Nordis-botrány: a házkutatásokon készpénz, milliós értékű ékszerek és luxuscikkek kerültek elő

Tizenegy személyt vettek őrizetbe a Nordis ügyében – jelentették be kedden a DIICOT ügyészei, köztük a képviselőház jogi bizottságának volt PSD-s vezetőjét, Laura Vicolt és férjét, Vladimir Ciorbăt. Őket 30 napos előzetes letartóztatásra vonatkozó javaslattal viszik a bukaresti fellebbviteli bíróság elé. Az ügyben két másik személy ellen is nyomoznak igazságügyi ellenőrzés mellett. A hatóságok házkutatást tartottak az ügyben érintett személyeknél. Az akció során több mint 50 digitális eszközt, köztük laptopokat, szervereket és mobiltelefonokat foglaltak le, valamint hatalmas összegekben fellelt készpénzt. A legmegdöbbentőbb azonban az a luxusórákból, ékszerekből és exkluzív márkás táskákból álló gyűjtemény, amelyet a hatóságok bizonyítékként lefoglaltak.

A házkutatások célpontjai között volt Laura Vicol, valamint férje, Vladimir Ciorbă is. Mindketten a szervezett bűnözés, sikkasztás, adócsalás és pénzmosás vádjával kerültek őrizetbe. A bíróság hamarosan dönt a 30 napos előzetes letartóztatásukról. Rajtuk kívül Gheorghe Poştoacă, a Nordis másik részvényese, valamint Poştoacă fia és további Nordis-alkalmazottak is az őrizetbe vettek között vannak. Ezen kívül Andreea Cosma és Ioana Băsescu, a Nordis ingatlanügyleteit lebonyolító közjegyzők is gyanúsítottként szerepelnek az ügyben.

A rendőrség összesen 65 helyszínen végzett házkutatásokat, nemcsak Romániában, hanem Monacóban is, ahol a feltételezések szerint a gyanúsítottak külföldi vagyont rejtegethettek. A hatóságok szerint az ügyben összesen 72 személy érintett, köztük 40 magánszemély és 32 vállalat.

Milliárdos károk

A vádak között szerepel szervezett bűnözői csoport létrehozása, sikkasztás, pénzmosás, adócsalás és csalás, amelyekkel jelentős károkat okoztak a vásárlóknak és az állami költségvetésnek.

A nyomozás eddigi eredményei szerint a Nordis-csoport egy bonyolult pénzügyi és ingatlanpiaci csalási rendszert működtetett, amelyben az ügyfelek pénzének kiszivattyúzása mellett adóelkerülési és pénzmosási műveleteket is végrehajtottak. A vállalat vezetői egy háromszintű bűnszervezetet irányítottak, amelynek családtagok és közeli bizalmasok is aktív tagjai voltak.

A DIICOT szerint a Nordis több mint 957 millió lejt (195 millió eurót) szedett be ügyfeleitől, akik apartmanokat vásároltak az ígért 7%-os éves hozam reményében. Az összegek egy része fiktív üzleteken keresztül eltűnt, míg 346 millió lejt és 2,4 millió eurót luxuskiadásokra, illetve különböző cégeken keresztül saját számlákra utaltak át.

A vásárlókat szisztematikusan félrevezették: hamis információkat közöltek az építkezések előrehaladásáról, az apartmanok készenlétéről, és olyan új feltételeket erőltettek a vevőkre, amelyek nem szerepeltek az eredeti szerződésekben. Gyakori gyakorlat volt, hogy ugyanazt az ingatlant több személynek is eladták, vagy hogy a szerződések aláírását mesterségesen késleltették, miközben a vásárlókat folyamatosan újabb és újabb költségekkel terhelték.

A bűnszervezet az adócsalást is rendszerszinten szervezte: fiktív számlázásokkal és hamis gazdasági műveletekkel csökkentették az adófizetési kötelezettségeiket, miközben jogtalanul igényeltek vissza ÁFA-t és adókedvezményeket. A vállalatok könyvelésében nem létező kiadásokat tüntettek fel, hogy csökkentsék az adóalapot, majd ezeket az összegeket különböző vállalkozásokon keresztül magáncélokra használták fel.

A DIICOT szerint az ügyfelek, az állam és az üzleti partnerek egyaránt jelentős károkat szenvedtek el a Nordis-botrány következtében. A több mint 1200 becsapott vásárló mellett az állami költségvetést is megkárosították, miközben a cég vezetői luxusutazásokra és magánvagyonuk növelésére fordították a bevételeket.

A botrány hullámai Ciolacuig érnek

A Nordis-botrány 2024 őszén robbant ki, amikor a Recorder tényfeltáró riportjából kiderült, hogy az ingatlanfejlesztő vállalat több száz vásárlót ejtett csapdába. A cég tulajdonképpen egy politikai kapcsolatokkal megtámogatott piramisjáték volt, amelyben csalás, adóelkerülés és pénzmosás zajlott éveken át. Több mint 1200 ember veszítette el a befektetését, miközben a vállalat vezetői politikai kapcsolataik révén érinthetetlennek tűntek.

A botrány nem csupán gazdasági, hanem politikai szálakat is mozgat: Marcel Ciolacu miniszterelnök neve is előkerült a nyomozás során, miután kiderült, hogy több, a Nordis által finanszírozott luxusutazáson vett részt. Bár Ciolacu tagadja, hogy köze lenne az ügyhöz, a nyilvánosságra hozott dokumentumok szerint a Nordis pénzén utazott.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!