Oroszul is tanulhatnak a katonai középiskolák diákjai, ha átmegy az új kerettanterv-tervezet
A katonai középiskolák matematika-informatika profilú osztályaiban fakultatív nyelvként oroszul is tanulhatnak a diákok, legalábbis, ha elfogadják az oktatási tárca január végén közvitára bocsátott új kerettanterv-tervezetét – írja az Edupedu.
Az oktatási szakportál összefoglalója szerint az oroszt harmadik nyelvként javasolják a katonai középiskolát választóknak, a matematika-informatika profilú osztályok diákjai heti egy órában tanulnák.
„A katonai iskolák kerettantervét az ott oktató kollégákkal közösen dolgoztuk ki, együttműködve a védelmi minisztériummal, az általuk egyértelműen meghatározott konkrét igények szerint” – idézik Bogdan Cristescu, az oktatási minisztérium államtitkára.
Az Edupedu megjegyzi, jelenleg egyetlen középiskolai kerettantervben sem szerepel harmadik modern nyelv, a katonai iskolák diákjai jelenleg két modern nyelvet tanulhatnak. Ugyanakkor hozzáteszik, opcionális/választható tárgyként több középiskolában most is tanulnak harmadik modern nyelvet, a portál által megkérdezett tanárok a németet, a spanyolt és a japánt említették. A teológiai profilú középiskolákban (a felekezetek szerint eltérő óraszámban) a görög és a latin szerepel a kerettantervben.
Jelenleg öt katonai középiskola működik az országban, 144 és 168 közötti diáklétszámmal. Erdélyben csak egy van, Gyulafehérváron, a Mihai Viteazul Katonai Főgimnázium. Ha elfogadják a tervezetet, akkor leghamarabb a 2026/2027-es tanévtől középiskolába indulók tanulhatnak az új tanterv szerint.
Az január végén közvitára bocsátott új kerettanterv nagyobb hangsúlyt fektet a nyelvtanulásra, egyik újdonsága, hogy az érettségi szóbeli vizsgáin a végzősöknek nem egy, hanem két idegennyelv ismeretéből kell tudáspróbát kiálljanak. Erről Vörös Alpár, a kolozsvári Apáczai Csere János Elméleti Líceum igazgatója írt a Transtelexre. Az új líceumi kerettanterv-tervezettel ebben az anyagunkban foglalkoztunk részletesen.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!