Tanügyminiszter: Ha a tanároknál bevezetik, akkor a többi közalkalmazottnál is legyen teljesítményalapú a bérezés

Egyetért Marcel Ciolacu miniszterelnökkel abban, hogy a tanárok jövedelmét a teljesítménnyel arányosan kell meghatározni, de a gyakorlatba ültetés részleteiről még tárgyalni fogunk, mondta szerdán a TVRinfonak nyilatkozva Daniel David tanügyminiszter. Marcel Ciolacu nemrég már konkrét elképzeléseket vázolt fel azzal kapcsolatban, hogy a tanárok bérét a tanulók teljesítménye, valamint a kollégáik és az iskolaigazgatók visszajelzései alapján számolják majd ki.

A tanügyminiszter nyilatkozatából az derült ki, hogy Ciolacu javaslatával nem ért egyet, és májusban mutatja majd be a saját javaslatát. Daniel David azt mondta, a fizetések meghatározásához mutatókra van szükség, és amennyiben növelik a tanárok bérét a társadalomban betöltött szerepüknek megfelelően, akkor lehet szó a fizetések minimális standardhoz kötéséhez, de ebben az esetben ezt a többi közalkalmazottnál is be kellene vezetni. A tanügyminiszter szerint az alapfizetéshez képest a különböző teljesítményt különböző jövedelemmel lehetne díjazni.

„Tehát egyetértünk, csak a gyakorlatba ültetés részleteiről még tárgyalunk, mint mondtam és ahogy azt a miniszterelnöknek is jeleztem, májusban, amikor bemutatom majd az oktatási rendszer állapotáró szóló jelentést és a javasolt megoldásokat” – fogalmazott Daniel David.

A kezdeményezés oda vezethető vissza, hogy a 2022-es PISA-felmérések kiértékelése után kiderült, hogy a romániai diákok átlag alatt teljesítettek. Ennek a helyzetnek a megoldására indítványozta Marcel Ciolacu a teljesítményalapú bérezés beiktatását, amelyre még az előző tanügyminiszter mandátuma alatt dolgoztak ki alternatívát. A tanárok anyagi ösztönzése a PSD-PNL-RMDSZ koalíció kormányprogramjában is szerepel.

Ciolacu áprilisi nyilatkozatára sok kritika érkezett az oktatási rendszerből. Simion Hăncescu, a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) vezetője azt Edupedu.ro-nak azt mondta, a tanárok nem ellenzik, hogy kiértékeljék őket, csak az értékelésnek nagyon objektívnek kell lennie. „Ha a fizetéseket az alapján határoznák meg, hogy a kollégák hogyan értékelik egymást, az őrület lenne” – fogalmazott. Mások is az objektív értékelés akadályaira hívták fel a figyelmet, a Iași megyei Pașcani-ban dolgozó iskolaigazgató, Daniela Orășanu szerint még a diákokat sem sikerül egységese értékelni, hiszen egy Pașcani-i liceumban kapott 8-as nem azonos egy bukaresti elitiskolában kapott 8-assal.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!