Kicsoda Radu Theodoru, a 101 éves tábornok, akit hazaárulással vádolnak?

Kicsoda Radu Theodoru, a 101 éves tábornok, akit hazaárulással vádolnak?
Radu Theodoru orosz tisztek között (balról a harmadik) – Fotó: a romániai orosz nagykövetség Facebook oldala

Egy oroszbarát államcsínyt előkészítő titkos szervezetet leplezett le a román hatóság, amelynek élén a 101 éves nyugalmazott tábornok, Radu Theodoru állt. A Vlad Țepeș Parancsnokság nevű csoport célja Románia NATO-ból való kiléptetése, a politikai rendszer teljes felszámolása és egy új, autokratikus vezetés bevezetése volt. A gyanúsítottak – köztük volt katonai vezetők és szélsőséges aktivisták – Moszkvába utaztak, hogy külső támogatást kérjenek, miközben egy katonai fegyelmet követő szervezeti struktúrát építettek ki. A botrány egyik kulcsszereplője a volt elnökjelölt, Călin Georgescu, akit a szervezet nyíltan támogatott. A nyomozás most arra keres választ, milyen mélységig sikerült a csoportnak beépülni a román katonai és politikai struktúrákba.

Hat embert vett őrizetbe a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Igazgatóság, akiket a Vlad Țepeș Parancsnokság nevű szervezet létrehozásával gyanúsítanak, aminek célja a román állam szuverenitásának és függetlenségének aláásása volt. A titkosan szerveződő, katonai hierarchiát másoló csoport élén egy 101 éves nyugalmazott tábornok, Radu Theodoru áll, akinek a vezetésével állítólag egy oroszbarát államcsínyt készítettek elő a gyanúsítottak. A csoport célja Románia NATO-ból való kiléptetése, a politikai rendszer teljes megszüntetése és egy új, autokratikus vezetés bevezetése volt.

A nyomozások szerint a szervezkedés nem puszta összeesküvés-elmélet volt: a csoport vezetői Moszkvába utaztak, hogy közvetlen segítséget kérjenek az orosz hatóságoktól, miközben online és személyes toborzásokkal próbálták kiépíteni bázisukat Romániában. A DIICOT nyomozásai szerint a Vlad Țepeș Parancsnokság néven működő struktúra katonai fegyelmet követett, saját vezérkarát és „minisztériumait” alakította ki, és aktívan készült egy politikai hatalomátvételre.

A botrány kirobbanása után a sajtó rájött, hogy Radu Theodoru nem egy ismeretlen név a román politikai szélsőjobboldali szubkultúrában, és többször cikkeztek róla az elmúlt évtizedekben. A Hotnews és a Spotmedia is összegyűjtötte róla a legfontosabb tudnivalókat.

Theodoru múltja

Theodoru a második világháború veteránja, aki a Bukaresti Repülőtisztképző Iskolában tanult, és 1944 augusztusában, az ország hadszíntérről való kiugrása előtt részt vett a harcokban. Pályafutása során több katonai kitüntetést, köztük a második világháború emlékkeresztjét is megkapta.

A 89-es fordulat után a Nagy-Románia Párt (PRM) egyik alapítójaként kezdte pályafutását, majd a 2000-es években radikális nézeteivel hívta fel magára a figyelmet. Egy ideig a párt vezére, Corneliu Vadim Tudor egyik legfőbb bizalmasaként ismerték, nacionalista, revizionista és euroszkeptikus nézetei egybeestek Vadim Tudor politikai vonalvezetésével. A párton belüli szerepe azonban fokozatosan csökkent, és idővel konfliktusba került az elnökkel. A feszültség odáig fajult, hogy Theodorut végül kizárták a PRM-ből, miután nyilvánosan bírálta Vadim Tudor vezetői stílusát és a párt irányvonalát.

A kizárás után Theodoru még inkább a nyugatellenes narratívák terjesztése felé fordult, és támogatta az oroszbarát politikai kezdeményezéseket. A 2000-ben kiadott „Nazismul sionist” (Cionista nácizmus) című könyvében azt állította, hogy a holokauszt „a legjövedelmezőbb zsidó üzlet”, és hogy a népirtást túlzó és hamis beszámolókkal támogatják. A 2004-ben készült romániai holokausztról szóló jelentésben az Elie Wiesel Intézet a legerőteljesebb antiszemita és holokauszttagadó szerzők közé sorolta. Egyik cikkében Hitler szerepét „a zsidók által kitalált mítosznak” nevezte, aki „csak egy marionettfigura volt a kezükben”.

