A tanárok teljesítményalapú bérezését szorgalmazza Ciolacu

A tanárok bérezését a teljesítményük szerint kellene megszabni, amelyet éves online kérdőívekkel mérnének fel, mondta Marcel Ciolacu szerdán a Cotroceni-palotában szervezett konferencián, tájékoztat az Agerpres.

Ez annak a fejlesztési és modernizációs stratégiának a része, amely által Románia csatlakozhatna a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD). „Az OECD-tagság több beruházást, jobb hitelminősítést, egyenlő feltételeket jelent a vállalatok számára, és olyan adórendszert, amelyben a forrásokat hatékonyabban használják fel. Röviden: hatékonyabb közigazgatást. Ez azt jelenti, hogy valamennyi román állampolgár életszínvonala javul a korszerű és minőségi szociális szolgáltatások révén” – magyarázta Ciolacu az intézkedések szükségességét.

Példaként hozta fel erre a tanárok fizetésének relativizálását. Ez a tanügyi intézkedés lehetővé tenné, hogy a tanárokat évente, egy online platformon értékeljék a tanulók teljesítménye, valamint a kollégáik és az iskolaigazgatók visszajelzései alapján. A cél a kormányfő szerint az, hogy a bérezés a teljesítményt tükrözze, ez szerinte társadalmi elvárás is.

Az intézkedés összetettségére és megvalósíthatatlanságára hívta fel a figyelmet erre reagálva Doru Căstăian, a galaci Dimitrie Cuclin Művészeti Líceum társadalomtudományok tanára egy Facebook-bejegyzésben. A román oktatási rendszer jelenlegi állapota szerinte ellehetetleníti ezt az alternatív bérezési módszert, mivel az értékelésnél hiányoznak az ehhez szükséges keretek, standardok és egyértelmű célok. Egy hatékony értékelési rendszer kiépítése szerinte egységes szemléletet igényelne az érintettek – tanárok, szülők, diákok – részéről, de a valóságban ezek a csoportok gyakran ellentétes érdekeket képviselnek. Căstăian szerint az értékelés helyett inkább az oktatási rendszer strukturális problémáit kellene megoldani, például csökkenteni a bürokráciát és decentralizálni a döntéshozatalt, hogy az iskolák helyi szinten alakíthassák ki saját szakmai közösségeiket.

A kezdeményezés oda vezethető vissza, hogy a 2022-es PISA-felmérések kiértékelése után kiderült, hogy a romániai diákok átlag alatt teljesítettek. Ennek a helyzetnek a megoldására indítványozta Marcel Ciolacu a teljesítményalapú bérezés beiktatását, amelyet a tanügyminisztérium egy munkacsoportja dolgozott ki, mint lehetséges alternatívát.

A „A tanári pálya szakmai fejlesztése és támogatása: képzés, továbbképzés és értékelés” című, a pedagógusokat anyagilag ösztönző kormányprogramot a PSD-PNL-RMDSZ koalíció decemberben nyújtotta be a Parlamentbe. Ennek értelmében az iskolai, megyei és országos szinten kiemelkedő eredményeket elérő tanárok bónuszokat, díjakat vagy egyéb juttatásokat kaphatnak a teljesítményük elismeréseként és ösztönzésül az oktatás fejlesztésére.

Ciolacu korábban, egy januári interjúban elmondta, nem hajlandó elfogadni azt, hogy egy pedagógus, aki iskolai olimpikonokat készít fel ugyanolyan fizetést kapjon, mint az, akinek az osztályából senki nem megy át az érettségin.

Az extra juttatásokat részesítené előnyben Daniel David tanügyminiszter a teljesítményalapú bérezés helyett, mondta még decemberben egy TVR Info-nak adott interjúban. Szerinte két nézet van, az egyik elutasítja, a másik szorgalmazza a teljesítménymutatók és a pedagógusi fizetések kölcsönhatását egymásra.

„Az én véleményem az, hogy ezt a két nézőpontot ötvözni kellene. Úgy gondolom, hogy már önmagában az a tény, hogy valaki pedagógus, tanár vagy kutató, megérdemel egy olyan tisztességes fizetést, amely biztosítja számára az emiatti társadalmi megbecsülést. Ezután, lehet beszélni további juttatásokról és plusz előnyökről a teljesítmény függvényében” – tette hozzá a tanügyminiszter. Később pontosította is, hogy ezeknek a plusz juttatásoknak a bevezetése májusban lesz esedékes.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!