a Fidesznek és az RMDSZ-nek
Az Euronews romániai adásának adott interjúban Simion hangsúlyosan gesztust tett a magyar közösség és az RMDSZ felé. Bár az erdélyi magyar választók többsége ellene szavazott, Simion úgy értelmezte a helyzetet, hogy nem vele szemben voksoltak, hanem a saját „alternatívájukra”.
„A magyar közösségnek megvolt a saját jelöltje. Vagyis nem szavaztak ellenem” – fogalmazott.
A meglepőbb kijelentése az volt, hogy az RMDSZ-t politikai partnerként értékeli:
„A bukaresti kormánypártok közül az egyetlen komoly párt, amelynek professzionális vezetése van.”
Egyúttal Orbán Viktor politikai mintaképét is megerősítette:
„Sok tekintetben Orbán Viktor lépéseit szeretném követni... Ő bebizonyította, hogy harcolt a családokért, a népesség megtartásáért és a kereszténységért az uniós intézményekben.”
Amit Simion mondott az nem teljesen igaz, hisz az RMDSZ már kezdettől fogva kifejezetten a szélsőjobboldali jelölt megállítására buzdította a szavazóit, azzal a szlogennel, hogy csak a koalíció által támogatott Crin Antonescu képes őt megállítani. „Mi megértettük a veszélyt, mert tudjuk, mi forog kockán egy magyarellenes elnökkel, és egy olyan kormánnyal, amelyben magyarellenesek vannak” – mondta Kelemen Hunor.
Az RMDSZ elnöke arra kérte a magyarságot, hogy második fordulóban a magyarellenes elnökjelölt ellen szavazzanak, és támogassák Nicușor Dan bukaresti polgármestert. „Ha Simion lesz az elnök és az AUR kormányra kerül, iskoláink, jogaink, nyelvhasználatunk veszélybe kerül” – figyelmeztetett Kelemen Hunor.
Simion az Euronewsnak adott interjúban kiállt Románia uniós és NATO-tagsága mellett, de szerinte az EU jelenleg túlterjeszkedik a hatáskörén, ehelyett a nemzetek Európáját kellene létrehozni. Visszautasította azt, hogy őt euroszkeptikus, oroszbarát politikusnak nevezzék. Önmagát eurorealista vezetőnek tartja, aki harcol az orosz propaganda ellen. A George Simionnal készült teljes interjút pénteken közli majd az Euronews, írja a portál.
3. „Megváltoztatnám Európát” – Simion az EU-ról, Ukrajnáról és a józan észről beszélt a BBC tudósítójának
A BBC riporterének, Nick Thorpe-nak adott rövid interjúban Simion geopolitikai szerepfelfogását ismertette. Az „európai simionizáció” alatt egy új, konzervatív irányvonalat ért, amely szembemegy a jelenlegi brüsszeli elitek szerinte „őrült” politikáival:
„Meg akarjuk mutatni, hogy a konzervatív politika működik. Véget kell vetni a Green Deal-nek és a kulturális őrületnek.”
A BBC-nek adott interjújában George Simion világossá tette: úgy látja, hogy az Európai Unió jelenlegi vezetése letért a „józan ész” útjáról, és elhibázott politikákat erőltet a tagállamokra – például a zöld átállást vagy a kulturális sokszínűség támogatását –, amelyek szerinte nem a polgárok érdekét szolgálják. Azt mondta, hogy Románia „mindig a jó tanuló volt az osztályban”, amikor a nyugati integrációról volt szó, de most eljött az idő, hogy saját példát mutasson: egy olyan konzervatív irányt, amely – szavai szerint – a családokat és a nemzeti szuverenitást helyezi középpontba. Ez az eszmefuttatása egyébként teljes mértékben hasonlít ahhoz, amit a magyar kormány és Orbán Viktor, illetve az RMDSZ hangoztatott tavaly az európai parlamenti választások előtti kampányban.
Simion magát nem euroszkeptikusnak, hanem „eurorealistának” tartja. Szerinte nem az Unióból való kilépés, hanem annak átalakítása a cél: vissza kell szorítani a brüsszeli bürokráciát, és a nemzetállamok közötti együttműködésre kell építeni a jövőt. „Simionizációnak” nevezi ezt az irányt – egy olyan eszmei fordulatnak szánja, amely szerinte egész Európában elindulhat.
Az interjú másik hangsúlyos része az ukrajnai háborúval kapcsolatos álláspontja volt. Bár Oroszországot a térség legnagyobb veszélyének tartja, és elutasítja az oroszbarát címkézést, Ukrajna támogatását feltételekhez kötné. Kijelentette, hogy csak akkor látja partnernek Ukrajnát, ha az tiszteletben tartja a román kisebbség jogait, különösen az anyanyelvi oktatást és az egyházi intézmények elismerését. A katonai segítségnyújtást – például a romániai F–16-os pilótaképzést – elutasítja, mondván: Románia biztonságát nem más országok hadseregeinek támogatása, hanem saját, megerősített honvédelme garantálja.
A BBC riportere azt is szóvá tette, hogy sok európai fél Simion felemelkedésétől. A politikus erre azt válaszolta, hogy a „brüsszeli bürokraták” talán tartanak tőle, de ő politikai győzelmekre készül, nem háborúkra. Saját karakterét úgy fogalmazta meg: „fiatal és nyughatatlan” hazafi, aki egész életében a szabad világról álmodott, de szerinte ma már azt is vissza kell hódítani.
Ez az interjú jól illeszkedik Simion új nemzetközi narratívájába: egyszerre próbálja levetkőzni a szélsőséges címkét, és egy új jobboldali mozgalom vezéreként fellépni Európában.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!