Az utóbbi időben a szélsőjobboldali konspirációs közeg egyik emblematikus alakjává vált, amelyet az orosz propaganda is előszeretettel használ fel. Nemcsak a román politikai szélsőjobb, hanem az orosz propaganda kedvence lett. A Szputnyik orosz állami médium gyakran adott neki teret, ahol az EU-t „az emberiség mocsarának”, a román kormányt „globalista bábokból álló zsoldosbandának” nevezte.

Az orosz nagykövetség rendezvényein is rendszeresen megjelent, itt nyilvánosan hangoztathatta Kreml-párti nézeteit. 2023-ban, a Diplomaták Napja nevű orosz eseményen Diana Șoșoacă szélsőjobboldali politikussal együtt lépett fel.

Mindennek ellenére 2025 januárjában Angel Tîlvăr védelmi miniszter gratuláló levelet küldött neki 101. születésnapja alkalmából, amelyben „bátorságát és áldozatkészségét” dicsérte. Amikor a botrány kipattant, a minisztérium kihátrált a történetből, elismerve, hogy a gratuláció „hiba” volt, belső vizsgálatot indítottak, amelynek eredményeként leváltották a veteránokért felelős osztály vezetőjét.

A hatóságok jelenleg vizsgálják, milyen mélységig sikerült Theodoruéknak beépülni a román katonai, politikai vagy civil struktúrákba. A hazaárulási vádakat súlyosbíthatja, hogy a szervezet tevékenysége közvetlen kapcsolatban állt az orosz katonai attaséval, akit nemrég kiutasítottak Romániából.

A nyugalmazott tábornok a bukaresti orosz nagykövetség rendezvényén február 25-én – Fotó: a nagykövetség Facebook oldala
A nyugalmazott tábornok a bukaresti orosz nagykövetség rendezvényén február 25-én – Fotó: a nagykövetség Facebook oldala

A 101 éves tábornok videóüzenetben reagált a vádakra

Radu Theodoru válaszát a hazaárulási vádakra lánya, Viorica Theodoru töltötte fel a YouTube-ra. A nyugalmazott tábornok szerint az egész ügyet mesterségesen kreálták annak érdekében, hogy démonizálják a Vlad Țepeș Parancsnokságot és összekapcsolják Călin Georgescuval.

„Ez a céljuk. Azt akarják, hogy mindenki féljen: nézzétek, Georgescu ezt csinálja, amazt csinálja, Vlad Țepeș támogatja, ők mind tábornokok, tehát egy államellenes összeesküvést szőnek” – jelentette ki Theodoru.

A tábornok szerint ő és társai csupán egy katonai hagyományokat ápoló csoportot alkottak, amely a román katonai oktatás fejlesztésén dolgozott: „Mi csupán néhány katona vagyunk, akik önként társultunk, ahogyan az alkotmány is megengedi. A célunk az, hogy javítsuk a katonai oktatás színvonalát, mert a mai fiatal tisztek már nem ismerik a román hadtörténelmet.”

Theodoru tagadta, hogy a Vlad Țepeș Parancsnokságnak bármilyen kapcsolata lenne politikai pártokkal vagy Georgescuval: „Mi nem vagyunk politikai szervezet. Nem tartozunk egyetlen párthoz sem. A történelmet akarjuk megváltoztatni a nemzet érdekében.”

A DIICOT házkutatásaira reagálva a tábornok „mocskos játéknak” nevezte az ügyet: „Ez egy undorító támadás, amely többet mond el róluk, mint rólunk. Be akarják bizonyítani, hogy Georgescu az, akinek mondják, és hogy mi egy katonai összeesküvést szövünk, hogy aztán egy kirakatpert indíthassanak.”

Theodoru szerint a Vlad Țepeș Parancsnokság „szabad társulásként” működött, amelynek célja a román katonai hagyományok ápolása volt. „Mi nem vagyunk hivatalos szervezet, nem vagyunk bejegyezve sehol. Egyszerűen csak együtt dolgozunk, mert mindannyian jó románok vagyunk és hiszünk a hadsereg hagyományában” – mondta.

Mit akart elérni a szervezet?

A DIICOT nyomozásai szerint azonban Vlad Țepeș Parancsnokság néven működő struktúra katonai fegyelmet követett, saját vezérkarát és „minisztériumait” alakította ki, és aktívan készült egy politikai hatalomátvételre. Tulajdonképpen a szervezkedés alapja az Opus Nostrum szélsőséges alakulat volt, amelynek katonai szárnyaként működött a már említett Vlad Țepeș Parancsnokság – ez utóbbi volt a tulajdonképpeni vezetői struktúra és ez irányította a szervezet államellenes terveit.

