Az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi programjából

Az Amerikai Egyesült Államok belbiztonsági minisztériuma (DHS) pénteken bejelentette, hogy kizárja Romániát vízummentességi programjából (Visa Waiver).

A DHS honlapján közzétett tájékoztatásban azt írják, hogy a Biden-kormányzat „a biztonsági aggályok ellenére” 2025. január 9-én bejelentette Románia felvételét a vízummentességi programba, majd emlékeztetnek, hogy március 25-én a belbiztonsági minisztérium elrendelte a döntés felülvizsgálatát és felfüggesztette annak gyakorlatba ültetését.

Ez a felülvizsgálat lezárult. Azt írják, mivel amerikai hatóságok számára „a Visa Waiver program magas színvonalának fenntartása elengedhetetlen az amerikai nemzetbiztonság szempontjából”, és tekintettel arra, hogy az Trump-adminisztrációnak „kiemelten fontos a határ- és bevándorlásbiztonság”, a külügyminisztériummal való konzultációt követően az a döntés született, hogy azonnali hatállyal visszavonják a Románia felvételére vonatkozó döntést.

„Hálásak vagyunk Románia évek óta tartó szoros partnerségéért a biztonsági együttműködés megerősítése érdekében” – fogalmazott Tricia McLaughlin helyettes államtitkár, hozzátéve, hogy a jövőben ismét megfontolják az ország felvételét a vízummentességi programba.

A román kormány szerint valamennyi technikai követelménynek eleget tettünk

Románia az amerikai adminisztrációk által a Visa Waiver programba való felvételhez megszabott valamennyi technikai követelménynek eleget tett – reagált a kormány az amerikai belbiztonsági minisztérium döntésére.

„Az új amerikai adminisztráció politikájával összefüggésben szeretnénk folytatni az együttműködést annak érdekében, hogy az ország jelentkezésének újraértékelése a lehető legrövidebb időn belül megtörténjen” – fogalmazott a kormány közleménye.

Hozzátették, jelen helyzetben alapvető fontosságú, hogy az amerikai partnerek közöljenek minden olyan technikai részletet, amely a vízummentességi programba való felvételről szóló döntés ideiglenes visszavonása mögött áll, hogy a román hatóságok részletes válaszokat tudjanak kidolgozni az egyes témakörökre.

A kabinet közleményében azt is írták, hogy a román kormány készen áll együttműködni az amerikai partnerekkel az Egyesült Államok határbiztonságának megerősítése érdekében. Hangsúlyozták azt is, hogy a kormány a legmagasabb szinten folytatja a diplomáciai párbeszédet az Amerikai Egyesült Államokkal a román állampolgárok jogainak tiszteletben tartásáért.

Az Egyesült Államok viszonya Romániával az utóbbi hónapokban jelentősen átalakult, különösen azután, hogy az új Trump-adminisztráció bírálta a román elnökválasztás érvénytelenítését és Călin Georgescu kizárását az új szavazásról. Az amerikai populista jobboldal, köztük J.D. Vance alelnök és Elon Musk is élesen kritizálta Bukarest lépéseit. A két ország közötti viszonyt csak rontotta, amikor az Egyesült Államok meghatározatlan időre felfüggesztette Románia csatlakozását a vízummenetességi programjához, ami március végétől lépett volna érvénybe.

A román kormány korábban mindent megpróbált, hogy elérje a vízummentesség bevezetéséről szóló döntés felfüggesztését. Marcel Ciolacu az Egyesült Államokban élő republikánus románok közbenjárását is kérte a Trump-adminisztrációnál. Az egyik ilyen „közbenjáró”, Dragoș Sprînceană, aki a Republikánus Párt tagja és Trump kampányának támogatója volt. Bár hivatalos kormányzati megbízatással nem rendelkezik, Ciolacu korábban úgy nyilatkozott róla, hogy közösségi beágyazottsága és kapcsolatai hasznosak lehetnek a stratégiai kapcsolatok javításában.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!