A Méhes ügynökmúltját érintő vizsgálat eredményét egyelőre nem teszik közzé, de több tucat íróra kiterjesztik a kutatást
Történész csoportot kér fel a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány kuratóriuma, hogy az Átlátszó Erdély tényfeltáró cikke nyomán léket kapott Méhes-imázst helyén kezelje, és elhelyezze Méhes ügynökmúltját az erdélyi magyar írók és a Securitate viszonyrendszerében, derül ki a kuratórium Krónikának küldött közleményéből.
A vizsgálódást az Átlátszó Erdély cikke ihlette, amelyben Kulcsár Árpád újságíró a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanácstól (CNSAS) kikért iratok alapján kimutatta, hogy Méhes György a hetvenes évek közepétől 15 éven át „Literat” fedőnéven jelentett a kolozsvári magyar értelmiségről az akkori román titkosszolgálatnak, a Securitaténak. A Méhes-ügy azért is válthatott volna ki nagyobb visszhangot, mint amekkorát szólt, mert a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány pénzt nem kímélve igyekezett az író emlékét nemcsak fenntartani, de nevét ismertebbé is tenni az irodalmi palettán, mint amilyen életében volt. Méhes György nevét így irodalmi díjak, valamint 2024 őszéig az Erdélyi Magyar Írók Ligájának tehetségkutató pályázata is viselte.
A Transtelex a Méhes-ügy kapcsán cikksorozat indított, amit itt lehet visszaolvasni.
A Méhes György – Nagy Elek Alapítvány kuratóriuma a tavalyi botrány kirobbanása után lapunkkal közölte, hogy az Átlátszó Erdély Méhes György ügynökmúltját bemutató cikke álláspontja szerint egyoldalú megállapításokat tartalmazott az író életművére vonatkozóan, és emiatt valószínűsítette, hogy az életútjára vonatkozó vádak is egyoldalúak. Már ekkor bejelentették, hogy fel fognak kérni egy történészt, hogy elemezze a dokumentumokat, és az eredményt majd közzéteszik. Erre eddig nem került sor.
Szerdán viszont a kuratórium arról értesítette a Krónikát, hogy az erdélyi magyar írók és a Securitate viszonyát vizsgáló átfogó programot indít. Ennek érdekében a kuratórium már felkért egy történészekből álló csoportot a program kidolgozására.
Mint közleményükben írták, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány tavaly július 12-én közzétett közleményében elkötelezte magát, hogy az alapítvány névadóját, Méhes Györgyöt ért „sajtótámadások” következtében felkér egy történészt, hogy tudományos alapossággal, minden körülményt és tényezőt figyelembe véve vizsgálja meg a dokumentumokat, készítsen egy átfogó és mélyreható tanulmányt az életút ezen szakaszáról.
Az íróra vonatkozó dokumentumok pedig a tájékoztatás szerint hivatalos úton megérkeztek hozzájuk.
Ennek ellenére a dokumentumokban található információk tartalmának megismerése után nem a vizsgálat eredményének közzététele mellett döntöttek, hanem, annak kiterjesztése mellett. A kuratórium ezt a Krónikán megjelent cikkben közölt történészi állásponttal egyetértően azzal indokolja, hogy „egy ilyen dokumentációt lényegében csak forráskutatással együtt lehet értelmezni, ami viszont számtalan további dosszié kikérését teszi szükségessé”. Tehát a Méhes György fiával, Nagy Elek alapítóval történt konzultációt követően az alapítvány kuratóriuma úgy döntött, hogy a kommunizmus időszakában élt és alkotó erdélyi magyar írók Securitatéval való viszonyát is megvizsgálják. A munkát az említett Nagy Elek finanszírozza, aki egy kolozsvári származású üzletember, jelenleg a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
A közlemény arra nem tér ki, hogy pontosan kik alkotják a történészekből álló csoportot, de azt tudni lehet, hogy első körben mintegy 60–80 író, költő, irodalmár személyét világítaná át.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!