Gabriel Vlase Forma-1-es versenyeken vezeti le a hírszerzés okozta stresszt

Az érvénytelenített államfőválasztás körüli politikai vihar még mindig nem ült el, és a káoszért felelős intézmények és intézményi vezetők vizsgálata közben Gabriel Vlase, a Külföldi Hírszerző Szolgálat (SIE) vezetője került egyre élesebb kritikák kereszttüzébe. A G4Media oknyomozása szerint Vlase ahelyett, hogy az orosz befolyást figyelte és hatástalanította volna, a választások környékén több külföldi „hivatalos” úton járt, de mindig ott, ahol történetesen Forma–1-es futamokat is rendeztek. A költséges utazások, köztük egy magánrepülős kirándulás, közpénzből valósultak meg. A parlamenti bizottság vizsgálatot indított, miközben a közvélemény egyre hangosabban követeli leváltását.
Az elmúlt pár hónapban, míg az államfőválasztás miatt feje tetejére állt az ország, a Külföldi Hírszerző Szolgálat (SIE) vezetője, Gabriel Vlase több alkalommal is külföldre repült, állítólag hivatali megbízatással, de ha már ott volt, részt vett az éppen aktuális Forma–1-es versenyeken, derül ki a G4Media tényfeltárásából.
A SIE azon intézmények egyike, amely az államfőválasztás kapcsán információkat szolgáltatott a Legfelsőbb Védelmi Tanácsnak (CSAT), de szakértők a – SRI, a SIE, a STS és a Belügyminisztérium által benyújtott – dokumentumok közül a SIE információit ítélték a legkevésbé relevánsnak.
A SIE főnöke idén szeptemberben Olaszországba utazott és jelen volt az ottani Forma–1-es futamon is, ahol feltehetőleg jól érezte magát, mert két héttel később Azerbajdzsánban vett részt a következő eseményen. Majd december 8-án az abu-dzabi-i szezonzáró versenyen tűnt fel két nappal azután, hogy a CSAT által nyilvánosságra hozott aktákból kiderült, a választások manipulálásában külföldi erők érintettek. Ezek közül a kirándulások közül Gabriel Vlase legalább egyszer, szeptember 12. és 15. között biztosan egy magánrepülő kényelmében utazott, az adófizetők pénzén, amelynek költségei források szerint 50 és 70 ezer euró közötti összegre saccolható be.
A SIE reagált a G4Media állításaira, és kifejtette, hogy a Külföldi Hírszerző Szolgálat küldetései nagyon jól megalapozott kritériumok alapján és kockázatelemzést követően valósultak meg. A SIE vezetősége hivatalos úton volt Azerbajdzsánban, azeri hivatali kollégáik hívták meg őket egy biztonsági fórumra, amelyen 50 ország képviselői vettek részt. A közleményben azt is leszögezik, hogy a rendezvény házigazdái iktatták bele a programba a bakui Forma–1-es futamon való részvételt. A külföldi utazások pedig olyan közlekedési eszközzel történtek, amely megfelel a biztonság, a működőképesség, a védelem és az anonimitás követelményeinek. Hozzátették továbbá, hogy a működésükre és alkalmazottaikra vonatkozó bármilyen információ nyilvánosságra hozatala szigorúan tilos és törvénybe ütköző. Ugyanis ez „olyan sebezhetőséget eredményezhet, amely biztonsági incidensekhez és a külföldön dolgozó, a haza szolgálatában álló személyzetünk küldetéseinek és életének súlyos károsodásához vezethet”.
A G4Media azonban tisztázta, hogy a törvény, amire a SIE utal, kiemeli, hogy amennyiben közérdekű információkról van szó, mint jelen esetben Vlase személyes célokra fordított állami kiadásainak gyanúja, nem érvényes a titoktartásra utasító rendelkezés.
A Külügyi Hírszerző Szolgálat tevékenységét ellenőrző parlamenti bizottság kedden felhívást intézett Gabriel Vlasehoz, hogy a lehető legrövidebb időn belül nyújtson tájékoztatást a magánrepülőn tett utazásokról. Erről Mihai Weber, a SIE tevékenységét felügyelő parlamenti bizottság elnöke számolt be egy közleményben.
Gabriel Vlasét 2018-ben nevezte ki Klaus Iohannis államfő a SIE igazgatójává, ezelőtt azonban még a hírszerzőszolgálat parlamenti felügyelőbizottságának elnöke is volt. És ha már egy lapon emlegetjük a két közszereplőt, a jelenlegi államfő költekezéseiről se feledkezzünk meg. Egy hónappal ezelőtt ugyanis a Szociáldemokrata Párt indítványozta Iohannis állami pénzekből finanszírozott kiadásainak felülvizsgálatát. A PSD politikusai szükségét érezték annak, hogy a választópolgárok megtudják, mekkora költségekkel jártak a luxusüdülések és elsőosztályú szállások, amiket az államfő megengedett magának. Ebben a tekintetben azonban a másik oldal sem feddhetetlen, hiszen Marcel Ciolacu 2022 májusában egy luxusutazáson vett részt, ami a madridi Masters tenisztorna és a Real Madrid-Manchester City Bajnokok Ligája elődöntő köré volt időzítve. Mindezt pedig ugyebár a Nordis pénzén, amely cég azóta csődbe ment, több mint ezer károsultat hagyva maga mögött.
Vlase idén szeptemberben egy másik téma kapcsán is napirendre került, amikor Emilia Șercan feltárta, hogy doktori dolgozatának legalább 66 oldala plágium. Politikai karrierépítésének tehát voltak már kevésbé etikus megnyilvánulásai is.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!