Kelemen Hunor és Orbán Viktor telefonon egyeztetett a Simion-ügy után

290

A Tihanyi beszédet követő erdélyi felháborodás nyomán Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke szombaton közölte, hogy telefonon egyeztetett Orbán Viktorral, és a magyar miniszterelnök „egyértelművé tette”: Magyarország nem kívánja befolyásolni a romániai elnökválasztást. Orbán a Facebook-oldalán ugyanerről számolt be, hozzátéve: a magyar kormány meghatározónak tekinti az RMDSZ álláspontját, és „nemzetpolitikai kérdésekben az erdélyi magyarság érdeke az iránymutató”.

Mindkét fél hangsúlyozta, hogy a választások után a romániai magyarság életének és megmaradásának előmozdításán kívánnak dolgozni – konkrét elhatárolódás azonban egyik nyilatkozatban sem hangzott el a magyarellenes George Simion támogatásával kapcsolatban.

A magyar miniszterelnök május 9-én, a tihanyi apátságban tartott beszédében elismeréssel szólt George Simionról, a szélsőjobbos román elnökjelöltről, idézve a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetőjének egyik nyilatkozatát. Az egyetértő hangvételű gesztus komoly riadalmat és felháborodást váltott ki az erdélyi magyar közösségben. Többen úgy értelmezték a mondatot, mint a magyar kormány hallgatólagos támogatását egy olyan politikai szereplő irányába, aki köztudottan a magyar kisebbség jogai ellen lépett fel, és akinek pártja, illetve a hozzá köthető szervezetek számos pert indított magyar nyelvhasználat és szimbólumok ellen.

A Tihanyban elhangzott kijelentéseket az RMDSZ vezetése hivatalosan nem kritizálta, Csoma Botond, az RMDSZ szóvivője kérdésünkre korábban úgy fogalmazott: a miniszterelnöki dicséret Simion irányába és annak esetleges támogatása „két különböző dolog”.

Szombaton több közéleti személyiség, politikus Facebook-oldalát kétértelmű üzenetek lepték el, amelyeket úgy is lehetett értelmezni, hogy visszavágások az Orbán-beszédre, de megkeresésünkre, az RMDSZ szóvivője, Csoma Botond azt állította, hogy szó sincs erről, csakis George Simiont kritizálják. Kedei Pál Előd Maros megyei tanácsos viszont már egyértelműen fogalmazott, és így reagált az Orbán-beszédre: „mindketten elk*rták! Nem kicsit, nagyon.” Kedei egyenesen a „tihanyi beszédet” említette „újabb őszödi pillanatként”.

A kialakult helyzet mutatja: a Fidesz Simion-nyilatkozatának Erdélyben jelentős negatív visszhangja volt. Egyre nagyobb a bizonytalanság és a tanácstalanság azzal kapcsolatban, hogy a magyar kormány részéről mire számíthat a romániai magyar közösség – vagy mára a külhoni magyarok támogatása is másodlagossá vált a geopolitikai szövetségek és szuverenista stratégiák mögött. Nem ez az első alkalom ugyanis, hogy a magát patriótaként definiáló Orbán-kormány magyarellenes politikai szereplőkkel köt szövetséget: Robert Fico szlovák miniszterelnök kormánya például ugyancsak nem a magyarbarátságáról ismert. Orbán tihanyi beszédéről, az RMDSZ hallgatásáról, és az előttünk álló választásokról ebben a véleménycikkben írtunk bővebben.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!