Dühösek a PSD-sek, de csak az elnökválasztás után döntik el, hogy Marcel Ciolacu vezetheti-e tovább a pártot

A Szociáldemokrata Párton (PSD) belüli feszültségekről, törésvonalakról írt a Digi24 elemző cikket. A pártban évek óta nem látott feszültség alakult ki, miután Marcel Ciolacu a PSD miniszterelnökeként másodjára vezette pártját kudarcos választásba. Bár a tavalyi elnökválasztás eredményét eltörölték, azért még sem a szavazók, sem pedig a párt tagjai nem felejtették el, hogy Ciolacu harmadik helyen végzett, ezzel pedig a PSD évtizedek óta legrosszabb választási eredménye köthető a nevéhez. Ráadásul úgy, hogy a PSD George Simionnak, a Románok Egyesüléséért Szövetségnek (AUR) játszott át szavazatokat, tehát saját maga alatt is vágta a fát.

A választási kudarcot a PSD-PNL-RMDSZ koalíció közös jelöltje, Crin Antonescu is megismételte, ráadásul úgy, hogy a PSD szavazóit sem győzte meg Antonescu, csupán 40 százalékuk szavazott rá.

Bár Ciolacu látszólag vállalta a felelősséget a tévedése miatt, ami nem pusztán az elnökválasztásban, hanem a kormányzásához is köthető, és lemondott miniszterelnöki tisztségéből. A lap szerint arra játszik, hogy a párt gyenge belső ellenzékét kijátszva, akik alig illették nyilvános kritikával, a választás utánra halasztott kiértékelőjén ismét főnixként térjen vissza az élre, nem pedig a párttársai előre nyomulásával tűnjön el a süllyesztőben. Hogy időt nyerjen magának, ezért is halogathatták a kudarcról szóló megbeszéléseket az első fordulótól minél távolabbra. „Okos dolgot tett. Elhalasztotta a feszült tárgyalásokat, többek között a leváltásáról, a választások utánra, amikor a pártnak, vagyis neki úgyis tárgyalnia kell majd a következő elnökkel” – mondta egy PSD-vezető a Digi24-nek.

Vélhetőleg ezért sem választ oldalt a PSD, és továbbra tartózkodik attól, hogy jelöltet válasszon a második fordulóban, mert egy újabb kudarc ismét a belső ellenzék malmára hajtaná a vizet. Ugyanakkor már Victor Ponta elnökjelölt indulásakor is megosztottá váltak, akit egyes PSD-s vezetők a támogatásukról biztosítottak, szemben Crin Antonescuval.

Marcel Ciolacu tehát szavazásra bocsátotta, hogy a PSD egyik jelöltet sem támogassák a döntőben, és egyedül Victoria Stoiciu alelnök volt az, aki ellene szavazott, és azt mondta, ezekben a vészterhes időben félre kell tenni a PSD és Nicușor Dan közötti súrlódásokat, le kell mondani a kétkulacsos politikáról, és egyértelműen be kell állni mögé, mert mégis csak ő az EU-párti jelölt. De Alfred Simons, a PSD Temes megyei erős emberének véleménye is kisebbségi álláspontot ütött meg és alul maradt a pártban.

„A párt megosztott, senki sem tudja, melyik oldalra álljon. Az emberek félnek egyértelműen kimondani, hogy Nicușor Dant támogatják, főleg, hogy egyesek szerint jobb lenne George Simionnal” – mondta a Digi24-nek a PSD egyik vezetője.

Ciolacu lemondása a miniszterelnöki tisztségről újabb politikai válságot váltott ki Romániában, de egyúttal segített lezárni egy, az első fordulóban még aktuális kérdést: „hogyan tud az új elnök kormányt állítani, ha a jelenlegi nem mond le?”.

Nicușor Dan már bejelentette, hogy Ilie Bolojant szeretné az új kormány miniszterelnökeként viszont látni, George Simion pedig azt mondta, hogy Călin Georgescut szeretné miniszterelnöknek javasolni, ha ő lesz az elnök.

Bár a PSD jelenlegi elnöke tagadja a Simion pártjával való esetleges kormányzást, több szociáldemokrata vezető a Digi24-nek elmondta, hogy a PSD vezetőségének egy része elemzi ezt a forgatókönyvet. Másfelől szociáldemokrata források szerint nem ez lenne Marcel Ciolacu első számú opciója, de az is előfordulhat, hogy a párt ellenzékbe vonul, és a jelenlegi PSD-elnök ismét a képviselőház élére kerül. Egy ilyen opcióval Marcel Ciolacu ismét a párt legfontosabb állami tisztségébe kerülne, a harmadik ember lenne Románia elnöke és a szenátus elnöke után.

Amiért Ciolacu nem lehetne a PSD elnöke

Marcel Ciolacu igyekezett az embereket a funkciók vagy a választási listákon való hely révén közel tartani magához. Voltak azonban olyan időszakok, például a parlamenti választások, majd az új kormány idején, amikor egyes vezetők a pálya szélén maradtak, másoknak pedig olyan pozíciókat ígért, amelyeket már nem tudott teljesíteni – mondják politikai források. Marcel Ciolacu tehát akkor veszítheti el a hatalmat, ha pálya szélén maradt politikusok versenybe szállnak vagy indítanak vele szemben valakit, hogy szerencsét próbáljanak.

Az oldalvonalon melegít a Digi24 szerint például Lia Olguța Vasilescu, Sorin Grindeanu, Alfred Simons, Victor Negrescu. Még ha néhányan közülük közel is állnak Ciolacuhoz, a párton belüli hangok szerint nem hátrálnának meg attól, hogy Ciolacu nélkül alakítsanak csapatot.

Egy olyan tárgyalás, amely nem a PSD-nek kedvez, Marcel Ciolacu „állásába” kerülhet.

A párton belül ezekben a napokban többek között az a téma, hogy a PSD részt vesz-e egy újabb kormányban vagy sem. A PSD vezetői a május 18-i választások utáni első héten találkoznak, hogy megvitassák a párt jövőjét. A vezetés megváltoztatására vagy megerősítésére egy nyári rendkívüli kongresszuson kerülhet sor.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!