Sajtóértesülés: Nicolae Ciucă esélyes lehet a SRI vagy a SIE vezetői posztjára

A volt PNL-elnök, Nicolae Ciucă neve felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külföldi Hírszerző Szolgálat (SIE) vezetői posztjára – derül ki a G4Media.ro által idézett politikai forrásokból. A volt kormányfő és szenátor, illetve dicstelenül leszerepelt elnökjelölt szerdán váratlanul lemondott parlamenti mandátumáról, anélkül hogy részletezte volna döntése okait.

Ez nem az első alkalom, hogy Nicolae Ciucă neve felmerül az SRI vezetői tisztségével kapcsolatban. Már azután is szóba került, hogy befejezte miniszterelnöki mandátumát, emlékeztet a G4Media. A tartalékos tábornok korábban Románia védelmi minisztere és a vezérkari főnök is volt, így tapasztalata alapján alkalmas jelölt lehet a hírszerző szolgálatok egyikének élére.

A román törvények értelmében az ország államfője jelöli ki a hírszerző szolgálatok vezetőit, akiket ezt követően a parlament szavaz meg. Ciucă kinevezéséhez azonban elengedhetetlen lenne a Szociáldemokrata Párt (PSD) támogatása, amelyet nem biztos, hogy megkap. Az utóbbi hónapokban ugyanis feszültté vált a viszonya Marcel Ciolacu kormányfővel és PSD-elnökkel, különösen az elnökválasztási kampány után, amikor a Ciucă önéletrajzi kötetének megjelenését övező kritikákat Ciolacu kárörvendő mondatokkal nyugtázta.

Szerdán Nicolae Ciucă egy Facebook-bejegyzésben jelentette be lemondását a szenátusi posztról. „Elérkezett az idő, hogy nyilvánosan is bejelentsem a döntésemet, miszerint lemondok a Román Parlament szenátori tisztségéről. A PNL vezetése már korábban értesült erről a lépésről, amelyet teljes tisztelettel és felelősségtudattal hoztam meg” – írta a politikus.

Bár lemondott a szenátusi tisztségről, bejegyzésében utalt arra, hogy nem hagyja el teljesen a Nemzeti Liberális Pártot. „Továbbra is támogatom a magánkezdeményezést, a demokráciát és a család intézményét, tisztességgel és méltósággal – még ha nem is a reflektorfényben, hanem mint egyszerű PNL-tag” – fogalmazott.

Ha azonban valóban kineveznék az SRI vagy a SIE vezetői tisztségére, törvény szerint ki kellene lépnie a pártból, hiszen a hírszerző szolgálatok élére kizárólag pártfüggetlen személyeket nevezhetnek ki.

A SRI vezetői tisztsége 2023 júliusa óta betöltetlen, miután Eduard Hellvig lemondott. Azóta Răzvan Ionescu, az addigi első helyettes látja el az SRI vezetését megbízott igazgatóként. A Külföldi Hírszerző Szolgálat esetében a helyzet más. Jelenlegi vezetője, Gabriel Vlase még nem mondott le posztjáról, és a törvények szerint az államfő sem menesztheti őt, így egy esetleges váltáshoz Vlase önkéntes távozására lenne szükség. Vlase neve szintén az érvénytelenített elnökválasztás kapcsán került bele a napi sajtóba, akkor derült ki róla, hogy ahelyett, hogy az orosz befolyást figyelte és hatástalanította volna, a választások környékén több külföldi „hivatalos” úton járt, de mindig ott, ahol történetesen Forma–1-es futamokat is rendeztek. A költséges utazások, köztük egy magánrepülős kirándulás, közpénzből valósultak meg. A parlamenti bizottság vizsgálatot indított, miközben a közvélemény egyre hangosabban követelte leváltását.

Nicolae Ciucă esetleges kinevezése egyértelműen komoly politikai tárgyalások és alku kérdése lesz. A PNL és a PSD viszonya jelentősen megromlott a választások óta, így kérdéses, hogy Marcel Ciolacu és pártja támogatná-e egy volt liberális vezető hírszerzési pozícióba történő kinevezését.

A következő hetekben várhatóan további politikai fejleményekre lehet számítani ezzel kapcsolatban, különösen annak fényében, hogy az ország vezető hírszerző szervei stabil vezetést igényelnek a geopolitikai kihívások és a belpolitikai bizonytalanság közepette.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!