Kelemen Hunor és Orbán Viktor telefonon egyeztetett a Simion-ügy után
A Tihanyi beszédet követő erdélyi felháborodás nyomán Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke szombaton közölte, hogy telefonon egyeztetett Orbán Viktorral, és a magyar miniszterelnök „egyértelművé tette”: Magyarország nem kívánja befolyásolni a romániai elnökválasztást. Orbán a Facebook-oldalán ugyanerről számolt be, hozzátéve: a magyar kormány meghatározónak tekinti az RMDSZ álláspontját, és „nemzetpolitikai kérdésekben az erdélyi magyarság érdeke az iránymutató”.
Mindkét fél hangsúlyozta, hogy a választások után a romániai magyarság életének és megmaradásának előmozdításán kívánnak dolgozni – konkrét elhatárolódás azonban egyik nyilatkozatban sem hangzott el a magyarellenes George Simion támogatásával kapcsolatban.
A magyar miniszterelnök május 9-én, a tihanyi apátságban tartott beszédében elismeréssel szólt George Simionról, a szélsőjobbos román elnökjelöltről, idézve a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetőjének egyik nyilatkozatát. Az egyetértő hangvételű gesztus komoly riadalmat és felháborodást váltott ki az erdélyi magyar közösségben. Többen úgy értelmezték a mondatot, mint a magyar kormány hallgatólagos támogatását egy olyan politikai szereplő irányába, aki köztudottan a magyar kisebbség jogai ellen lépett fel, és akinek pártja, illetve a hozzá köthető szervezetek számos pert indított magyar nyelvhasználat és szimbólumok ellen.
A Tihanyban elhangzott kijelentéseket az RMDSZ vezetése hivatalosan nem kritizálta, Csoma Botond, az RMDSZ szóvivője kérdésünkre korábban úgy fogalmazott: a miniszterelnöki dicséret Simion irányába és annak esetleges támogatása „két különböző dolog”.
Szombaton több közéleti személyiség, politikus Facebook-oldalát kétértelmű üzenetek lepték el, amelyeket úgy is lehetett értelmezni, hogy visszavágások az Orbán-beszédre, de megkeresésünkre, az RMDSZ szóvivője, Csoma Botond azt állította, hogy szó sincs erről, csakis George Simiont kritizálják. Kedei Pál Előd Maros megyei tanácsos viszont már egyértelműen fogalmazott, és így reagált az Orbán-beszédre: „mindketten elk*rták! Nem kicsit, nagyon.” Kedei egyenesen a „tihanyi beszédet” említette „újabb őszödi pillanatként”.
A kialakult helyzet mutatja: a Fidesz Simion-nyilatkozatának Erdélyben jelentős negatív visszhangja volt. Egyre nagyobb a bizonytalanság és a tanácstalanság azzal kapcsolatban, hogy a magyar kormány részéről mire számíthat a romániai magyar közösség – vagy mára a külhoni magyarok támogatása is másodlagossá vált a geopolitikai szövetségek és szuverenista stratégiák mögött. Nem ez az első alkalom ugyanis, hogy a magát patriótaként definiáló Orbán-kormány magyarellenes politikai szereplőkkel köt szövetséget: Robert Fico szlovák miniszterelnök kormánya például ugyancsak nem a magyarbarátságáról ismert. Orbán tihanyi beszédéről, az RMDSZ hallgatásáról, és az előttünk álló választásokról ebben a véleménycikkben írtunk bővebben.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!