Az Opus Nostrum tagjai Románia nevét „Gețiára” akarták változtatni, és a jelenlegi politikai rendszert teljes egészében felszámolták volna. A demokratikus pártrendszert megszüntették volna, helyette egy „isteni igazságon” alapuló új rendszert vezettek volna be, amelynek élére a „Bölcsek Tanácsát” nevezték volna ki.

A tervek szerint

  • Románia politikai pártjait megszüntették volna, helyette egy „veritokratikus” rendszer jött volna létre, amely az „igazság törvényére” épül.
  • A román állam nevét Gețiára változtatták volna, ezzel visszautalva az ókori dákok és géták múltjára.
  • Visszaszerezték volna az Ukrajnához tartozó történelmi román területeket, amelyeket szerintük „idegen érdekek” vettek el.
  • Oroszországgal, Kínával és Iránnal akartak szoros kapcsolatokat kiépíteni, és Románia NATO-ból való kiléptetését tervezték.

Egy új kormányzati struktúrának a tervét dolgozták ki kilenc minisztériummal, ezek közé tartozott volna többek között:

  • Az Emberi Minisztérium, amely az oktatásért, egészségügyért, kultúráért és turizmusért felelt volna – a dokumentumok szerint „pornográfia nélkül”.
  • A Jövő Minisztériuma, amely a kutatás-fejlesztéssel és digitalizációval foglalkozott volna.
  • A Föld Minisztériuma, amely a mezőgazdaságot, az energiát és a környezetvédelmet irányította volna.
  • Geția Védelmi Minisztériuma, amely egy titkos hírszerzési osztállyal is rendelkezett volna.

A szervezet vezetésére a Bölcsek Tanácsa nevű testületet tervezték, amelynek élén 13 ember állt volna, és egy 130 fős Vének Tanácsa segítette volna őket. Az ország irányításában összesen 1 444 ember vett volna részt, akik egy piramisrendszerben működtek volna, információkat továbbítva a helyi vezetőktől a központi irányítás felé.

A hatóságok szerint a szervezet terve nem csupán elmélet volt, hanem aktív toborzást és politikai akciókat is végrehajtottak, miközben kapcsolatban álltak az orosz katonai hírszerzéssel.

Hogyan kapcsolódik Călin Georgescu az Opus Nostrumhoz?

A nyomozások szerint a szervezet nyíltan támogatta Georgescut, és az elnökválasztás érvénytelenítése után többször követelte, hogy nevezzék ki Románia elnökévé.

2025 januárjában a szervezet egy Facebookon közzétett videóban követelte, hogy Georgescut azonnal állítsák Cotroceni élére. A videóban Radu Theodoru, a Vlad Țepeș Parancsnokság vezetőjeként hangsúlyozta, hogy a román nép „elsöprő többsége” Georgescura szavazott, és nem fogadják el az eredmény manipulálását. Az üzenetben felszólították az embereket, hogy csatlakozzanak egy AUR által szervezett tüntetéshez, amely az elnökválasztás második fordulójának megismétlését követelte.

A DIICOT által végzett vizsgálatok során bebizonyosodott, hogy Georgescu közvetlen kapcsolatban állt Marian Motocuval, egy antiszemita és szélsőséges mozgalom vezetőjével, aki „41 pentru România” néven próbált létrehozni egy radikális nacionalista szervezetet. Motocu szervezete közös célokat vallott az Opus Nostrum-mal: az ország politikai rendszerének felszámolását és egy „isteni igazságon” alapuló új rendszer létrehozását.

Az ügyészek egy olyan videofelvételt is felfedeztek Motocu számítógépén, amelyen Georgescu közvetlenül kapcsolatba lép a csoport tagjaival. A felvételen egy „Mateescu tábornok” nevű személy is szerepel, akit az ügyben letartóztatott személyek között említenek. Továbbá, Georgescut többször is meghívták a szervezet eseményeire, ahol támogatásáról biztosította a mozgalmat.

A szélsőséges retorika, amelyet Georgescu támogatói és az Opus Nostrum vezetői terjesztettek, antiszemita és nacionalista elemekkel volt átszőve. A szervezet és Georgescu kapcsolata nem csupán ideológiai szinten létezett, hanem szervezeti együttműködés formájában is megnyilvánult, amit a DIICOT által feltárt bizonyítékok is alátámasztanak.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!