Nagy a nyomás Bolojanon, azt várják tőle, tisztázza az elnökválasztás érvénytelenítésének hátterét

Ilie Bolojan ügyvivő államfőként még csak most veszi át a hivatalát, de a politikai színtér több szereplője már arról nyilatkozik, hogy mi volna első körben a dolga. Többen elmondták, azt várják tőle, hogy tisztázza a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésének hátterét, és átláthatóságot biztosítson az elnöki hivatal költségeivel kapcsolatban.

Ionuț Moșteanu, az USR képviselőházi frakcióvezetője kijelentette, hogy bízik Bolojan tisztességében, és reméli, hogy az új ügyvivő elnök nyilvánosságra hozza Klaus Iohannis mandátuma alatt keletkezett elnöki kiadásokat. Az USR azonban ennél is fontosabbnak tartja, hogy fény derüljön az érvénytelenített elnökválasztás részleteire.

„Azt mondták nekünk, hogy léteznek bizonyos terhelő dokumentumok, de ezeket eddig csak a hírszerző szolgálatok egyes képviselői láthatták. Ez elfogadhatatlan” – mutatott rá Moșteanu. Az USR szerint a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) élére egy független civil igazgatót kell kinevezni, hogy biztosított legyen az intézmény átláthatósága és parlamenti ellenőrzése.

Traian Băsescu volt államfő is élesen bírálta a kialakult helyzetet, hangsúlyozva, hogy Klaus Iohannis lemondása semmilyen problémát nem old meg, sőt, csak tovább gyengíti a prezidenciális intézményt.

„Ez egy hiba volt. Iohannis egy legitim mandátumot töltött be, nem volt alkotmányos akadálya annak, hogy folytassa a hivatalát, egészen addig, amíg az új elnök hivatalba nem lép. A lemondása semmit sem old meg – ettől nem emelkednek a nyugdíjak, nem nőnek a fizetések, és az ország helyzete sem javul. Ezzel csak a politikai bizonytalanságot növelte” – mondta Băsescu a Digi24-nek adott interjújában.

A volt elnök szerint az igazi probléma nem Iohannis távozása, hanem az elnökválasztás érvénytelenítése, amelyre máig nincs kielégítő magyarázat.

„A legfontosabb kérdés az, hogy ki és hogyan manipulálta az elnökválasztást. Miért törölték el az eredményt? Az ország lakossága válaszokat érdemel. Közöltek bizonyos információkat, állítólagos biztonsági fenyegetésekről beszéltek, de a bizonyítékokat nem hozták nyilvánosságra. Ha valóban külföldi beavatkozás történt, az állam kötelessége lenne nyilvánosságra hozni a releváns dokumentumokat” – hangsúlyozta Băsescu.

A volt elnök azzal is vádolta Iohannist, hogy maga is hozzájárult a politikai válság elmélyítéséhez azzal, hogy nem tett egyértelmű lépéseket az elnökválasztás tisztázása érdekében. „Iohannisnak nem lett volna szabad lemondania. Ha valóban voltak visszaélések a választások során, akkor ezt az elnöknek kellett volna kivizsgálnia és nyilvánosságra hoznia. Ehelyett lemondott, ezzel pedig még nagyobb instabilitást teremtett. Most a kormány helyzete bizonytalan, és a választások tisztaságával kapcsolatos kérdések még mindig megválaszolatlanok” – mondta.

Băsescu szerint a jelenlegi helyzetben a politikai szereplők felelőssége, hogy mielőbb tisztázzák a tavalyi elnökválasztás körüli kérdéseket. „Ha a parlament vagy a biztonsági szolgálatok birtokában vannak olyan dokumentumok, amelyek bizonyítják, hogy a választásokat manipulálták, azokat azonnal nyilvánosságra kell hozni. Ha pedig ilyen bizonyítékok nincsenek, akkor valaki felelős azért, hogy alaptalanul érvénytelenítették a választásokat” – jelentette ki.

A volt elnök keményen fogalmazott, amikor Iohannis személyes felelősségéről volt szó: „Nem vagyok naiv. Iohannis maga is felelős a helyzetért. Ő tette közzé a választásokkal kapcsolatos titkos jelentéseket, amelyek nem bizonyították egyértelműen a választási csalást. Ha ezt nem teszi, talán ma nem lenne politikai káosz az országban” – mondta Băsescu, aki szerint Romániának most olyan vezetésre van szüksége, amely helyreállítja az intézmények hitelességét, és megteremti a politikai stabilitást. Az új ügyvivő államfő, Ilie Bolojan kezében van a lehetőség, hogy átláthatóságot biztosítson és választ adjon az ország lakosságának.

Elena Lasconi, az USR elnöke szintén sürgeti Bolojant, hogy ne hagyja homályban a választásokkal kapcsolatos döntések hátterét. „Kilencmillió ember szavazott, és mi még mindig nem tudjuk, mi történt. Ha volt külföldi beavatkozás, lássuk a bizonyítékokat! Nem elég annyit mondani, hogy az oroszok vagy mások beavatkoztak – szükség van konkrét adatokra” – jelentette ki Lasconi.

Bolojan eddigi politikai pályája során határozott és pragmatikus vezetőként vált ismertté, így a közvélemény kíváncsian várja, hogyan kezeli az elé gördülő politikai és társadalmi elvárásokat. Az elnöki hivatal átvételére szerdán délben kerül sor a Cotroceni-palotában. A kérdés már csak az: képes lesz-e Bolojan megválaszolni az országot feszítő kérdéseket?

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!